Indonéský triumf zapůsobil. Jezdec Moto2 Čantra se stal v Thajsku sportovcem roku

Somkiat Čantra se dočkal měsíc po skončení letošní sezony mistrovství světa třídy Moto2 ocenění. Thajec byl ve své rodné zemi vyhlášen nejlepším profesionálním mužským sportovcem roku.

Cenu Čantra převzal v pátek 16. prosince. Na toto datum v Thajsku připadá národní sportovní den.

„Jsem velice šťastný a také hrdý, že jsem toto ocenění získal. Takovou osobní cenu jsem v Thajsku obdržel poprvé. Jsem z toho nadšený. Děkuji thajské sportovní agentuře za to, že mi ho udělila. Zejména ale děkuji společnosti Thai Honda za to, že mě celé ty roky podporuje. Bez ní bych se nebyl schopen dostat až sem. Rád bych tuto cenu věnoval také své matce a svým fanouškům, kteří mě povzbuzovali po celou sezonu i po celou kariéru,“ radoval se.

Letošní sezona byla Čantrovou pátou v mistrovství světa, z toho čtvrtou v prostřední kubatuře Moto2. Jeho první tři sezony v Moto2 nebyly příliš výrazné. Zatímco v roce 2019 skončil celkově dvacátý první, o rok později obsadil 25. místo a v sezoně 2021 byl klasifikován jako osmnáctý.

Letošek byl ale v jeho podání mnohem lepší. Sice často padal a dohromady osm závodů nedokončil, viděli jsme ale od něj i velmi vydařené výkony. Při závodě v indonéské Mandalice dokonce triumfoval a stal se prvním thajským vítězem v historii mistrovství světa. Na stupně vítězů vystoupal i v Argentině (2. místo), Le Mans (3. příčka) a na Red Bull Ringu (2. pozice). Celkově obsadil desáté místo.

I Wilairot byl oceněn

Letošní výkony udělaly z Čantry v určitých ohledech nejúspěšnějšího thajského závodníka v historii MS. Nejenže je totiž jediným Thajcem, který dokázal závod světového šampionátu vyhrát, ale také jediným, který vybojoval pódiový výsledek.

Čantra ale zatím není Thajcem s nejvíce starty a s největším počtem bodů. V obou těchto statistikách stále vládne Ratthapark Wilairot. Ten v mistrovství světa startoval v letech 2006-2016 v kategoriích 250 ccm a Moto2. Celkem odjel 133 velkých cen a nasbíral 239 bodů. V celkovém pořadí šampionátu ale nikdy nedosáhl takového výsledku jako Čantra. Nejlépe obsadil 13. místo v letech 2008 a 2009.

Nechybělo ovšem mnoho a také Wilairot stál na stupních vítězů. Při Velké ceně Nizozemska 2010 v Assenu startoval do závodu jako druhý a v úvodu se dokonce objevil na první příčce. Poté se ale začal propadat a v posledním kole ho nakonec sesadil ze třetího místa Thomas Lüthi. Wilairot projel cílem se ztrátou 83 tisícin za Švýcarem.

I když takových úspěchů jako Čantra Wilairot nedosáhl, i jeho výkony udělaly v Thajsku dojem. V roce 2007 totiž obdržel stejně jako letos Čantra ocenění pro nejlepšího mužského profesionálního sportovce roku.

Šance na pokoření

I příští rok bude Somkiat Čantra pokračovat ve třídě Moto2 se stájí Honda Team Asia, kde opět utvoří jezdeckou dvojici s letošním vicemistrem Ajem Ogurou. V ní bude mít Ogura dobrou šanci překonat Wilairota v počtu bodů. Dosud jich má na kontě 205, což je o 34 méně než u Wilairota.

Čantra bude v sezoně 2023 jediným thajským závodníkem jak v Moto2, tak v celém mistrovství světa. Keminth Kubo už totiž po letošních nevýrazných výkonech u stáje Yamaha VR46 Master Camp pokračovat nebude.

Foto: Honda Team Asia

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.