Toyota GR Supra s manuální převodovkou míří do Evropy

Toyota vyslyšela přání zákazníků a fanoušků sportovních vozů Toyota Gazoo Racinga připravuje GR Supru se zbrusu novou manuální převodovkou upravenou speciálně pro tento model. Vůz bude brzy k mání i v Evropě.

Nejnovější posun v duchu čistokrevných konstrukčních kvalit modelu GR Supra však nebyl otázkou zástavby standardizovaného řešení. Nová převodovka byla i s novou spojkou vyvinuta speciálně tak, aby odpovídala charakteristikám výkonu a točivého momentu jednotky 3,0 litru pro Toyotu GR Supra.

Současně byla nově odladěna brzdová soustava a systém odpružení Toyoty GR Supra ve prospěch ještě lepších jízdních schopností – uvedené změny se aplikují v rámci celé modelové řady.

GR Supra byla prvním globálním modelem značky Toyota v rámci programu Gazoo Racing (GR) a od prvního okamžiku od premiéry v roce 2019 představovala dokonalé zhmotnění ducha GR.

Mimořádné kvality definující dílčí značku GR ještě posílilo uvedení modelu GR Yaris a bezprostřední uvedení kupé GR86 – vozů zrozených z vášně pro motoristický sport, navazujících na úspěchy ze světových šampionátů a zkušenosti týmu Toyota Gazoo Racing.

GR Supra se od počátku nabízela s řadovým šestiválcem 3,0 litru o výkonu 340 koní (250 kW) v kombinaci s osmistupňovou automatickou převodovkou. O rok později doplnil tuto řadu nový motor 2,0 litru o výkonu 258 koní (190 kW), opět standardně s automatickou převodovkou.

Ačkoli na vůz a jeho schopnosti reagovala světová média i fanoušci pochvalnými ohlasy, nevyhnutelně visela ve vzduchu otázka, zda bude tento vůz k dispozici i s manuální převodovkou.

Manuální převodovka pro Toyotu GR Supra byla navržena a odladěna speciálně pro spolupráci s řadovým šestiválcem uvedeného kupé.

Konstrukční tým upravil stávající skříň převodovky, hnací hřídel i ozubené soukolí a odstranil zbytné komponenty (jako např. akustický paket) s cílem ještě více snížit hmotnost jednotky.

Srdcem nové převodovky je nově navržená spojka o větším průměru a se zesílenou talířovou pružinou. Nová komponenta s větší třecí plochou a silnější pružinou vykazuje prvotřídní dynamické schopnosti odpovídající vysokému točivému momentu jednotky v Toyotě GR Supra.

Převodovka iMT používá inteligentní řídicí systém s novým softwarem, který klade důraz na sportovní jízdní schopnosti. Parametry pro řazení nahoru byly odladěny ve prospěch točivého momentu motoru v okamžiku sešlápnutí spojkového pedálu a jeho uvolnění; pro řazení dolů byl software odladěn ve prospěch konzistentních reakcí.

Převodový poměr se zkrátil ze 3,15 (GR Supra s automatem) na 3,46 s cílem zamezit pocitu pomalých reakcí při rozjezdu nebo slabšího pružného zrychlení. Výsledkem úprav jsou sportovní reakce a síla odpovídající schopnostem sportovního vozu.

Nová řada GR Supra přichází i s novými odstíny laku karoserie. V nabídce se nyní objevuje šedá Moareki a modrá Dawn. Výhradně pro vrcholné provedení 3,0 litru Limited s manuální převodovkou se nově nabízí matná bílá Moonstone. Verze Limited se bude nabízet výhradně s koženým čalouněním v hnědém odstínu.

Zdroj: Toyota

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.