Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 22. února 2016 (00:23) Pavel Jelínek

Očekávaná kniha „Zámek s vůní benzínu“ byla pokřtěna.

Zámek s vůní benzínu

Ve středu 13. února 2015 byla v pražském Národním technickém muzeu pokřtěna dlouho očekávaná kniha „Zámek s vůní benzínu“. Pětiletá práce autorů Miloše Hořejše a Jiřího Křížka vydala své plody.

Nepočítáme-li zcela ojedinělé vydavatelské počiny a sborník NTM, který vydání „zámku“ předcházel, ukazuje novinka pro drtivou většinu veřejnosti nový a zcela komplexní pohled do denního života české šlechty prvních padesáti let minulého století. Šlechta, na rozdíl od tmářské, degenerované, a prostým lidem opovrhované vrstvy, jak se nám ji snažili vykreslit pováleční soudruzi, byli tvořiví, podnikaví, vzdělaní a zcestovalí lidé, často nadšení pro novinky, kulturu, umění a sporty.

 

Převratně se hrnoucí vynálezy se nebáli pořizovat, zkoušet a využívat pro práci i potěchu. Kniha nás zavádí textem i vypovídajícími původními, doposud zhusta nepublikovanými, fotografiemi do doposud tajnosnubného každodenního života šlechty, v němž větší a větší roli sehrával automobil. Vidíme nejen ceremoniální automobily ale vše, počínaje dětskými autíčky až po tank v němž sloužil hrabě Kinský. (Věděli jste, že do Velké války si šlechtici brali i svá auta?).

A co ženy za volanty, auta na dlouhých cestách? Ani šlechtickým vozům se nevyhnuly poruchy nebo nehody. Jiří Křížek – oděn ve slušivém řidičském koženém kabátě a do vysokých kožených bot – uniformy dávných řidičů, během křtu popisoval, jak šokovali kastelány, když si přáli vidět zámecké garáže – a díky tomu je mohou navštívit i čtenáři.

Já jsem si při tom vzpomenul, jak v dětství tráveném na zámku v Náměšti nad Oslavou (i odtud je několik snímků a řádků v knize) v teplých letních podvečerech vyprávěl starý pan Palas, řidič u Haugwitzů. Jeho vzpomínky už bohužel nikdo neoživí.

 

Při práci na knize i během její prezentace docházelo k zajímavým momentům. Třeba když kníže Schwarzenberg při jejím prohlížení náhle řekl: „toto je má maminka“ a tak dodatečně doplnil jméno k jedné doposud neznámé tváři. Jinému se díky masově rozeslanému dotazu mezi pracovníky památkového ústavu podařilo identifikovat zámek na opačném konci republiky, kde byl jiný snímek pořízen. Autoři budou i nadále vděční za doplnění informací.

Knihu pokřtil generální ředitel NTM, pan Karel Ksandr, jehož ústavu se podařilo další dobré dílo. Ředitel Územní památkové správy NPÚ na Sychrově, pan Miloš Kadlec, předal autorům symbolické klíče od archivu, aby je podpořil v dalším bádání. Nakonec kníže Schwarzenberg improvizovaně zavzpomínal na své mládí, cesty v autě – jak mu bývalo špatně a na kamarády závodníky.

Pouze je škoda, že nevěnoval přítomným pár minut a nepřipojil svůj pamětní podpis k podpisům autorů, kteří se svého čestného úkolu zhostili s elegancí a grácií, jak se na takovou událost sluší.

280 stran unikátních fotografií a objevných textů určitě stojí za to mít je v knihovně. Knihu vydala Mladá Fronta ve spolupráci s NTM.

Jiří Fiala; NTM Praha 13-II-2016

Foto autor a MF (náhled obálky knihy)

 

Fotky

Další články

Komentáře

Jiří Křížek Neděle, 6. března 2016 (22:54) Odpovědět

Dobrý den, mohl bych nějak legitimně získat krásné fotografie z představení naší knihy v NTM? Na oplátku Vám mohu poskytnout některé fotografie, co se do knihy nedostaly - případně prosím o upřesnění, co by Vás zajímalo (Haugwitzové?). Kontakt na mě je jiri.krizek@muzeumlb.cz S pozdravem JK

Jiří Křížek Neděle, 6. března 2016 (22:54) Odpovědět

Dobrý den, mohl bych nějak legitimně získat krásné fotografie z představení naší knihy v NTM? Na oplátku Vám mohu poskytnout některé fotografie, co se do knihy nedostaly - případně prosím o upřesnění, co by Vás zajímalo (Haugwitzové?). Kontakt na mě je jiri.krizek@muzeumlb.cz S pozdravem JK