Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 8. října 2018 (23:55) Pavel Jelínek

Soutěž "Brno, co není" představí parkoviště P+R i prodloužení šaliny.

Začíná podzimní kolo soutěže Brno, co není. Představí parkoviště P+R, atletickou halu a prodloužení tramvajové linky

Sedm klíčových brněnských projektů představí soutěžícím čtyři podzimní kola soutěže „Brno, co není“. Soutěž začíná 13. října v 17 hodin a potrvá do neděle 2. prosince do 23:59. Jednotlivá kola šifrovací hry startují vždy po jedenácti dnech. První kolo s názvem „Chyť si tramvaj do kampusu. Když to dokážeš“ prezentuje tři projekty plánované v okolí bohunického kampusu. 

Prodloužení tramvajových kolejí z dnešní konečné zastávky na Osové o 900 metrů až k bohunickému kampusu, výstavba parkoviště P+R a také nového atletického stadionu. To jsou tři strategické projekty v Bohunicích, k nimž zavede soutěžící první podzimní kolo šifrovací hry „Brno, co není“. Ta startuje v sobotu 13. října. Podrobnosti o projektech najdou zájemci na webu kopemezabrno.cz , jehož prostřednictvím se dostanou i na šifrovací hru – hra.brnoconeni.cz.  
„Jarní kolo hry mělo k naší radosti velký ohlas. Díky ní se veřejnost začala seznamovat s důležitými strategickými projekty, které ale zatím nejsou nikde reálně vidět, přestože se na jejich přípravě mnohdy dlouhé roky velmi usilovně pracuje. Podzimní část hry soutěžící opět zavede do míst, kde jsou takové projekty připraveny. Do několika let významně přispějí ke zlepšení života v Brně. Prostřednictvím šifer se s nimi lidé seznámí s humorem a nadsázkou,“ řekl primátor města Petr Vokřál.
Tři strategické projekty v Bohunicích pomohou rozvoji celého Brna
Parkovací domy se staly jedním ze strategických projektů. V první fázi se připravuje výstavba devíti budov a řidičům budou k dispozici i dvě parkovací plochy Ústřední hřbitov a Líšeň Zetor. V současné době jsou již dokončeny geologické průzkumy v místě budoucích staveb, nyní se zpracovává studie proveditelnosti včetně jejich ekonomického posouzení. 


„Připravované parkovací domy budou podle potřeby fungovat ve třech režimech. Buď jako parkoviště Park and Ride nebo pro návštěvnické parkování, případně je budou moci lidé využívat k rezidentnímu parkování. Vybrané lokality jsou v ulicích Šumavská, Černopolní, Střední, Královo Pole nádraží, Purkyňova, Tvrdého, Jihlavská, Jemelkova a u výstaviště,“ přiblížil technický ředitel Brněnských komunikací a projektový manažer parkování Aleš Keller. 
Výstupy ze studie proveditelnosti a dalšího posouzení budou k dispozici v lednu příštího roku. Na jejich základě pak vedení města rozhodne o tom, za jakých podmínek se budou domy stavět, jaký bude časový harmonogram výstavby a také to, zda bude možné využít dotací pro jejich budování. 
Druhým představeným projektem bude nová Atletická hala kampus, která má pomoci s problémy atletických klubů v Brně. Ty v současné době řeší nedostatečné zázemí ve stávajících sportovištích ve městě především v souvislosti s přípravou v zimních měsících.

Dokončena bude do tří let. Díky spolupráci Českého atletického svazu, statutárního města Brna a Masarykovy univerzity vznikne prostor s kapacitou 2200 diváků, který bude mít parametry pro pořádání mezinárodních soutěží. V hale bude umístěný ovál se šesti drahami dlouhý 200 metrů, osm drah pro sprint a sektory pro technické disciplíny, rozcvičování i regeneraci atletů. 
Hala bude mít jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží a umožní nerušené sledování sportovních výkonů ze všech míst hlediště. Prostřednictvím odborníků z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity bude využívaná i k vědecké činnosti s cílem zefektivnění tréninkového procesu. 
„V srpnu letošního roku byla uzavřena smlouva o dílo se zhotovitelem, kterým je sdružení firem, jehož členy jsou firmy IMOS Brno, a. s., HOCHTIEF CZ a.s. a SPORT Construction a. s. Práce byly zahájeny 1. září 2018 a lhůta pro dokončení stavby je maximálně 35 měsíců od zahájení prací. Zhotovitel nyní připravuje potřebné dokumentace, aby mohl zajistit veškerá nezbytná povolení a následně zrealizovat stavbu. Cena je celkem 648.780.000 Kč bez DPH,“ uvedl vedoucí Oddělení přípravy a realizace pozemních staveb Magistrátu města Brna Karel Vlček. 
Třetím klíčovým projektem je na hranicích Bohunic a Starého Lískovce prodloužení tramvajové tratě z Osové o 900 metrů až ke kampusu Masarykovy univerzity. To by mělo zásadním způsobem zlepšit dopravní situaci v lokalitě, kde v posledních letech razantně přibývá obyvatel. Pro cestující přinese snadnější dostupnost centra města a hlavního nádraží, a především umožní další rozvoj území a fakultní nemocnice. Prodloužení tramvajové tratě bude zajímavé i technicky, část tratě totiž povede tunelem a pod zemí bude i jedna ze dvou nových tramvajových zastávek. 
Přibližně 40 tisíc lidí musí v současné době každý den spoléhat jen na autobusy a trolejbusy, které ke kampusu míří zejména z Mendlova náměstí, případně využít vlastní automobil. Další navyšování počtu spojů stávajících autobusových a trolejbusových linek je provozně neefektivní a současně naráží na limity silniční infrastruktury, především na nedostatečnou kapacitu do centra města a nepříznivé dopady na životní prostředí. 
„V současné době probíhá zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby. Lhůta pro podání žádostí o účast uplyne ke konci listopadu 2018. Zhotovitel by mohl být znám v březnu příštího roku. V této je kompletována předběžná žádost o spolufinancování projektu ze zdrojů EU-Operační program Doprava 2014–2020. Nový přístup byl v rámci tohoto projektu zvolen také pro smluvní vztah mezi investory a zhotovitelem. Pro spolupráci s vybraným zhotovitelem díla budou použity mezinárodní smluvní standardy, které dosud pro stavbu tohoto typu v ČR použity nebyly. Zhotovitel bude tvůrcem estetického vzhledu celé stavby a moderním designérem velkého projektu pro 21. století. Jeho dílo se stane nepochybně vzorem pro všechny další stavby tohoto druhu, které budou následovat v budoucnu,“ vysvětlila vedoucí oddělení Strategických projektů Dopravního podniku města Brna, a. s. a projektová manažerka Andrea Chýlová. 
Celkový rozpočet projektu včetně souvisejících nákladů je bezmála 1,8 miliardy korun. 1,24 miliardy by mohla pokrýt dotace z evropských strukturálních fondů. 


