Ogura měl nabídku od LCR, ale odmítl, odhaluje Aojama. Ve svém týmu ho chce i za rok

Aj Ogura měl příležitost přejít v příštím roce do MotoGP s LCR Honda. Nabídku týmu ale odmítl. Mimo jiné i to prozradil jeho šéf v Moto2 a současně mistr světa třídy do 250 ccm z roku 2009 Hiroši Aojama v exkluzivním rozhovoru pro server MotorMix. Řeč přišla také na budoucnost japonských závodníků nebo na jezdeckou sestavu stáje Honda Team Asia pro příští sezonu Moto2.

MotoGP se tento víkend vrací po třech letech do Motegi. Předpokládám tedy, že pro všechny lidi v Japonsku včetně vás je to skvělý pocit...

Ano, souhlasím. Z toho, že se po třech letech znovu vracíme do Motegi, jsme vážně nadšení. Nemáme to tak pouze my. Diváci a všichni se těší, že znovu uvidí MotoGP.

Vaší stáji Honda Team Asia se letos dobře daří, a to zejména v Moto2. Zde tým táhne obzvlášť Aj Ogura, který je celkově druhý a na Augusta Fernándeze ztrácí před posledními pěti závody jen sedm bodů. Jak jste tedy s letošní sezonou spokojen?

Ano, je to dobré. Všechno to začalo v Mandalice, kde vyhrál závod Chantra. Od té doby jsou podle mě oba jezdci v dobré formě. Jsem s tím spokojen. Oba jsou v každém závodě konkurenceschopní a jsou schopni bojovat o stupně vítězů. To je pro nás důležité.

Pokud by se Aj Ogura stal letos šampionem, šlo by o prvního japonského mistra světa od roku 2009, kdy jste získal titul vy. Prožíváte nějak skutečnost, že už po skončení letošní sezony možná nebudete posledním japonským mistrem světa?

Ne. Pokud by se stal šampionem, bylo by to moc dobré. Vychovat nového šampiona z Japonska nebo z Asie je přesně náš cíl. I kdyby to nebyl Ogura, ale Chantra, také bych byl také rád. Rozhodně tedy nejsem nijak žárlivý, něco takového s mým titulem z roku 2009 nemá co dělat. Pokud se nám jako týmu podaří vyhrát titul, bude to skvělé. To, že už nebudu posledním japonským šampionem, mě nezajímá.

Ogura byl letos hodně dlouho spojován s týmem LCR Honda. Mluvilo se o tom, že by vystřídal Takaakiho Nakagamiho a stal se týmovým kolegou Álexe Rinse. Nakagami ale nakonec u týmu zůstává. Jak se tedy díváte na rozhodnutí dát ještě jednu šanci Nakagamimu a nechat zatím Oguru v Moto2?

Tady to bylo trochu jinak. Honda se totiž Ogury zeptala, jestli by chtěl v příštím roce přejít do MotoGP. On ale nechtěl. A právě proto je to tak, že Taka zůstává v MotoGP a Ogura v Moto2. Prioritou byl ale pro Hondu Ogura, ne Nakagami.

Honda Team Asia ještě sice neoznámila svou sestavu pro příští sezonu Moto2, mohl byste ale i přesto nyní k sestavě na další rok něco říct? Už víme, že Ogura bude v Moto2 pokračovat, Chantrovi se také daří dobře. Máte tedy v plánu si je nechat?

Zatím jsme to sice nepotvrdili, plánem ale je pokračovat s oběma jezdci. Ukázali totiž, že mají rychlost a potenciál. Pokud s nimi tedy budeme pokračovat, budu rád.

Manažer stáje Honda Team Asia není jediná role, kterou v současnosti máte. Jste rovněž poradcem asijského šamionátu pro nadějné jezdce s názvem Asia Talent Cup. Z něj už se do mistrovství světa dostala řada japonských jezdců, včetně Ogury a Chantry. Řekl bych tedy, že takovýto šampionát je pro japonské mladíky velkou pomocí...

Určitě. Něco takového rozhodně mladým jezdcům otevírá dveře. Jsem rád, že jsem v takovémto projektu pro mladé jezdce zapojen. Před pár lety to byli malí kluci a teď vyhrávají závody. Je to úžasné. Když to vidím, musím uznat, že to, v jakém prostředí se pohybujete, je důležité pro váš růst.

Asia Talent Cup otevírá Japoncům dveře do mistrovství světa. Když pomineme Nakagamiho v MotoGP a Oguru v Moto2, daří se řadě Japonců také v Moto3. Na stupně vítězů se letos podívali Ajumu Sasaki, Tacuki Suzuki a Kajto Toba. Dovedete si tedy například představit, že by v blízké budoucnosti mohlo mít Japonsko v MotoGP stejný počet jezdců jako třeba Španělsko? Nebo myslíte, že něco takového je pořád až příliš optimistické?

Ano, máme hodně jezdců v nižších kategoriích, to ale automaticky neznamená, že jich jednou bude hodně i v MotoGP. Nemyslím si, že to tak bude. Řekl bych, že jeden nebo dva Japonci v MotoGP jsou naše maximum. Takže bych řekl, že něco takového je opravdu příliš optimistické.

Foto: Hiroši Aojama via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.