Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 7. listopadu 2019 (21:30) Karel Lacina

Nová zajímavá formulová série u protinožců.

V letošním roce vznikla u protinožců velice zajímavá formulová serie, ve které se angažuje i bývalý pilot Formule 1 Rubens Barrichelo. Poté co se spojily Formula Thunder 5000 a Super5000 máme tu nový šampionát jednoduše nazvaný S5000. Prvního ostrého závodního nasazení se nové monoposty dočkaly v září v Sandown Parku, poté co květnová premiera v Sydney byla z technických důvodů odložena.


Vznik však vůbec nebyl jednoduchý. Na počátku všeho byl v roce 2017 bývalý šéf Supercars James Warburton, který hledal ještě další doprovodnou serii a zajímal se hlavně o monoposty, díky čemuž vznikla formule Super5000. Bohužel v té době už fungovala Formula Thunder5000, což nebylo nic jiného než moderní verze archaických formulí5000 využívající konstrukce Swift FN09 původem z japonské Superformula.

Chris Lambden, zakladatel se několikrát dostal s Warburtonem do sporu a proběhlo mezi nimi i několik soudních pří, až naštěstí zvítězil zdravý rozum, mezi oběma kohouty došlo k dohodě a máme tu S5000 využívající to nejlepší z obou výše zmíněných sérií.


O co se tedy vlastně jedná. Základem všeho je šasi vyráběné francouzskou společností Onroak Ligier podle předpisů FIA vydaných pro Formuli 3. Onroak byl založený v roce 2012 a v jeho nabídce jsou nejenom formule, ale i sportovní prototypy. Jeden exemplář při lonské i letošní podzimní ceně v Brně představil Benjamin Hotz ze Švýcarska.

Ale zpět do Austrálie, pohonnou jednotkou je 5ti litrový atmosferický motor Ford Coyote V8 o výkonu 560 koní, šestistupnová převodovka s řazením na volantu nese značku Hollinger, tlumiče Borland, pneumatiky dodává v Evropě málo známá značka Hoosier Tire. Kompletizaci monopostů provádí Gary Rogers Motorsport sídlící v Melbourne dle homologace FIA z roku 2018.


První představení před veřejností se odehrálo v rámci Newcastle500 mistrovství Supercars v roce 2018, kde si volant vyzkoušeli např. Greg Murphy, John Bowe nebo Garth Tander. Vítězem historicky prvního závodu se stal Tim Macrow v barvách MTEC Motorsport, před Johnem Martinem, kterému patřila pole position.

Rubens Barrichello reprezentující BRM Racing měl smůlu hned v prvním okruhu kdy po kontaktu se soupeřem ohnul řízení a aby toho nebylo málo přidaly se i potíže s motorem, což znamenalo až sedmou příčku v cíli.


Dalším závodem bude 15- 17. listopadu víkend na okruhu Park Bend, tentokrát bez brazilského veterána, ale jeho sedačka prázdná nezůstane. Novou formuli si vyzkouší Anton De Pasquale, hvězda Erebus Racing v Supercars.

 

Další články

Komentáře