Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 11. ledna 2017 (11:48) Pavel Jelínek

Stříbrný Jaroslav Valtr úspěšně zvládl i dalších 425 závodních kilometrů.

 BONVER DAKAR PROJECT PO OSMÝCH ETAPÁCH AFRICA ECO RACE A RALLYE DAKAR

V úterý opustil konvoj Africa Eco Race po dvou dnech mauretánský Tiwilit a přesunul se směrem na jih do Azougui. Posádky čekalo 453 kilometrů, z čehož 425 bylo závodních. Povrch byl podobný včerejšímu - písečný podklad, místy s dunami, občas proložený vegetací.

Jaroslavu Valtrovi s černožlutou Tatrou Jamal týmu Bonver Dakar Project měla dle všech předpokladů trať úterní etapy vyhovovat a po vyhrané pondělní etapě by se dalo předpokládat, že šternberský jezdec bude chtít na svůj výsledek navázat, nicméně on sám přílišný optimismus krotil s odůvodněním, že prvořadým cílem je cíl v Dakaru a jízdu podřídí jen úměrné míře rizika.

 

Třetí místo mezi kamiony, desáté mezi automobily a ztráta pouze 2:04 minuty na pronásledovatele Sergeje Kuprianova z továrního týmu Kamaz jsou tak velmi solidní výchozí pozicí pro udržení celkového stříbra. To zatím Jarda hájí právě před Kuprianovem s náskokem více než hodiny a dvou minut.

Dnes už jsme víceméně začali taktizovat, protože nám došly kloubové hřídele na přední nápravu, takže jsme se s klukama mechanikama dohodli, vzhledem k tomu, že máme docela slušný náskok na kluky za námi, pojedeme tak nějak v poklidu, abychom, pokud možno, udrželi stříbro až do cíle. Na Karginova ztrácíme nějaké dvě hodiny a to už za normálních okolností nejde udělat,“ objasňuje taktiku nejen v osmé etapě Jarda Valtr.

„Jinak auto drží a vše je bez problémů. Trať byla zase na začátku velmi rychlá, pak přišly nějaké duny, se kterými jsme si poradili a pak už to byla taková sice rychlá, ale vcelku poklidná jízda. Občas nějaké kličkování plnou rychlostí mezi vegetací, ale jinak moc příjemná etapa,“ pochvaluje si Jarda cestu do Azougui.

Opravdu byla etapa až tak poklidná? Ne, až taková idylka to zase nebyla. „Měli jsme tam drobnou kolizi s nějakým bavorákem, (Victor Khoroshavtsev), který nám na takové široké štěrkové cestě udělal myšku a rozstřílel nám všechny skla včetně světel…

Při příjezdu do cíle jsem byl rozhodnut, že mu skočím na záda, ale nakonec mně zabrzdili mojí spolujezdci,“ vypráví už se smíchem Jarda Valtr. „V cíli se tomu incidentu ještě smál, tak jsem mu říkal, že zítra asi zapomenu brzdit v dunách. Bude startovat za námi, tak si ho pustím před sebe a pak mu doplním na zádi znak BMW o logo Tatry,“ uzavírá žertovně Jarda Valtr shrnutí dnešní etapy z pohledu posádky se startovním číslem 409.

 

Tomáš Tomeček dnes tolik štěstí neměl a 19. etapová pozice po technických potížích a defektu, pro něj znamenala, že minimálně do středy musí přenechat průběžný bronz Kuprianovovi. Pro jeho znovuzískání musí na ruského jezdce najet více, než 7 minut a 16 sekund. „Já si myslím, že Tomáš je v klidu, protože zítra nás čekají zase duny, bude jich poměrně dost, kolem padesáti kilometrů a osobně si myslím, že tam zítra Kuprianova udělá a posune se znovu před něj,“ věří Jarda Valtr ve schopnosti svého českého spolubojovníka před devátou etapou.

Miroslav Zapletal s Hummerem týmu Offroadsport si dnes dojel pro 8. pozici v etapě a průběžně se posunul již na 5. místo. „Mirek mohl být ještě výše, ale když nás dneska docvakl v dunách, tak se nás pokusil předjet a přitom se zahrabal. Jenže my o něm bohužel nevěděli a tak jsme mu ani nemohli pomoci,“ informuje Jarda Valtr o potížích dalšího z trojice českých mušketýrů na Africa Eco Race.

Zítra čeká účastníky afrického maratonu 464 kilometrů z Azougui do Akjoujtu. Měřený úsek budou soutěžící absolvovat na 391 kilometrech převážně písčitého povrchu. Etapa bude také další náročnou prověrkou schopností navigátorů.

 


 

Na Rallye Dakar se dnes jelo z Uyuni do Salty a závod se tak vrátil z Bolívie zpět na území Argentiny. Trať byla původně plánovaná na 892 kilometrů, z nichž 492 měl tvořit měřený úsek. Nicméně ten pro kamiony byl jenom 174 km na  WP4/CP1 a pak následovala pro účastníky neutralizace a závodní kilometry začalo startovní pole polykat znovu, ale již bez kamionů.

Velké problémy měly také doprovody týmů, které z důvodu utržené skály dlouhé hodiny stály na trase do bivaku. Dle zpráv z pozdních nočních hodin českého času, stavěli organizátoři nový bivak poblíže města Tilcara, tedy asi 200 kilometrů od Salty a oznámili, že 9.etapa bude zrušena. Posádky a doprovody se tak přesunou do následujíciho bivaku v Chilecito. 

 

Štefan Svitko se s nástrahami etapy vypořádal jako 13. v pořadí, když ztratil 11:55 minuty na Barredu Borta a tento výsledek mu pomohl k postupu na 17. místo průběžného hodnocení soutěže.

V hodnocení kamionů se Albert Llovera s Charly Gotlibem a Jaromírem Martincem 26. etapovým časem udrželi na 25. příčce průběžného hodnocení. Na 24. Ingelse s MANem, ztrácí posádka Bonver Dakar Project týmu 1:03 hodiny. Nejbližšího pronásledovatele, Van Velsena s GINAFem, drží posádka Tatry Jamal za sebou o 19:11 minut.

Artur Ardavičus s MANem týmu Eurol Veka proťal cílovou fotobuňku na 33. pozici a průběžně se udržel na 30. příčce.

Tým Bonver Dakar Project po absolvování letošní Silk Way Rally obsadí svou pestrou paletou techniky a jezdců v jednom kalendářním roce startovní pozice na všech třech nejvýznamnějších dálkových soutěžích světa a zve vás ke sledování novinek a zajímavostí na svých webových stránkách a facebookovém profilu

Bonver Dakar Project, Media Servis

 

 

foto týmu Pertr Lusk atd

PR 

Fotky

Další články

Komentáře