Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 16. dubna 2018 (12:06) Pavel Jelínek

Jeden evropský stát za druhým ohlašuje ústup zákazníku od nafty.

Kolaps prodeje naftových vozidel v Evropě
Jeden evropský stát za druhým ohlašuje ústup zákazníku od nafty. Čísla jsou téměř podobná ve většině zemí.
Potopení nafty je fakt, který je třeba si přiznat. Jedná se o dlouhodobý trend, který však loni nabral na obrátkách. Čísla z posledních tří měsíců jsou neúprosná a hlásají následující. Každý třetí nově prodaný vůz je naftový, ovšem před několika lety nafta jasně dominovala.
Kam se přesouvají klienti?
Část klientů si nově již nekupuje vozidlo poháněné naftou, ale benzínem nebo volí alternativní palivo. Ovšem daleko větší boom je viditelný u prodejů hybridních a čistě elektrických vozidel. Tam čísla meziročně rostou daleko rychleji, než u benzínu.
Existuje řešení pádu nafty?
Obáváme se, že u osobních vozidel bude ústup nafty nadále trvat, což potvrzují i automobilky s ústupem dieselových provedení u svých malých modelů. Benzín, ale hlavně alternativní paliva v současné době nabízí klientům více bonusů, než zmíněné naftové vozidlo.
Jak to vidí řidič?
Velká část řidičů se obává o budoucnost naftových vozů, zákazů vjezdu do měst, daňové znevýhodnění pro diesely a hlavně se bojí o svou investici.
 
 
 
Návrhy v Evropě
V současné době má téměř každý stát nejednu pracovní skupinu, která vymýšlí plány, jak vyčistit ovzduší ve městech, ale i podpořit čistý pohyb vozidel.
Například Španělský model mluví o zvýšení silniční daně pro „špinavá“ vozidla a navíc zvednutí spotřební daně na naftu až o 28,6 %. Výnos bude použit na výstavbu dobíjecích stanic a podporu prodeje čistých vozidel.
Podle zpráv z ministerstva bylo ve Španělsku způsobeno v roce 2015 jen přepravou ve vozidlech celých 24,8 % emisí CO2. Z toho je patrné, že automobily mají skutečně určitou váhu na tvorbě emisí a skleníkových plynů.
 
 
 
Závěr
Z posledních známých informací je patrné, že budoucnost vozidel je směřována do čistě alternativních paliv a benzín je dočasným řešením problémů nafty.
 
 
PR

Další články

Komentáře