Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Neděle, 16. července 2017 (21:22) Pavel Jelínek

Papíroví favorité MČR a MSR silničních motocyklů v Mostě předpoklady naplnili.

Kvalifikace i závody MČR a MSR motocyklů v Mostě patřily favoritům

Papíroví favorité víkendového MČR a MSR silničních motocyklů v Mostě předpoklady naplnili. Na start v celkem osmi třídách se postavilo 83 jezdců, nechyběly mezi nimi ani tři ženy. Závodníkům i divákům přálo počasí. V sobotu sice v jednu chvíli zkropil dráhu déšť, trval ale jen krátce a nebyl nijak vydatný. V neděli už napínavé souboje na dráze ozařovaly teplé sluneční paprsky.

V kategorii motocyklů s nejnižší kubaturou dominoval tuzemský jezdec Oliver Koenig se svou Hondou. Způsobem start cíl ovládl nejen sobotní a nedělní kvalifikaci, ale také oba závody. Byl nejrychlejší ve své třídě Moto 3, druhý Slovák Roman Kučera (vítěz slovenského mistrovského závodu) na něj ztratil bezmála 50 vteřin. Ve třídě 125GP se podobně, i když méně suverénně, radoval z dvojnásobného vítězství Michal Savinkov, rovněž na Hondě. Ve třídě 125SP strhl vítězství na svou stranu v sobotním závodě Radek Lamich na stroji Aprilia před Petrem Kolářem na motocyklu stejné značky. V neděli si pořadí prohodili, když první proťal cílovou pásku Kolář.

 

Nejnapínavější bitvu svedli v sobotním i nedělním závodě jezdci kategorie Stocksport 300. V sobotu se po celých 12 kol střídala na prvním místě čtveřice jezdců, kteří rozhodli o svém umístění až v úplném závěru klání na cílové rovince. Z vítězství se nakonec radoval Vojtěch Schwarz na Yamaze o pouhých 0,11 vteřiny před Jiřím Nespěšným s Kawasaki (český jezdec se slovenskou licencí). Třetí Slovák Peter Kačaba s Yamahou pak za vítězem zaostal jen o 0,18 vteřiny. V neděli čelo závodu opanovala pětice jezdců, kteří se přetahovali o triumf rovněž po celý závod. Prvenství bral tentokrát Lukáš Simon se strojem KTM, když na druhého Schwarze najel jen 0,152 vteřiny. Bronzová příčka patřila Jakubu Machů na Kawasaki.

Ve třídě Open 600 se v domácím mistrovství představil jen Jan Mašek, ostatní čtveřici tvořili slovenští jezdci nebo Češi se slovenskou licencí. Sobotní závod vyhrál Slovák Milan Murgaš na Yamaze před Michalem Posákem (jezdí se slovenskou licencí) se strojem Triumph Daytona a další Slovenkou Evou Paĺovičovou s Yamahou. Stejné pořadí si jezdci zopakovali také v nedělním závodě. Ve třídě Supersport nenašel v obou závodech přemožitele Michal Chalupa na Yamaze, druhé a třetí místo vybojovali v sobotu i v neděli rakouský jezdec Rafael Neuner s Kawasaki, respektive Jiří Brož s motocyklem Suter MM.

S nejsilnějšími motocykly slavili úspěch domácí borci. Třídu Superbike ovládl v obou závodech Jan Halbich s motocyklem Honda. Zatímco v sobotu narušil český triumvirát druhý Rakušan Kevin Sieder na Kawasaki, o den později už přenechal stříbrnou příčku Václavu Rumlenovi, pro bronz si dojel Stanislav Polák. Oba jezdci na Yamaze si tak ve srovnání se sobotou o místo polepšili. Kategorii Open 1000 vyhrál v sobotu Zbyněk Čech s Yamahou. Nedělní závod se mu ale nevyvedl, důvodem byly technické problémy. Využil toho švýcarský závodník Thomas Grob, který zvítězil. Druhé místo si zajistil v obou závodech Ladislav Zborník.

Těsné souboje o vítězství ve třídě Superstock 1000 svedli v sobotu i v neděli Michal Prášek se Slovákem Jaroslavem Černým, v obou případech se z vítězství radoval tuzemský jezdec. Pro třetí místo si pohodlně dojel v obou závodech domácí Tomáš Zajíc na Yamaze, což znamenalo stříbrné umístění v republikovém šampionátu. Místní okruh by Tomáš mohl jezdit poslepu, s mosteckým autodromem intenzivně spolupracuje. Pořádá například okruhovou školu, kde zájemcům o sportovní jízdu na motocyklu předává v učebně a také na velkém závodním okruhu své znalosti a bohaté zkušenosti z evropských závodů.

Kompletní výsledky závodů Mistrovství České republiky a Mistrovství Slovenské republiky v Mostě zájemci najdou zde.

Záštitu nad mistrovským závodem, jenž byl původně součástí zrušeného mezinárodního šampionátu MOTOCh (dříve společně s Alpe Adria), převzal Autoklub ČR, Slovenská motocyklová federace a společnost AUTODROM MOST. Ukončení šampionátu zdůvodnil v prohlášení jeho promotér, agentura Slovakia Racing, ekonomickými problémy.

 

 

Akciová společnost AUTODROM MOST provozuje stejnojmenný závodní okruh. Budoval se v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský. Nápad na stavbu autodromu sice vznikl v souvislosti s automobilovými a motocyklovými závody, hned od počátku se ovšem počítalo s jeho využitím i pro jiné účely. Autodrom tak brzy ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních, závodnickými školami či kurzy bezpečné jízdy.

Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Stále je největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých tonáží.

Vybrané závody sezony 2017:

28. – 30. 7. - The Most Europe Minibike Weekend

01. – 03. 9. - CZECH TRUCK PRIX

06. – 08. 10. - The Most Grand Finale 


 


 


 


 

 

PR

Fotky

Další články

Komentáře