Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 7. ledna 2017 (12:44) Pavel Jelínek

Posádka Jaroslava Valtra udržela celkové stříbro

BONVER DAKAR PROJECT PO PÁTÝCH ETAPÁCH RALLYE DAKAR A AFRICA ECO RACE

Remz El Quebir – Dakhla, přejezd z Maroka do Mauretánie, 695 kilometrů, start z bivaku a 456 kilometrů měřených. Takto nějak měl vypadat program čtvrteční etapy Africa Eco Race. Start měřeného úseku byl však vinou nedávných povodní a následnému protržení přehrady u Iayounee nakonec organizátory posunut o 185,5 kilometrů.

Posádka Jaroslava Valtra s Rostislavem Plným a Filipem Škrobánkem v barvách Bonver Dakar Projectu si dnes opět zažila poměrně napínavý závodní den, který nakonec výsledkově vyústil v 25. etapový čas a 5. mezi kamiony, nicméně podařilo se jim udržet průběžně 2. pozici mezi kamiony a 15. v hodnocení automobilů. Nechme již ale hovořit přímo Jardu Valtra. „Etapa byla fakt hezká, technická, příjemné svezení, ale strašně rychlá. jelo se pořád naplno. Na dvacátém kilometru jsme si kamenem od levého předního kola urazili regulátor tlaku vzduchu, takže jsme byli bez vzduchu a nějaký čas jsme to řešili, zastavoval u nás i Tomáš Tomeček a snažil se nám pomoci, ale nemělo cenu, aby se zdržoval.

 

Museli jsme vzduch přepojit natvrdo a regulovali jsme to odfukováním a dofukováním kol, případně měchů a tak podobně. Nějakým způsobem se nám ale dařilo jet dále. Snažili jsme se to dohánět, ale v polovině etapy nám najednou v plné rychlosti na straně spolujezdců vyletělo čelní sklo, takže jsme museli zastavit, vyhodit ho ven a dál pokračovat bez něj. Pořád jsme se ale snažili jet maximum možného, ale asi 50 kilometrů před cílem se nám začaly separovat pneumatiky na pravé straně.

Nevíme proč, ale to už jsme prostě museli zvolnit a výsledek je, jaký je. Ani nevím, jak jsme dneska vlastně dopadli,“ komentuje jezdec po dojezdu do bivaku průběh páté etapy. „Zítra je den volna, takže se pustíme do většího servisu a uvidíme. Škody na autě nemáme žádné, takže auto je celkem v pohodě.“

A co fanoušci, jak vnímá pozornost místních Jarda? „My jsme teď v Dakhle a to je pořád ještě západní Sahara a tady jsou lidi jenom ve městech, jinak po cestě tady nikdo není,“ stručně sumíruje pozornost „publika“ Jarda.

Posádka Bonver Dakar Projectu tedy dnes mírně ztratila, nicméně stále si po pěti etapách udržuje náskok 22:40 minuty na Tomáše Tomečka, jenž je momentálně po dnešním etapovém bronzu v hodnocení kamionů průběžně čtvrtý a v automobilech o jednu pozici za Valtrovcema. Další z těžkých soupeřů, Rus Kuprianov na Kamazu dnes bral etapové stříbro a mezi kamiony je čtvrtý, v automobilech 17. a na posádku Jardy Valtra ztrácí 34:41 minuty.

 

Další Čech ve startovním poli, Miroslav Zapletal se speciálem Hummer dnes bral mezi automobily devátou příčku a průběžně si polepšil o jednu pozici na sedmé místo. Posádka se sice dopustila drobné navigační chyby, kterou se dostala asi 5 kilometrů mimo RZ, nicméně dobrou zprávou je, že Mirkova ruka se pomalu lepší a jestliže doposud fungovala na 30%, nyní je asi někde na 70% a Mirek začíná řídit už oběma rukama.

Zítra je na pořadu dne volný den, v neděli se soutěžní pole přesune dále na území Mauretánie z Dakhly do Timlitu


 


 


 


 


 

Účastníci Rallye Dakar dnes před sebou měli etapu z Tupizy do Orura s délkou 692 kilometrů a 447 kilometry dlouhou rychlostní vložkou, rozdělenou neutralizací. Kamiony si z obou vzdáleností odečítaly 9 kilometrů. I zde však došlo vinou extrémních lijáků ke změnám a část rychlostního testu po neutralizační zóně byla zrušena, jelikož se proměnila v jednu velkou bažinu. Započítávaly se tak časy jen z první části dlouhé 220 kilometrů a zde se opět odehrávaly velké změny.

Štefan Svitko v ní zaznamenal 39. čas a propadl se na průběžnou 7. příčku hodnocení motorkářů. Na vedoucího Sunderlanda ztrácí 48:43 minuty.

Arturovi Ardavičusovi s MANem typu EUROL VEKA se částečně podařilo vyřešit čtvrteční potíže s tahem motoru a 10. etapovým časem se posunul z 37. na 33. příčku průběžného hodnocení.

Albert Llovera s Charly Gotlibem a Mírou Martincem s týmovou tatro jamal Bonver Dakar Project týmu, zaznamenali 34. etapový čas a v průběžném hodnocení jsou 28.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám v oblasti, kterou zasáhly silné deště na velkém území je dnešní etapa Oruro – La Paz zrušena a soutěžící přejedou volným průjezdem po standardních komunikacích.

S výše uvedeným, je také spojena nemožnost ověřovat aktuálně všechny informace, tedy sledujte náš facebookový profil, kde přineseme všechny informace o našich posádkách, jakmile je budeme mít potvrzené.

Tým Bonver Dakar Project po absolvování letošní Silk Way Rally obsadí svou pestrou paletou techniky a jezdců v jednom kalendářním roce startovní pozice na všech třech nejvýznamnějších dálkových soutěžích světa a zve vás ke sledování novinek a zajímavostí na svých webových stránkách a facebookovém profilu.

Fotografie z obou podniků od našich spolupracujících fotografů najdete na týmovém webu http://www.bonverdakarproject.com/foto/


 

Bonver Dakar Project, Media Servis

PR 

Fotky

Další články

Komentáře