První kolo soutěže začne v sobotu 13. října v 17 hodin 
Trasu soutěže si budou moci jako první projít novináři v pondělí 8. října. Pro veřejnost hra začíná o pět dní později s tím, že hru je potom možné absolvovat každý den každou denní i noční hodinu až do půlnoci z 2. na 3. prosince. 
První stanoviště naleznou hráči u tramvajové zastávky Osová v Bohunicích, celá trasa hry poté měří 1,4 kilometru a její absolvování by mělo hráčům zabrat přibližně hodinu. 

„Brno je studentské, mladé a hravé město, proto jsme navázali na tuto náladu a také na dlouholetou tradici zdejších populárních her jako Tmou nebo Exit. Na jednotlivých stanovištích budou účastníci luštit hádanky a šifry, které je vždy posunou dál a umožní hru dokončit. Pro veřejnost spustíme hru v sobotu 13. října přesně v 17 hodin. Projít si ji budou lidé moci až do prvního prosincového víkendu,“ přiblížil generální ředitel agentury Media Age David Blažek.
Stejně jako u her z jarního běhu by s sebou měli hráči mít mobil s připojením na internet a vytisknutou herní brožuru. Tu je možné stáhnout přímo ze stránek hra.brnoconeni.cz  nebo vyzvednout v pobočkách Turistického informačního centra na Radnické, u hlavního nádraží a u budovy DOMINI PARKU. 
Stejně jako v jarním běhu hry i na podzim platí, že prvních pět týmů, jež absolvují každé jednotlivé kolo s kladným bodovým ohodnocením, získává odměnu v podobě unikátního zážitku, který si za peníze prostě nepořídí. Výhrou za první kolo bude návštěva tubusu královopolského tunelu během jeho pravidelné odstávky. Výherci si budou moci prohlédnout a projít samotný tubus, únikové cesty a navštíví i dispečink kamerového systému tunelu. 


Nejlepších 100 týmů pak postoupí do velkého finále, které se uskuteční 8. prosince. To se bude hrát přímo v centru města na náměstí Svobody a v budovách magistrátu. Na hráče tam bude čekat ta doposud nejobtížnější výzva. Třicet nejlepších týmů získá zajímavé ceny. Trojice vítězů si pak kromě toho vybere i jeden z opravdu výjimečných brněnských zážitků – na jaře to byla luxusní večeře a prohlídku zatopených sklepení pod Petrovem, let balonem nad městem a raut v prostorách jinak nepřístupného vodního kolektoru pod Žlutým kopcem, kterému se podle Tolkienovy ságy Pán prstenů říká Morie.
Netradiční zážitkové odměny jsou pro tři první týmy nachystány i v podzimním kole. Výherci se mohou těšit například na noc pod mamutem v pisáreckém Anthroposu, který nabídne i filmovou podívanou a jedno hravé překvapení. Jeden z tria nejlepších týmů pak čeká zajímavá gastronomická chvilka a také vrcholový zážitek po zdolání pavilonu Z na brněnském výstavišti, z jehož vrcholu budou úspěšní luštitelé moci obdivovat siluetu města Brna. Další tým pak bude s hasiči brázdit vody brněnské přehrady, podívá se do útrob přehradní hráze a připraveno je také překvapení jen pro odvážné.
V jarní části soutěže šifry luštilo bezmála tisíc hráčů v 309 týmech, které měly průměrně tři členy. 120 týmů absolvovalo všechna čtyři kola hry dohromady, největší zájem byl o první kolo na ulici Plotní, kterého se zúčastnilo 163 týmů. Průměrně se týmy hře věnovaly 228 minut. V počtu 171 týmů vychází součet celkem na 38988 minut. Znamená to tedy, že 650 hodin se Brňané na jaře aktivně zabývali strategickými projekty.


Podzimního kola hry Brno, co není se mohou samozřejmě zúčastnit i ti, kteří na jaře nesoutěžili. Na webu ticbrno.cz  si navíc mohou vyzkoušet zdarma jako trénink vyřešit jarní šifry. 
Důležité termíny pro hru: 

1. kolo: 13. 10 – 2. 12. 
2. kolo: 24. 10. – 2. 12 
3. kolo: 3. 11. – 2. 12. 
4. kolo: 14. 11. – 2. 12. 
Finále: 8. 12. (uskuteční se v centru Brna) 

Magistrát města Brna

PR
 

Další články

Komentáře