Marka Rybníčka čeká o víkendu na Masarykově okruhu v Brně poslední podnik letošního ročníku seriálu Maverick Hill Climb Czech. Do něj rodák z Náměště nad Oslavou zahájí víkend jako lídr průběžného pořadí třídy E1+3000/2WD. K udržení prvního místa a tím pádem i k zisku celkového prvenství mu má pomoci mimo jiné i nový výkonnější motor, kterým bude v Brně jeho KTM X-Bow GTX vybaveno.
Letošní sezona vrchařského šampionátu s názvem Maverick Hill Climb Czech o víkendu vrcholí. Poslední podnik bude hostit Masarykův okruh v Brně. Sem letos seriál zavítá již podruhé. Od srpnového podniku se ale bude nadcházející klání o trochu lišit. Tentokrát se totiž pojede v protisměru. Zatímco start závodu bude umístěn na rovince mezi zatáčkami deset a jedenáct, cíl za třetí zatáčkou.
V akci nebude ani tentokrát chybět Marek Rybníček, který nastoupí s vozem KTM X-Bow GTX a bude se snažit udělat poslední kroky na cestě za celkovým vítězstvím ve třídě E1+3000/2WD. V ní si letos z deseti startů připsal hned devět vítězství a před posledním podnikem sezony se nachází v čele průběžného pořadí s náskokem 18 bodů. První místo už mu může sebrat pouze Martin Jerman, který je celkově druhý.
Obrácenou verzi Masarykova okruhu má Rybníček rád: "Pokud jde o závody do vrchu, tak je to pro mě mnohem lepší a záživnější než varianta v obvyklém směru. V protisměru je to totiž opravdový závod do vrchu a věřím, že si ho hodně užiji. Hlavní pro mě je, že tam nebudou žádné retardéry," těší se rodák z Náměště nad Oslavou na víkend.
Při závodech si bude muset Rybníček poradit i se současným stavem trati: "Povrch je tu v posledních letech hodně zvláštní. Auto se na něm chová velice divně," dodává.
Pomůže nový motor k úspěchu?
Oproti předchozím letošním podnikům můžeme před závody na Masarykově okruhu evidovat na Rybníčkově KTM jednu zásadní změnu: "Minulý týden jsme dostali k dispozici nový motor výkonnější kategorie GT2. Uvidíme, jak nás to zrychlí oproti konkurenci a o kolik," říká Rybníček.

Vůz Marka Rybníčka bude v Brně vybaven novým motorem. Foto: Marek Rybníček
Vzhledem k tomu, že se bude závodit na okruhu, ale pochopitelně dojde v porovnání s posledním podnikem v Divákách i ke změnám v nastavení vozu. Ty se týkají zejména geometrie náprav a tuhosti tlumičů.
Mičánek znovu jedním ze soupeřů
Jedním z Rybníčkových soupeřů ve třídě E1+3000/2WD bude mimo jiné i Jiří Mičánek. Ten se letos v seriálu Maverick Hill Climb Czech představil již dvakrát - nejprve při podniku Zámecký vrch v Náměšti nad Oslavou v červenci a poté při srpnovém podniku v Brně. A v obou případech dal Rybníčkovi zabrat. V Náměšti nad Oslavou skončil dvakrát jako druhý hned za Rybníčkem. V Brně mu sice při první jízdě opět podlehl a zaznamenal další stříbro, ve druhé ale zvítězil. Mičánek je tak jediným jezdcem, který letos Rybníčka porazil v přímém souboji.
A ani tentokrát Rybníček nepředpokládá, že to bude mít s brněnským závodníkem snadné: "Jirka je velmi rychlý jezdec a kvalitní soupeř. Moc se na to porovnání těším. Musím ale uznat, že na okruhu má najeto o hodně více než já a je rychlejší. Budu ale bojovat," říká odhodlaně.

Uvidíme mezi Markem Rybníčkem a Jiřím Mičánkem další boj o vítězství? Foto: Buggyra Racing
Oba víkendové závody se v Brně odjedou v sobotu. Zatímco součástí prvního závodu budou dvě jízdy, druhý závod bude složen ze tří jízd.
Úvodní foto: Archív Marka Rybníčka
Kmenový redaktor portálu MotorMix.cz, který žije motorsportem. Věnuje se širokému spektru závodů. V jeho článcích si přicházejí na své fanoušci elitních světových šampionátů jako F1, MotoGP nebo WRC, ale také mnoha dalších disciplín včetně závodů do vrchu, autokrosu nebo české okruhové scény. Kromě aktuálního zpravodajství vám pravidelně přináší i exkluzivní rozhovory přímo z místa dění nebo historické speciály.