Víkendový přehled: Engel kraloval v Makau GT závodům, Razgatlioglu je vicemistrem světa superbiků

Ve víkendovém přehledu jste mohli spolu s námi sledovat všechny důležité motoristické akce třetího listopadového víkendu.

Sobota 19. listopadu

Velká cena Makaa (Guia)

Roadsport Challenge první závod

Výsledky ZDE

Melco Greater Bay Area GT Cup první závod

Výsledky ZDE

Motocykly první závod

Motocykly, ve kterých závodí i Čech Kamil Holán, svůj první závod nedokončili. Ve druhém kole byla vyvěšena červená vlajka kvůli oleji na dráze.

Cestovní vozy první závod

Rob Huff potvrdil, že je králem Makaa. Britský závodník totiž triumfoval na okruhu Guia už pojedenácté. Za Britem dojeli druhý David Žu a třetí Jat Čing Sunny Wong.

Výsledky ZDE

TCR Asia Challenge první závod

Výsledky ZDE

F4 první závod

Výsledky ZDE


Galaxy Entertainment Macau GT Cup první závod

Maro Engel si dojel pro vítězství před Raffaelem Marciellem. Třetí místo si připsal Ling Kang. Na toho v závěru dotíral Edoardo Mortara, který se ovšem nakonec musel spokojit se čtvrtou pozicí.

Mortara mohl pomýšlet na daleko lepší výsledek, o naději na něj se ale připravil sám. V době, kdy ještě nebylo vozům dovoleno vyjet do zaváděcího kola, totiž následoval zpomalovací vůz a vydal se na trať. Kvůli tomu musel místo z pole position startovat z boxů.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Mohl za to incident z první zatáčky mezi Adderlym Fongem, Darrylem O´Youngem, Minem Hengem a Čengem Kong Fu.

Výsledky ZDE

Motocykly druhý závod

Ani druhý motocyklový závod se v neděli neodjel. Za jeho zrušení mohla zdržení v harmonogramu. Závod bude odjet v neděli.

MS superbiků (Phillip Island)

Supersport první závod

Deštivý úvodní závod víkendu skončil triumfem Yariho Montelly. S Italem dlouho sváděl boj o vítězství jeho krajan Federico Caricasulo. V posledním kole ale boural a nakonec dojel až sedmý. Spolu s Montellou vystoupali na bednu druhý Nicoló Bulega se třetím Canem Öncüem. Letošní mistr světa Dominique Aegerter skončil pátý.

Ondřej Vostatek byl jedním z jezdců, které mokrý povrch nachytal. Po pádu nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Superbike první závod

Jonathan Rea vyšel nejlépe z přezouvací loterie a stal se vítězem prvního závodu. Ten sice startoval na mokré dráze, ta ale postupně osychala a jezdci začali přezovat na suché obutí.

Druhý dojel Toprak Razgatlioglu a třetí Alex Lowes. Jezdec Kawasaki zpočátku vedl, doplatil ale na to, že přezouval příliš pozdě.

Již jistý šampion Álvaro Bautista tentokrát obsadil pouze páté místo. U Ducati ale mohlo být i přesto veselo. Italská značka si totiž zajistila titul mezi značkami.

Oliver König byl jedním z jezdců, kteří otáleli s přezouváním a chvíli jel dokonce na třetí příčce. V cíli ale nakonec obsadil 19. pozici.

Z bodu se mohli radovat u česko-japonské ekipy MIE Racing Honda. Hafizh Syahrin totiž skončil patnáctý. Jeho týmový kolega Leandro Mercado byl klasifikován jako sedmnáctý.

Za zmínku stojí výkon Kyla Smithe. Ten totiž dokázal jako jediný odjet celý závod na mokrém obutí. I přesto ale získal čtyři body za 12. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Yas Marina)

Sprint

Liam Lawson si v posledním sprintovém závodě letošní sezony připsal čtvrtý triumf v tomto ročníku. Druhý skončil Richard Vershoor a na stupně vítězů vystoupal také již jistý šampion Felipe Drugovich, který dojel třetí.

Logan Sargeant dorazil do cíle jako šestý a v průběžném pořadí stále zůstává na třetí příčce. Američan se potřebuje umístit nejhůře na šesté příčce, aby získal superlicenci a mohl příští rok závodit za Williams ve F1.

Česká stáj Charouz Racing System mnoho důvodů k radosti neměla. Enzo Fittipaldi odstoupil již ve třetí zatáčce, kde kolidoval s Jehanem Daruvalou. Po tomto incidentu oba narazili tvrdě do zdi a došlo k vyvěšení červených vlajek. Tatiana Calderónová byla klasifikována jako dvacátá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 20. listopadu

Velká cena Makaa (Guia)

Motocykly druhý závod

V odloženém motocyklovém závodě si pro vítězství dojel Erno Kostamo. Druhý skončil David Datzer a třetí Sheridan Morais. Český zástupce Kamil Holán do cíle nedojel a se ztrátou dvou kol byl klasifikován jako třináctý.

Výsledky ZDE

Roadsport Challenge druhý závod

Výsledky ZDE

Melco Greater Bay Area GT Cup druhý závod

Výsledky ZDE
 

Cestovní vozy druhý závod

Robert Huff ve druhém závodě víkendu další triumf nepřidal. Brit se musel spokojit se druhou pozicí. Cílem projel se ztrátou jedné sekundy na vítěze Žiho Kjanga Žanga. Třetí skončil Hua Jang Gao.

