Jedno z nejvýraznějších SUV Alpiny končí. Posledních 120 kusů vznikne v USA a zákazníci si vyberou jen barvu.
BMW uzavírá jednu kapitolu své spolupráce se značkou Alpina. Model XB7, který byl od začátku trochu jiný než ostatní vozy této malé německé firmy, dostane finální edici s názvem Manufaktur. Vznikne jen 120 kusů a všechny zamíří na severoamerický trh.
Tenhle vůz byl pro Alpinu specifický už od svého vzniku. Na rozdíl od tradičních modelů totiž nevznikal v Buchloe, ale přímo v americkém Spartanburgu. A právě tam se odehraje i jeho konec. Výroba limitované série má začít v září 2026. První auta dorazí k zákazníkům ještě před koncem roku.
Zásadní změna proti běžné praxi je v tom, že zákazník si tentokrát nemůže auto „poskládat“. Všech 120 kusů má jednotnou specifikaci. Zákazník si může vybrat jen barvu karoserie. K dispozici jsou dvě – matně zelená a matně modrá. Obě vycházejí z tradiční identity Alpiny, ale pro model XB7 jsou nové.

Pod kapotou zůstává to podstatné. Dvojitě přeplňovaný osmiválec o výkonu 621 koní, který rozhýbe více než dvoutunové SUV na stovku za zhruba 4,2 sekundy. „Kombinuje maximální výkon, komfort a typickou dynamiku Alpiny,“ uvádí automobilka k charakteru vozu.
Interiér se nese v podobném duchu. Bez ohledu na barvu karoserie dostane každý vůz stejné provedení s hnědou kůží Merino a dřevěnými dekory. Nechybí ani detaily, které mají připomenout, že jde o uzavřenou kapitolu – například plaketa „1 ze 120“ na středové konzole.
BMW tímto krokem nepřichází s dalším marketingovým cvičením, ale spíš uzavírá model, který byl od začátku trochu experimentem. XB7 ukázal, že Alpina dokáže přenést svůj styl i do velkého luxusního SUV, aniž by úplně ztratila vlastní charakter.
Teď se tenhle příběh uzavírá. Bez velkých změn, bez překvapení. Je to posledních 120 aut, která mají připomenout, čím XB7 byl – rychlým, pohodlným a na poměry značky i trochu netypickým strojem.
Foto: BMW
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.