Sobota, 5. října 2019 (09:23) Pavel Jelínek

Britská rallye a WRC 2 aktuálně.

Pátek
První plnohodnotný soutěžní den přinesl typicky anglické počasí s vytrvalým deštěm. Diváci se na rychlostní zkoušky přesto vydali ve velkém počtu a mohli sledovat napínavý souboj mezi Kallem Rovanperou, Madsem Ostbergem a Gusem Greensmithem. První páteční zkoušku Elsi vyhrál finský jezdec týmu ŠKODA Motorsport, Ostberg a Greensmith zajeli na desetinu sekundy stejný čas a dojeli 5,2 sekundy za ním.

V následující „erzetě“ Penmachno Greensmith Rovanperu o 1,3 sekundy překonal, v cíli zkoušky Dyfnant se pro změnu radoval Ostberg a Kalle byl opět druhý. Po zrušení RZ5 Aberhirnant uzavřeli Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen páteční dopoledne na prvním místě třídy RC2 i kategorie WRC 2 Pro, 6,8 sekundy před Ostbergem a 28,9 sekundy před Greensmithem.

Další místa ve třídě patřila jezdcům s vozy ŠKODA FABIA R5 – čtvrtou příčku držel Pierre-Louis Loubet, pátou Nikolaj Gryazin a šestou dvojice Kopecký – Hloušek, které zároveň patřilo čtvrté místo v kategorii WRC 2 Pro.

Také odpoledne přineslo řidičskou výzvu. Po silném dešti se kluzké bláto na trati střídalo s velkými kalužemi, které velmi ztěžovaly hledání správné stopy. Ve druhém průjezdu rychlostní zkoušky Elsi byl opět nejrychlejší Kalle Rovanperä, který o 1,1 sekundy překonal Greensmithe. Mads Ostberg bohužel po úniku oleje z napínavého souboje vypadl, třetí nejlepší čas zajel Jan Kopecký.

Následující zkouška byla po havárii Jari-Matti Latvaly zrušena, náladu ale divákům vrátila krásná „erzeta“ Slate Mountain v břidlicovém lomu. Tentokrát byl Greensmith první a jen 0,6 sekundy za ním dojel do cíle Rovanperä. V první pětce třídy RC2 v tu chvíli byly hned čtyři vozy ŠKODA FABIA R5 evo, a to díky Rovanperovi, Loubetovi, Gryzainovi a Kopeckému.

Jako rozhodující se ukázala celkově devátá zkouška Dyfnant. S padající tmou Greensmith nedorazil včas do časové kontroly a dostal několikaminutovou penalizaci. I Kalle a Jonne však čelili problémům, když je krátce po startu potkal nečekaný defekt pravého zadního kola. Rozhodli se dojet, stálo je to nicméně dosavadní suverénní vedení.

Do čela kategorie WRC 2 Pro i celé třídy RC2 se díky skvělé jízdě dostali Janové Kopecký a Hloušek a první místo dokázali udržet i v poslední páteční „erzetě“. Finové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen den zakončili na druhém místě, 7,5 sekundy za českou dvojicí.

Bronzovou příčku udržel Pierre-Louis Loubet následovaný Nikolajem Gryazinem – společně tak zajistili první čtyři místa ve třídě pro vozy FABIA R5 evo!