Sobota, 29. června 2019 (20:33) Pavel Jelínek

Jakub Kornfeil v holandském Assenu válí. I když to mohlo být i daleko lepší.

Kornfeil v Assenu válí

Okruh Assen v Nizozemí je speciálním místem v kalendáři závodů MotoGP. Závodí se zde od roku 1949 a Katedrála rychlosti - jak se mu přezdívá - zůstane nezapomenutelně zapsaná také v paměti českého závodníka Jakuba Kornfeila.

Kornfeil vlítnul do holandské Velké ceny jako vítr a hned v prvním volném tréninku skončil třetí. Druhý trénink vyhrál a po pátečním programu mu patřilo celkové prvenství. Nebyl pochyb o tom, že by tentokrát neprošel přímo do druhé části kvalifikace. Do té postoupil jako třetí nejrychlejší z kombinace volných tréninků. V kvalifikaci za to taky pořádně vzal a hned v úvodu mu patřilo první místo s časem 1:42.646. Progres v dalších okruzích nepřišel a tak Jakub zajel do boxů pro nové obutí. Tam zůstal několik minut. Tři a půl minuty před koncem už byl čas.

Při výjezdu z pitline s Canem Oncuem na sebe oba kývnuli a v dalším snažení pokračovali společně. I když náš jezdec poodjel, zajel skvělý čas 1:41.742 a byl průběžně druhý. To zbývalo do konce kvalifikace asi dvacet vteřin.

O pár sekund později ale několik jezdců posunulo kvalifikační maximum a Kubajz se propadl. Nic ale nebylo ztraceno, v prvním sektoru posledního kola byl absolutně nejrychlejší a stále žila naděje na první řadu. Ve druhém úseku už se ale tempo udržet nepodařilo a Jakub Kornfeil zůstal na svém dosavadním maximu. I tak ale zajel nejlepší kvalifikaci letošní sezóny - do Velké ceny Nizozemí odstartuje ze sedmé startovní pozice.

Jakub Kornfeil:  „Pátek i sobotní ráno dopadlo skvěle. Věřili jsme si, že je reálné, abychom stáli v prvních dvou řadách. To se bohužel nepodařilo, takže ani po dnešku - nejlepší letošní kvalifikaci - nemůžu být maximálně spokojený. Na druhé straně jsem moc rád, že všechno funguje a že máme dobrý základ pro zítřejší závod.

Rozdíly v Assenu jsou vždycky malé, takže stát se může cokoliv. Každopádně je super, že čelo máme na dosah už na startovním roštu, což musím zítra proměnit v co nejvíc bodů do šampionátu.“