Neděle, 8. března 2020 (14:56) Karel Lacina

NASCAR ve Phoenixu zatím pod vládou mládé krve.

Šampionát NASCAR pokračuje raketovým tempem a po týdnu se celý kolotoč přestěhoval do Phoenixu, kde v sobotu odjela XFinity Series svůj závod LS Tractor 200.

Přestože na startu se objevil jak Kyle Busch tak i Brad Keselowski, na vítězství jejich výkon nestačil. Díky taktické jízdě ve třetí a čtvrté zatáčce se ve 181 kole dostal do vedení Brandon Jones a Busche odsunul za sebe. Ten nestačil podchytit ani atak Harrisona Burtona a dokončil až na třetím místě.

Jones vyhrál s náskokem 3, 556 s. Pro jeho triumf byla asi nejdůležitější rychlá zastávka v boxech ve 130 kole po které se dostal na druhé místo, a vydařený restart krátce poté.

19ti letý Burton byl nabuzený po vítězství z minulého týdne, ale v úvodu se mu moc nedařilo, když se pohyboval na rozhraní první a druhé desítky. Postupně se ale lepšil, v závěrečných kolech už se objevoval vepředu a nakonec z toho bylo druhé místo, hned za svým kolegou z týmu Joe Gibbs Racing.

Brad Keselowski vůbec neměl lehký závod, nejprve musel dohánět ztrátu po nepovedeném pit stopu, aby znovu ztratil po kontaktu z vnější bariérou. Čtvrté místo je vzhledem k okolnostem vynikající.

Asi nejrychlejší vůz v celém poli měl Justin Allgaier, ale jeho tým nezvládl takticky zastávku v boxech v úvodu třetí fáze závodu a pak už nebylo moc prostoru k využití nových pneumatik a cílem projel až na 13 místě, přestože vedl 51 kol a vyhrál první etapu.

10. Riley Herbst TOYOTA

Ve Phoenixu se představil i šampionát ARCA a i zde vládlo mládí. Sedmnáctiletý Chandler Smith využil týmové strategie, když při poslední zastávce u mechaniků vyměnil pouze dvě pneumatiky a dostal se do čela. Ve dvoukolovém sprintu už si dokázal poradit s Ty Gibbsem a Michaelem Selfem a na své konto si připsal již osmé vítězství v kariéře.

Trochu zklamaný byl v cíli Ty Gibbs, když startoval z první pozice a celý závod si bezpečně hlídal čelo závodu. V závěru však neměl prostor kudy by se dostal vpřed a třetí místo je méně než chtěl.

Po dvou závodech ARCA Menards Series vede Self s 13ti bodovým náskokem před Deeganem, zatímco Smith vede pořadí Sioux Chief Showdown, seriálu deseti závodů, jenž v Phoenixu začal.