Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 14. března 2019 (14:52) Pavel Jelínek

Na téma povinné ručení: Co všechno byste o něm měli vědět?

Povinné ručení: Co všechno byste o něm měli vědět?

Už vám opět přišla složenka s vyúčtováním povinného ručení. Radost z této zprávy s největší pravděpodobností máte pramalou. Přesto budete muset zaplatit. Povinné ručení se řadí mezi pojistky, které je nezbytné platit. Máte-li motorové vozidlo a provozujete-li ho po komunikacích v České republice, prostě se bez něj neobejdete. Vždyť právě z této pojistky jdou výdaje za škodu na cizím vozidle či zdraví v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Stejně tak vám zaplatí z pojistky škodu na autě někdo jiný, jestliže je viníkem dopravní nehody. O povinném ručení je dobré vědět některá základní fakta. Jaká? To se určitě dozvíte právě v tomto článku.

Co všechno se platí z povinného ručení?

 

I když seženete nejlevnější povinné ručení, budou se z něj hradit všechny předepsané výdaje. Jaké? Tak především ty, které jsou přímo spojené se škodami týkajícími se zdraví, léčebných výloh, případně usmrcení nějaké osoby. Stejně tak se z povinného ručení hradí škody spojené s ušlým ziskem. Mnohdy se platby vztahují i na právní zastoupení poškozené osoby. Jinak se může jednat ještě o podobné platby spojené se zmiňovanými situacemi.

 

Jaké jsou doplňkové pojistky?

Může jich být poměrně hodně. Tradičně si nechávají motoristé pojistit čelní sklo. Vždyť právě to je poměrně hodně vystavováno velkému nebezpečí. Nikdy nevíte, kdy od projíždějícího vozu odskočí kamínek a bude nezbytné sklo kompletně vyměnit. Jde vcelku o nákladnou záležitost. Krýt pojistné události může v tomto případě i havarijní pojištění, nicméně není nezbytné ho uzavírat pouze skrze toto připojištění. Jinak lze připojistit i osoby v daném vozidle či zavazadla. Některá mohou být velmi nákladná. Jinak si mnozí motoristé také připojišťují vůz pro případ střetu se zvěří. Existují lokality, kde se takovéto nehody stávají v takřka denním intervalu. Připojistit si lze i asistenční služby, případně různé momenty, kdy mohou přijít živelní události.

Od čeho všeho se odvíjí výše pojistného?

V první řadě je zapotřebí přihlédnout ke konkrétnímu druhu vozu. Je samozřejmé, že osobní automobil, motocykl, valník nebo autobus mají zcela jiné sazby pojištění. Důležitý je i zdvihový objem válců či výkon motoru. Jinak je zapotřebí myslet i na to, že vliv na celkovou cenu má také stáří konkrétního vozidla. Myslet byste měli i na své vlastní charakteristiky. Udává se věk, bydliště a mnohé jiné věci týkající se vaší osoby.

V neposlední řadě je nezbytné brát v potaz i předchozí bezškodní průběh. I díky němu se budete moci dočkat vcelku solidní sazby. Na tu má vliv samozřejmě i poskytovatel. Ostatně podobně je na tom i hypotéka, již dostanete u každé banky v odlišné podobě. Také budete zkoumat její charakteristiky a důvody, proč tomu tak je.


 

 

PR

Další články

Komentáře