Rovanperä přepsal historii WRC. Latvalu dojal, poklonu mu složil i Ogier

V rallyeovém mistrovství světa se po Rallye Nového Zélandu přepisovala historie. Kalle Rovanperä si totiž díky vítězství zajistil již dva podniky před koncem titul a stal se s přehledem nejmladším šampionem historie. Jeho šéfovi Jarimu-Mattimu Latvalovi chybělo málo a v cíli se rozbrečel. Rovanperüv týmový kolega a současně loňský šampion Sébastien Ogier nešetřil chválou na adresu mladého Fina.

"Cítím se velmi dobře. Je to velká úleva, když konečně dokončíte svou práci. Ode dne, co jsme s stali profesionály, jsme tento cíl měli. Za všecho vděčím týmu. Letos tu byli všichni vážně dobří. Připravili auto, které bylo rychlé a také spolehlivé. To bylo nejdůležitější, zvláště pak na začátku sezony. Mohli jsme si tedy jen užívat závodění," uvedl Rovanperä bezprostředně po skončení Rallye Nového Zélandu.

Svůj první titul si jezdec Toyoty definitivně zajistil pouhý den poté, co oslavil 22. narozeniny. S přehledem se tak stal nejmladším šampionem WRC v historii. Překonal Colina McRae, který byl v roce 1995 při zisku titulu starší poměrně o hodně. Brit se stal mistrem světa ve věku 27 let a 89 dní.

"Je to pro mě samozřejmě speciální. O věku jsem nikdy příliš nepřemýšlel, i tak je to ale pěkné. Předtím byl nejmladším šampionem Colin a teď jsem to já. Je to opravdu speciální a pěkné," říká Rovanperä k překonání rekordu.

Za titulem směřoval Rovanperä už od začátku sezony. Při Rallye Monte Carlo sice skončil až čtvrtý za Sébastienem Loebem, Sébastienem Ogierem a Craigem Breenem, díky bodům z powerstage ale odjížděl jako třetí muž průběžného pořadí a jelikož před ním se nacházeli pouze Loeb s Ogierem, byl nejvýše umístěným pravidelným účastníkem. V nadcházejících sedmi soutěžích roli favorita s přehledem potvrdil. Pětkrát vyhrál, jednou skončil druhý a jednou pátý. Po domácí Finské rallye vedl průběžné pořadí s luxusním náskokem 94 bodů před Ottem Tänakem.

Belgická Ypres rallye s řeckou Rallye Akropolis ovšem jeho krasojízdu mírně přibrzdily. Zatímco v prvním zmíněném podniku havaroval a nakonec obsadil až 62. pozici, na Akropolisu trefil strom a skončil až patnáctý. Těchto dvou zaváhání využil Tänak k tomu, aby se dotáhl na 53 bodů. I přesto ale Rovanperovi stačilo získat na Novém Zélandu o osm nebo sedm ( v případě vítězství) bodů více a mohl oslavovat.

Po prvním dni ale hrozilo, že by mohla být korunovace opět odložena. Zatímco Tänak totiž vedl, Rovanperä byl až čtvrtý. Estonec ale poté obdržel dvě penalizace za překročení limitu pro využití hybridního powerboostu. Rovanperä se naopak posunul do čela, ze kterého už ho nikdo nesesadil. Tänak se musel spokojit pouze se třetím místem a když se k tomu ještě připočetlo Rovanperovo vítězství na powerstage, nebylo co řešit.

Rovanperä svým titulem rovněž ukončil dvacetileté čekání Finů na další titul. Dosud posledním finským šampionem byl Marcus Grönholm, který dosáhl na tituly v letech 2000 a 2002. Od té doby byli Finové několikrát velmi blízko. Zatímco v roce 2006 prohrál Grönholm s Loebem o jediný bod, v sezoně 2007 o čtyři. Pouhý jeden bod ztratil na Loeba také Mikko Hirvonen v roce 2009, přičemž v roce 2011 zaostal o osm bodů. V sezonách 2014 a 2015 byl největším soupeřem Sébastiena Ogiera Jari-Matti Latvala. Titul ale nakonec dokázal získat až letos Rovanperä.

Rovanperä je osmým šampionem WRC z Finska. Když pomineme jeho a již zmíněného Marcuse Grönholma, stali se šampiony také Juha Kankkunen (1986, 1987, 1991, 1993), Tommi Mäkinen (1996, 1997, 1998, 1999), Markku Alén (1978), Ari Vatanen (1981), Hannu Mikkola (1983) a Timo Salonen (1985). Žádná země nedala rallyeovému MS tolik šampionů.

Latvala měl na kahánku

Šéfa Toyoty Jariho-Mattiho Latvalu Rovanperüv úspěch takříkajíc dostal: "Mám chuť brečet, ale to tady nemůžu," přiznal v cíli a současně zdůraznil, jak moc je tento titul důležitý pro finskou rallyeovou scénu.


"Dvacet let byla dlouhá doba. Já a Mikko Hirvonen jsme byli blízko, titul jsme ale získat nedokázali. Byli tu totiž dva Sébastienové a jeden Tänak. Jsem proto vděčný za to, že Kalle to dokázal. Je to úžasné. Nemám slov, je to zkrátka superhrdina. Mohli jsme vidět, že zájem o rallye ve Finsku stále upadá. Jakmile se ale objevil Kalle, znovu narostl. Řekl bych, že ve Finsku se stal Kalle fenoménem. Nikdy jsem totiž neviděl, co se teď děje na rychlostních zkouškách. Fanoušci se chovají, jako kdyby byli na fotbalovém stadionu," vysvětluje.

U oslav Rovanperova titulu mohl být i osminásobný mistr světa Sébastien Ogier. Ten už se sice letos soutěží WRC účastní pouze příležitostně, na Novém Zélandu ale jel a skončil jako druhý hned za Rovanperou.

"Těžko nacházím slova. Je neuvěřitelné, čeho dosáhl. Je mu teprve 22 let, takže si myslím, že potrvá dlouho, než tento rekord někdo překoná," nešetřil Ogier chválou.

Svého nástupce přirovnal Francouz k šampionovi F1 z roku 2007 Kimimu Räikkönenovi: "Je absolutně chladnokrevný a občas ani neprojevuje žádné emoce. Myslím si ale, že zrovna teď to tak není. Tento moment by si měl užít. Byla to od něj velice působivá sezona a tento víkend v náročných podmínkách znovu ukázal, že si skutečně zaslouží být šampionem," dodal Ogier.

Poklona dorazila i z konkurenčního tábora: "Výsledky, které letos Kalle a Toyota předvedli, jsou pro nás všechny inspirací. Jejich letošní výkonnost nastavila vysokou laťku. Budeme se i nadále snažit zlepšovat naši konkurenceschopnost," uvedl zastupující šéf Hyundai Julien Moncet.

O titulu už je sice rozhodnuto, sezona WRC ale ještě nekončí. Šampionát má totiž stále na programu dva podniky. Tím prvním bude Katalánská rallye v termínu 20.-23. října. Od 10. do 13. listopadu pak letošní ročník vyvrcholí v Japonsku.

Foto: Toyota Gazoo Racing WRT

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.