Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Neděle, 10. června 2018 (20:34) Pavel Jelínek

Extraliga na kopřivnickém ovále musela být ukončena předčasně.

Extraliga ukončena předčasně

Včerejší Extraliga na kopřivnickém ovále neměla bohužel dobrou dohru. Byla totiž ukončena po dvanácté jízdě. Jejím vítězem se stali polo domácí jezdci pražské Markéty se ziskem 25 bodů. Druhé místo vybojovali na těžké dráze jezdci Zlaté přilby Pardubice a z bronzu se radovali svěřenci Milana Macha AK 3ton Slaný.

Od rána na Kopřivnici pražilo sluníčko a předpověď počasí slibovala jen průtrž mračen. Proto se pořadatelský tým rozhodl dráhu pokropit, aby nedocházelo ke stejnému problému jako v minulém závodě, kdy dráha rychle vysychala. Ovšem počasí nad Kopřivnici se měnilo velmi rychle a blesky nad stadionem zuřily. Předpověď slibovala, že spadne jen několik mm srážek, ovšem to bylo úplně jinak. 

Trénink byl zahájen a silný déšť začal skrápět ovál a všechny okolo. To v kombinaci s předchozím nakropením udělalo pěknou neplechu. Někteří jezdci Pardubic se po tréninku nechali slyšet, že se na takové dráze nedá jet. Jury závodu se však shodla, že závod zahájen bude.

Už v první sérii jízd bylo jasné, že to bude boj nejen na dráze, ale i z dráhou. Žarnovičtí jezdci se s naším oválem neskamarádili a vůbec se jim nedařilo. Na svém kontě měli nulu. O něco lépe ostatní tři týmy. Jejich opory zabojovali a v čele závodu byl „domácí“ tým Markéty Praha. O druhu příčku se dělili Zlatá přilba a 3ton Slaný.

Ke kontroverzní situaci došlo v páté jízdě, respektive na jejím začátku. Zdeněk Simota ze Slaného vyhrál poslední jízdu úvodní série. Když se vrátil do depa, na dráhu už sjížděl Václav Milík, jelikož se manažéři dohodli, že se pojede bez úpravy dráhy. Zatím co Václav Milík už čekal na startu, spustil se časový limit 2+2 minuty na příjezd ke startu. Zdeněk Simota měl co dělat, aby se na další jízdu stihl připravit. Když přijel na start, čekalo tam na něj rozhodnutí rozhodčí o vyloučení z jízdy za překročení časového limitu. I po této sérii byli jasní favorité. Na čele se stále držela pražská Markéta, ovšem stále se k ní přibližovala pardubická Zlatá Přilba a také Slaný. Ovál se postupně zlepšoval a nad Kopřivnicí dokonce vysvitlo sluníčko.

Třetí série jízd byla zahájena opět bez úpravy dráhy, protože povrch byl tak rozbahněný, že kdyby na trať vyjel traktor, dopadlo by to katastrofálně. Bezchybně opět zajeli pražští Josef Franc, Matěj Kůs, ale skvěle jeli i dva mladíci v barvách „domácího“ týmu Petr Chlupáč a Jan Kvěch. Pozadu nebyli ani pardubičtí Václav Milík a Tomasz Jedrzejak. Třetí Slánští spoléhali hlavně na Edu Krčmáře a Zdeňka Simotu.

Po třetí sérii jízd vyjel na dráhu poprvé traktor, ale na trať se vydala i Jury závodu, aby obhlédla stav našeho oválu, jelikož se manažeři třech týmu nechali slyšet, že v závodě jejich jezdci pokračovat nechtějí. Pro nebezpečnou dráhu. Po návratu do depa se znovu sešlo Jury, aby nakonec rozhodlo o zrušení závodu. Manažeři Prahy, Pardubic a Žarnovice ani nechtěli slyšet o návrhu Adriana Rymela, že přerušíme závod na maximálně hodinu a dáme dráhu do závodivého a bezpečného stavu a závod pro početné publikum dojedeme do konce. Po několika minutovém dohadování a nejistotě na straně diváků byl ředitel závodu Tomáš Wanke nucen závod předčasně ukončit. Regule české Extraligy dávají možnost takto učinit právě po dvanácté jízdě, aby mohly být výsledky započítány.

Není tomu tak ovšem pouze v Kopřivnici. Děje se tak na celém světě, včetně nejlepší ligy světa v Polsku či seriálech Speedway Grand Prix a Speedway European Chapionship. Jako přiklad můžeme uvést třeba závod Grand prix v polské Varšavě před dvěma lety, kdy byl závod o titul Mistra světa taky ukončen pro nesjízdnou dráhu po dvanácté jízdě.

 

Ještě jednou se všem přítomným příznivcům kopřivnické ploché dráhy omlouváme a věříme, že nám zachováte přízeň i na příští závody pořádané našim klubem.

Výsledky:
1. AK Markéta Praha 25
1. Matěj Kůs (3,3,2) 8
2. Jan Kvěch (3,d,1) 4
3. Zdeněk Holub (1) 1
4. Josef Franc (2,3,3) 8
17. Petr Chlupáč (2,2) 4

2. AMK ZP Pardubice 24
5. Josef Novák NS
7. Hynek Štichauer (1,2,3) 6
8. Patrik Mikel (Fd,1,R) 1
18. Václav Milík (3,2,3) 8

3. AK 3ton Slany – 17:
13. Eduard Krčmář (2,3,2) 7
14. Jakub Jamróg (1,2,R) 3
15. Filip Hájek (2,1,0) 3
16. Zdenek Simota (2,M,2) 4

4. SC Žarnovica 5
9. Michal Tomka (M,1,1) 2
10. Martin Gavenda (R,R,1) 1
11. Jakub Valkovič (0,0,0) 0
12. Milen Manev (0,1,1) 2


KALENDÁŘ dalších ZÁVODŮ 2018

11. srpna 2018
Přebor České republiky
Mistrovství ČR Flattrack
15. září 2018
Pohár přátelství družstev
3. Memoriál Michala Matuly

 

 

zdroj: www.plochadraha-koprivnice.org

PR

Fotky

Další články

Komentáře