Sobota, 5. srpna 2017 (10:21) Pavel Jelínek

Tovární tým Yamahy potřetí kraloval v Suzuce.

Tovární tým Yamahy se zapsal do historie – potřetí zvítězil v Suzuce Tovární tým Yamahy se zapsal do historie vytrvalostních závodů, když potřetí za sebou zvítězil v letošním závodě Coca-Cola Suzuka 8 hours.

Vedoucího závodníka Kacujuki Nakasugu zpočátku pohltila vedoucí skupina v nájezdu do první zatáčky, když byl závod zahájen, ale brzy si začal razit cestu dopředu, na začátku druhého kola už před ním byl pouze motocykl číslo 634. Na jezdce před sebou neměl nikdy ztrátu víc než jednu nebo dvě desetiny, pronásledování trvalo až do 16. kola, kdy domácí závodník krátce vedl, než se dostal na plně obsazenou trať, kde byli poslední jezdci, na některých částech trati také trochu pršelo.

První hodina brzy byla u konce a Nakasuga se vrátil do depa, předal Yamahu YZF-R1 týmovému kolegovi Alexi Lowesovi. Mladý britský závodník se brzy dostal na dobrou rychlost a brzy vedl ve velice vyrovnané rychlé skupině s náskokem něco málo přes jednu sekundu. Díky tvrdé práci zvýšil náskok skoro na čtyři sekundy, než byl čas předat motocykl třetímu jezdci týmu – tím byl holandský jezdec Michael van der Mark. Ten se do toho pustil s plnou silou a snažil se udržet si pozici v čele, kterou připravil Lowes. Potom ale motocykl číslo 634, který se ho snažil dostihnut, postihla smůla, takže tovární tým Yamahy získal v čele velký náskok.

Od té doby už trojici jezdců Yamahy nikdo ze soupeřů vážně neohrožoval, udrželi si svoji dominantní rychlost, kterou měli po celý víkend, a nakonec byli o kolo před ostatními závodníky. Lowes měl tu čest jezdit během poslední hodiny, mohl jet o něco klidněji než předtím. Rekordní čas závodu překročil dokonce dvakrát. Nejdřív překonal dosavadní rekord 2 min 07,943 s – zajel čas 2 min 07,402 s . Potom zajel kolo neuvěřitelně dobrým čas 2 min 06,932 s. Tovární stroj YZF-R1 přejel cílovou čáru jako první, k velké radosti tisíců japonských fanoušků, kteří se přišli podívat. Napsali další důležitou stránku v historii vytrvalostních závodů – teprve podruhé v historii se stalo, že jeden tým vyhrál třikrát po sobě. Nakasuga se stal vůbec prvním japonským závodníkem, který vyhrál závod Suzuka 8 Hours třikrát po sobě.

Tým GMT Official EWT zahájil osmihodinový závod po startu z 15. pozice na roštu. Niccolò Canepa jel na motocyklu YZF-R1 pod číslem 94. Začal se probojovávat dopředu už po třiceti minutách od zahájení závodu, i když počasí mělo do ideálu daleko – v určitých částech okruhu v Suzuce chvílemi pršelo. Potom udělal první zastávku v depu, předal motocykl týmovému kolegovi, jímž byl David Checa – ten dál udržoval dobrou rychlost, kterou zvládal Canepa během první hodiny.

Jak hodiny ubíhaly, francouzský tým dokázal jezdit vyrovnaná kola časem něco přes 2 min 10 s, nesoustředili se na vítězství v závodě, ale snažili se udržet si bodový náskok před svými soupeři v boji o titul.

Třetí jezdec týmu Mike Di Meglio na sebe upozornil při své první účasti v Suzuce, podařilo se mu dostat tým až na osmou pozici, ale potom dostali třicetisekundový trest stop and go, takže klesli na 11. místo. I tak byli hodně vpředu před svými hlavními soupeři v boji o titul. Tým pokračoval ve své strategii a soustředil se na udržení dobré rychlosti. Když se na trať snesl večer, Checa vyjel na poslední část závodu, před dojezdem do cíle ještě udělal krátkou zastávku v depu. Získal titul ve vytrvalostním mistrovství světa – třetí vítězství týmu.

Tým YART Yamaha Official EWC soustavně byli mezi těmi, kdo podávali špičkové výkony mimo prvních pět týmů tohoto víkendu. Tento závod nebyl žádnou výjimkou. Broc Parkes vyjel na trať jako první, zpočátku během první hodiny klesl na 9. pozici. Potom převzal motocykl Nozane a od té doby se tým začal postupně probojovávat dopředu, zvýšil rychlost, až se dostali na 5. pozici. V samém závěru došlo k technické závadě na seřizování řetězu, což stálo Nozana jednu pozici, ale podařilo se mu vrátit se na pátou pozici a tým YART získat třetí místo ve vytrvalostním šampionátu 2016-2017.

Zdroj: Yamaha Racing