Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Neděle, 1. prosince 2019 (12:05) Roman Klemm

Finále sezony 2019 v Abú Dhabí pro Luca Ghiotta.

Finále sezony 2019 v Abú Dhabí: Luca Ghiotto se s formulí 2 rozloučil vítězstvím

Závěr sezony v arabském Abú Dhabí vyšel nejlépe Lucovi Ghiottovi z týmu UNI-Virtuosi. Iltalovu kariéru ovšem ani to nezachránlio: příští rok bude muset vydělávat ve WEC. Český tým Sauber Junior by Charouz přišel o povedené zakončení roku na stupínku vítězů jen těsně: jeho dobře naladěný jezdec Callum Ilott ztratil třetí pozici až dvě kola před cílem.

 

Pole position do posledního závodu formule 2 sezony 2019 připadla osmému ze soboty, Giulianovi Alesimu. Syn bývalého továrního pilota Ferrari-F1, Jeana, za sebou nemá právě úspěšný rok a dobrým finišem chtěl poděkovat Akademii Ferrari, která mu i pro sezonu 2020 v této třídě našla kokpit (u HWA). Alesi junior během minulých let v GP3 několikrát předvedl, že vyhrát sprint z pole-position je jeho specialitou a i tentokrát vyrazil výborně. Z prvního kola se za ním vrátili Ghiotto, Latifi, Ilott, Macušita a Deletraz.

Franko-Japonec na špičce v úvodních kolech zajel několik rekordních kol, což bylo takticky vynikající: když totiž bylo od 3. kola povoleno použití DRS, měl již náskok bezmála dvou sekund a Ghiotto této „pomůcky“ zprvu nesměl použít. Zkušený Ital (tímto závodem ukončil svou kariéru v monopostech a přestoupí do vytrvalostních závodů WEC) ale svůj odstup během dalších kol vymazal a v osmém Alesiho na špičce vystřídal.

 

Giuliano úvodem očividně příliš „vyždímal“ své pneumatiky, protože ho brzy dotáhli i Latifi a Ilottem. V 10. kole se Kanaďan dostal na druhou a o kolo později Brit na třetí pozici před Francouze s přilbou v designu Elia de Angelise. Šest kol před cílem za sebe Alesiho odsunul i sobotní vítěz Sette-Camara, který si v neděli mnohé pokazil slabým startem.

Ve druhé polovině sprintu si Luca Ghiotto nenechal své „vítězství na rozloučenou“ vzít a vyhrál jasně před novopečeným pilotem F1 Latifim. Charouzův jezdec Ilott ztratil dobré třetí místo vůči Sette-Camarovi dvě kola před cílem. Za nimi zachránil Alesi pátou pozici těsně před dvojicí Trevora Carlina, Deletraz-Macušita a souboj o poslední bodík sezony 2020 vyhrál na závěrečných metrech Aitken proti Schumacherovi.

Charouzovu dvojku Matevose Izaakyana vyřadil ze závodu tři kola před koncem neférovým šťouchancem jeho ruský krajan Nikita Mazepin a připravil ho tak o dobré 13. místo. Letošní mistr Nyck de Vries se s šampionátem rozloučil podivně bledým výkonem daleko za bodovanými místy. Nizozemec se (snad s výjimkou Le Mans) loučí s motorsportem: stal se továrním jezdcem Mercedesu ve formuli-E. Vysněný postup do Formule 1 tedy z „ročníku F2 2019“ zvládl jen Nicholas Latifi…

 

Výsledek nedělního sprintu F2 Abú Dhabí:

 

1. Luca Ghiotto, UNI-Virtuosi

2. Nicholas Latifi, DAMS

3. Sergio Sette-Camara, Carlin

4. Callum Ilott, Sauber Junior by Charouz

5. Giuliano Alesi, Trident

6. Louis Deletraz, Carlin

7. Nobuharu Macušita, Carlin

8. Jack Aitken, Campos

Nedojel: Matevos Izaakyan, Sauber Junior by Charouz

 

 

Konečný stav šampionátu FIA-F2 roku 2019

 

1. Nyck de Vries 266 b.

2. Nicholas Latifi 214 b.

3. Luca Ghiotto 207 b.

4. Sergio Sette-Camara 204 b.

5. Jack Aitken 160 b.

6. Nobuharu Macušita 144 b.

7. Guanyu Zhou 139 b.

8. Louis Deletraz 92 b.

9. Jordan King 79 b.

10. Anthoine Hubert 77 b.

11. Callum Ilott 74 b.

12. Mick Schumacher 53 b.

13. Juan Manuel Correa 36 b.

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

 

Fotky

Další články

Komentáře