Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 1. srpna 2019 (16:16) Pavel Jelínek

Hasičský záchranný sbor chemického závodu rozšířil svůj vozový park.

Hasiči Unipetrolu rozšířili svou techniku, často pomáhají při zásazích mimo areál závodu

Litvínov, 1. srpna 2019 – Hasičský záchranný sbor chemického závodu Unipetrolu v Litvínově rozšířil svůj vozový park o dvě nová vozidla značky Scania pro hašení vodou a pěnou. Celková investice dosáhla výše 18,5 milionu korun. V současné době tak mají podnikoví hasiči k dispozici tři zásahová vozidla pro zásah vodou a pěnou, a tři kombinované hasicí automobily, ve kterých je navíc k dispozici i prášek.

Statisticky vyjíždějí průměrně dvakrát denně. V loňském roce vyjeli k 660 zásahům, asistencím a planým poplachům uvnitř i vně chemického parku, ve kterém pracuje přes šest tisíc lidí.

Po mimořádné události v srpnu roku 2015 jsme se rozhodli obnovit a rozšířit náš vozový park a technické prostředky. Nyní máme k dispozici šest vozidel - tři kombinované vozy pro zásah vodou, pěnou nebo práškem a tři cisternové automobilové stříkačky pro hašení vodou nebo pěnou. Pořízením dvou nových vozidel jsme zlepšili naši flexibilitu zejména v době, kdy je nutné vyjet k více asistencím, zásahům, nebo některý z vozů prochází servisní prohlídkou či opravou,“ říká Petr Králert, velitel Hasičského záchranného sboru Unipetrolu.

S novými vozy budou hasiči zasahovat během požárů nebo úniků chemických látek, asistovat při údržbě technologií výrobních jednotek a podílet se na zásazích vně areálu v rámci Požárního poplachového plánu Ústeckého kraje, nebo Integrovaného záchranného systému. Hasičský záchranný sbor Unipetrolu má v současné době sedmdesát čtyři zaměstnanců, z nichž šedesát tři hasičů pracuje ve třech čtyřiadvaceti hodinových směnách, sedm operačních důstojníků se střídá na operačním středisku a čtyři zaměstnanci pracují na ranní směny.

 

Loni jsme vyjeli ke čtyřiceti požárům, z nichž více než polovina byla mimo areál chemického závodu. Další téměř padesátka našich výjezdů se týkala záchrany osob. Připočteme-li technické zásahy a asistence ve výrobních provozech, hasičská cvičení a plané poplachy, zjistíme, že jsme v loňském roce vyjeli 660 krát. Průměrně tedy vyjedeme téměř dvakrát denně,“ vypočítává Petr Králert.

Při výjezdu mimo chemický areál pomáhají podnikoví hasiči Unipetrolu zejména při požárech a automobilových nehodách, především na silnici I/27 mezi Litvínovem a Mostem. „Typickým příkladem našich zásahů mimo výrobní areál je výjezd k požáru v Litvínově nebo Janově, požár některé z okolních skládek či dopravní nehoda v blízkosti areálu. Mimo náš areál zasahujeme na výzvu Krajského operačního a informačního střediska hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Při takovém zásahu spolupracujeme s jednotkami Hasičského záchranného sboru kraje a s jednotkami sborů dobrovolných hasičů,“ uzavírá Petr Králert.

 

Specifikace hasicích vozidel:

Dvě nové cisternové automobilové stříkačky pro hašení vodu a pěnou mají objem nádrže na vodu 6000 litrů a na pěnidlo 4000 litrů. Výkon jejich čerpadla je 7000 l/min při tlaku 10 barů a sací hloubce 3 metry. Jedná se o vozidla těžké hmotnostní třídy, která mají vybavení specifické pro použití během zásahů v chemickém průmyslu. Auta jsou vybavena automatickou převodovkou s možností manuálního řazení.

Mají pohon všech šesti kol, což je předurčuje rovněž pro zásahy mimo zpevněné komunikace v okolí areálu a na zařízeních dálkovodů. Motor je vznětový, čtyřdobý, kapalinou chlazený šestiválec o výkonu 358 kW při točivém momentu 2 400 Nm. Délka vozu je 9,5 metrů a výška 3,3 metru. Celková hmotnost je 27,5 tuny a maximální rychlost 110 km/h. Obě auta jsou koncipována pro posádku ve složení řidič, hasič a velitel.

V nástavbách obou vozidel jsou technické prostředky pro požární zásah vodou, nebo těžkou a střední pěnou, a technické prostředky pro doplňování vody. Součástí vybavení je také dýchací technika a lékárničky. Na nástavbě každého vozu je umístěn dálkově ovládaný monitor s výkonem až 8000 l/min, na nárazníku kabiny je další monitor o výkonu až 2000 l/min. Střešní monitor je ovládán z přenosného panelu umístěného v zadní části nástavby, přední nárazníkový monitor je ovládán přímo z kabiny vozu. Součástí vybavení je také šest metrů vysoký teleskopický osvětlovací stožár s LED reflektory napájenými z akumulátorů.PR

Fotky

Další články

Komentáře