Před čtyřiceti lety se Škoda stala králem evropských "plechovek"

Před čtyřiceti lety dosáhla značka Škoda svého největšího úspěchu v závoech na okruzích, ovládla hodnocení značek v ME cestovních vozů.

Závěr sezony 1981 se odehrál 27. září na okruhu v belgickém Zolderu . Se sedmi vítězstvími ve třídě získala Škoda mistrovský titul pro výrobce v tehdy nejpopulárnějším šampionátu závodních vozů vycházejících ze sériových automobilů.

Od roku 1976 byly v ETCC povoleny vozy připravené podle specifikací skupiny 5 a skupiny 2. Zatímco velmi propracované, a tedy i velmi drahé siluety postavené podle pravidel skupiny 5 brzy zanikly, skupina 2 byla blíže sériové produkci a těšila se pozornosti řady výrobců a fanoušků.

Mistrovství Evropy cestovních vozů tehdy přilákalo na klasické tratě jako Nürburgring-Nordschleife, Silverstone nebo Monza statisíce diváků. Velká cena Brna v Československu byla jednou z mála příležitostí, kdy mezinárodní závodní scéna zavítala na východní stranu tzv. železné opony.

David mezi Goliáši

Závodní pole se skládalo z několika divizí podle objemu motoru, přičemž divize 1 stanovila maximální hranici objemu na 1300 cm3. Body do mistrovství v klasifikaci výrobců se udělovaly podle výsledků v dané divizi. Série tak byla atraktivní nejen pro konstruktéry silných aut, ale také pro výrobce sériových vozů s relativně malými motory. To byl i případ značky Škoda.

Z kupé Š 110 R s pohonem zadních kol a motorem vzadu vyvinula Škoda závodní speciál pojmenovaný 130 RS. Vůz skupiny 2 byl homologován 1. května 1975. Když se Škoda rozhodla vstoupit do ETCC, měl za sebou již úspěchy v mistrovství světa v rallye, například vítězství ve své třídě na Rallye Monte Carlo 1977. Škoda 130 RS slavila nespočet vítězství také na východoevropských okruzích.

Hmotnostní limit v divizi 1 byl velmi nízký, jen 720 kilogramů. Inženýři Škody tak museli na vnější panely dveří, střechu a přední kapotu použít hliníkovou slitinu a na přední i zadní blatníky
a kryt motoru sklolaminát.

Díky hliníkovému bloku měl motor odvozený od sériového vozu Škoda 120 S závodění již v genech. Vodou chlazený čtyřválec o objemu 1,3 litru se speciální hlavou, extra dlouhým sáním a sycený dvěma dvoukomorovými karburátory Weber o průměru 40 nebo 45 milimetrů dosahoval v závislosti na naladění výkonu 125 až 142 k. Systém mazání se suchou skříní udržoval tlak oleje pod kontrolou i v nejnáročnějších závodních podmínkách. Výkon motoru na trať přenášela pětistupňová převodovka, později byla homologována čtyřstupňová verze, a samosvorný diferenciál. Výbavu doplňovaly brzdy Girling, tlumiče Koni a pneumatiky Goodyear obuté na 13 nebo 15palcových kolech z lehké slitiny.

V průběhu let postavilo tovární oddělení motorsportu 200 vozů Škoda 130 RS. Kromě toho ale i řada soukromých týmů přestavěla silniční vozy 110 R na vlastní závodní 130 RS,. Tento vůz tak byl hlavně ve východní Evropě běžně k vidění na tratích okruhových závodů a rallye.

Šok pro zavedené značky

Když se v roce 1980 objevily v ETCC první vozy Škoda 130 RS, jejich konkurenty v divizi 1 byly především vozy značek Alfa Romeo a Fiat, později se do boje o vítězství v divizi 1 zapojilo také Audi. Škodovky ale začaly okamžitě vyhrávat, z devíti závodů získaly sedm divizních vítězství.

Protože se do celkového hodnocení započítávalo pouze sedm nejlepších výsledků, nasbírala
Škoda maximální počet 140 bodů, stejně jako tři další výrobci. Podle regulí se v takové situaci (ex aequo) musel zohlednit lepší osmý výsledek. Česká značka tak nakonec obsadila celkové druhé místo.

Sezóna ETCC 1981 se skládala z osmi závodů, z nichž většina se jela na 500 kilometrů. Všechny továrnou podporované týmy Škoda měly české posádky. Protože bylo běžnou praxí, že nejlepší jezdci během jednoho závodu sdíleli dva vozy, často se jejich jména v konečném výsledku objevovala na různých pozicích.

BMW bylo na Škodu krátké

Například, když Škoda zahájila sezónu vítězstvím v divizi 1 na čtyřhodinovce v Monze, byli Břetislav Enge a Zdeněk Vojtěch klasifikováni jako první i jako třetí. Dvojice, podporovaná dalšími jezdci, Václavem Bervidem či  Janem Šenkýřem, vyhrála ve své divizi kromě domácí Velké ceny Brna a Tourist Trophy na legendárním okruhu Silverstone také v závodech na 500 kilometrů na Vallelunze, v Doningtonu a na okruhu Enna-Perguse na Sicílii.

Josef Michl, Oldřich Vaníček a Petr Martinovský si za volantem vozu Škoda 130 RS připsali další dvě divizní vítězství, takže značka získala sedm triumfů z prvních sedmi závodů sezóny. Teprve v závěrečném podniku EG Trophy v Zolderu 27. září 1981 slavil šampaňským z nejvyššího stupně vítězů jiný tým.

Do celkového hodnocení se opět započítávalo pouze sedm nejlepších výsledků. Za sedm divizních vítězství získala Škoda celkem 140 bodů, stejně jako BMW v divizi 5. I tentokrát se zohledňoval osmý výsledek. Škoda použila třetí místo ze Zolderu, na které BMW nedosáhlo. Nakonec tak titul výrobců v mistrovství Evropy cestovních vozů putoval do Mladé Boleslavi.

Pro sezonu 1982 se v ETCC zásadně změnily technické předpisy a vůz Škoda 130 RS již nebyl způsobilý. Značka se v motoristickém sportu opět zaměřila na rallye a nástupnický model Škoda 130 LR.

Foto: Škoda Motorsport

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.