Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 17. července 2017 (10:48) Pavel Jelínek

Republikový i evropský šampionát minibiků v Mostě se pojedou v jednom víkendu!

Republikový i evropský šampionát minibiků se pojedou v jednom víkendu

The Most Czech Minibike Weekend a The Most Europe Minibike Weekend, tedy republikový a evropský šampionát začínajících motocyklových talentů na maloobjemových speciálech, se spojují v jeden závod. Uskuteční se na homologovaném malém okruhu v areálu polygonu mosteckého autodromu, a to o víkendu 29. a 30. července. Mistrovství České republiky se původně mělo jet o týden dřív, o změně rozhodly organizační výbory obou podniků.

„Spojení obou závodů přinese atraktivnější podívanou pro diváky. Závody budou navíc součástí akce The Most Show, což přispěje k pozitivní propagaci tohoto sportu,“ vysvětlila obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Velký podíl na zařazení obou podniků určených pro mladé motocyklové talenty do kalendáře závodů autodromu pro příští rok má Smrz Academy. Úspěšnou tuzemskou minibikovou akademii založili otec a synové Smržovi, kteří se významně podepsali pod motocyklový sport u nás. Nemalou zásluhu má i prezident Autoklubu ČR (AČR) a viceprezident evropské motocyklové federace (FIM Europe) Jan Šťovíček.

Začátky juniorského seriálu závodů silničních motocyklů na malých okruzích u nás se datují rokem 1994. Zpočátku střídaly speciální motokárové tratě okruhy vyznačené na letištních plochách, postupem času se minimotocykly přesunuly pouze na speciální okruhy. Za dvacet tři let své existence závody zaznamenaly dobré sezony i méně vydařená období, byly ale vesměs vždy líhní malých závodníků, které fanoušci následně vídali a vídají na evropských či světových kolbištích. K nejznámějším z nich patří Lukáš a Karel Peškovi, Karel Abrahám, Jiří Mrkývka junior, Ondřej Ježek nebo bratři Smržovi.

„Je nasnadě, že v motocyklovém sportu, stejně jako v těch ostatních, jsou žákovské kategorie a juniorská základna zárukou budoucích úspěchů dospělých tříd a sportovního odvětví jako celku. S koncepční dlouhodobou finanční podporou Autoklubu ČR a s novou invencí ze strany mosteckého autodromu nám poslední víkendový červenec nabídne v Mostě závodní festival juniorské evropské silnice,“ uvedl Martin Smrž.

Propojení Mistrovství Evropy s mezinárodním šampionátem JIMC (Junior Internacional Motorcycle Championship ) je podle Smrže příslibem zajímavého programu. „Konfrontace směrů a stylů výchovy mladých talentů z německé, italské a středoevropské závodní školy nabídne jistě adrenalinovou podívanou. Naši junioři Matyáš Pálka, Michal Prokeš, Petr Trsek v kategoriích Junior A a B nebo Jakub Gurecký, Miloslav Hřava či Marek Kindermann v kategorii výkonnějších čtyřtaktních motocyklů nejsou na domácí půdě v zahraniční konkurenci bez šancí,“ doplnil.

Už týden po soubojích na polygonu mosteckého autodromu se evropský šampionát minibiků přesouvá na italský okruh Fraciocorta.

Návštěvníci The Most Show se mohou těšit v sobotu také na závody série DMV GTC pro cestovní vozy i GT speciály na velkém okruhu. Kdo se nabaží rychlých a silných strojů, může se nechat zlákat přehlídkou kulinářských specialit z různých zemí světa pod názvem Food Festival a také dobrou muzikou. V sobotu zahraje původně mostecká, dnes už kultovní rocková a taneční kapela Laura a její tygři. Živelnou show  skvělých muzikantů se zpěvačkou Lucií Bakešovou doplní americký kytarista a zpěvák Dani Robinson a bluesová kytarová legenda Luboš Andršt.

Program začíná v sobotu v 09:00 hodin a končí před půlnocí. Food Festival s řadou zajímavých novinek z oblasti gastronomie a ochutnávkami tradičních i netradičních alkoholických a nealkoholických nápojů pak pokračuje i v neděli 30. července, která je vyhrazena také volným jízdám aut a motocyklů pro veřejnost na velkém okruhu autodromu. Pořadatel proto nabízí zájemcům možnost přespat v areálu autodromu ve vlastním karavanu či ve stanu. Vstupenky je možné zakoupit už nyní v on-line systému na webových stránkách autodromu. Zatímco e-vstupenka vyjde na 150 korun, na místě bude lístek o 50 korun dražší. Podrobné informace o The Most Show zájemci najdou zde.

 

 

 

Akciová společnost AUTODROM MOST provozuje stejnojmenný závodní okruh. Budoval se v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský. Nápad na stavbu autodromu sice vznikl v souvislosti s automobilovými a motocyklovými závody, hned od počátku se ovšem počítalo s jeho využitím i pro jiné účely. Autodrom tak brzy ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních, závodnickými školami či kurzy bezpečné jízdy.

Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Stále je největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých tonáží.

Vybrané závody sezony 2017:

28. – 30. 7. - The Most Minibike Weekend

01. – 03. 9. - CZECH TRUCK PRIX

06. – 08. 10. - The Most Grand Finale


 


 

 

PR

Fotky

Další články

Komentáře