Výsledky ZDE

 

TCR Asia Challenge druhý závod

Výsledky ZDE
 

Galaxy Entertainment Macau GT Cup druhý závod

Maro Engel zvítězil i ve druhém závodě. Němec sice zpočátku jezdil na druhém místě za Raffaelem Marciellem, Ital ale poté odstoupil a Engel se tak ujal vedení. V závěru ustál i nápor Edoarda Mortary, který se musel spokojit se druhou pozicí. Třetí dojel Alexandre Imperatori.

Výsledky ZDE

F4 druhý závod

Výsledky ZDE

MS superbiků (Phillip Island)

Superbike superpole závod

I superpole závod byl velkou loterií. Před závodem totiž zapršelo a během něj dráha osychala. Vítězem se nakonec stál Álvaro Bautista. Jezdci Ducati vyšla sázka na suché pneumatiky. V úvodu se sice propadl až do druhé desítky, díky zlepšujícím se podmínkám se ale nakonec dokázal dostat až do čela.

Druhé místo bere Toprak Razgatioglu a definitivně si zajišťuje titul vicemistra. Třetí končí Jonathan Rea.

Oliver König se sice v postartovní mele dokázal propracovat až na 11. místo, poté se ale začal propadat a dojel dvacátý. Jezdci stáje MIE Racing Honda Hafizh Syahrin a Leandro Mercado obsadili dvanácté, respektive čtrnácté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport druhý závod

Dominique Aegerter se rozloučil s MS supersportů vítězstvím. Švýcar, který po zisku dvou titulů v letošní a loňské sezoně odchází do superbiků, dosáhl již na svůj 17. letošní triumf.

Na stupně vítězů se podívala také italská dvojice Federico Caricasulo a Nicoló Bulega. Zatímco Caricasulo projel cílem jako druhý, Bulega bral třetí pozici.

Sobotní vítěz Yari Montella obsadil páté místo. Jezdec stáje Pucetti ovšem nezažil bezproblémový závod. V úvodu totiž poslal k zemi svého týmového kolegu Cana Öncüa, za což dostal penalizaci dlouhého kola.

Český jezdec Ondřej Vostatek se s letošní sezonou bodovaným výsledkem nerozloučil. Obsadil 17. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Superbike druhý závod

I poslední závod sezony vyhrál Álvaro Bautista. Na stupních vítězů ho doplnilo duo z továrního týmu Kawasaki. Zatímco druhou pozici obsadil Jonathan Rea, třetí Alex Lowes. Vicemistr Toprak Razgatlioglu zakončil sezonu čtvrtým místem.

Oliver König mohl být se svým závěrečným závodem v letošní sezoně spokojen. Jezdec stáje Orelac totiž obsadil 14. místo a získal další dva body.

Bodovali i u česko-japonské stáje MIE Racing Honda. Tentokrát se o to postaral Leandro Mercado, který dojel patnáctý. Pro Argentince šlo o poslední závod v barvách týmu. Hafizh Syahrin obsadil 17. příčku.

Závod byl ukončen předčasně. Pět kol před koncem přišly červené vlajky kvůli incidentu mezi Xavim Forésem a Eugenem Lavertym. Ir byl převezen do zdravotnického střediska na kontrolu. Svou kariéru tak nezakončil dobře.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

F2 (Abú Zabí)

Hlavní závod

Poslední závod letošní sezony F2 vyhrál Ajumu Iwasa. Japonec se až do závěrečných metrů musel bránit útokům letošního šampiona Felipeho Drugovichce, ten se ale nakonec musel spokojit se druhým místem. Třetí dojel Liam Lawson.

Logan Sargeant sice skončil pátý a přišel o celkovou třetí pozici ve prospěch výše zmíěného Lawsona, i přesto ale mohl být spokojen. Celkově totiž končí na čtvrté pozici a zajistil si tak superlicenci, díky čemuž je definitivně potvrzeno jeho angažmá u Williamsu pro příští sezonu F1.

Pro tým Charouz Racing System nebyl závěr sezony příliš vydařený. Enzo Fittipaldi dokončil poslední závod v barvách české stáje jako čtrnáctý a Tatiana Calderónová byla klasifikována na 18. místě.

O drama se postaral tým Virtuosi. Jeho mechanici totiž špatně utáhli levé přední kolo Jacku Doohanovi při zastávce v boxech a to z Australanova monopostu následně odlétlo. Naštěstí nikomu neublížilo, britská stáj si ale zadělala na problémy.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

F1 (Velká cena Abú Zabí)

Závod

I v posledním závodě letošní sezony triumfoval Max Verstappen. Nizozemec tak zakončil ročník s patnácti triumfy.

Titul vicemistra slaví Charles Leclerc. Jezdci Ferrari vyšla sázka na jednu zastávku a dojel druhý před svým hlavním soupeřem Sergiem Pérezem.

Daniel Ricciardo (9.) a Sebastian Vettel (10.) při svém posledním závodě ve F1 bodovali. Loučení naopak nevyšlo Nicholasi Latifimu a Micku Schumacherovi. Ti totiž kolidovali. Zatímco Schumacher dostal za tento incident pětisekundový trest a obsadil 16. místo, Latifi nedojel.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Foto: Mercedes-AMG Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.