Poslední etapa Rallye Dakar: Macík získal první české pódium v kamionech po 16 letech, poslední etapu vyhrál Fesh Fesh

Martin Macík udržel v kategorii kamionů druhé místo a postaral se o první české umístění na stupních vítětů v této kategorii od roku 2007. Příjemnou rozlučku s letošním Dakarem zažil také ostravský tým Fesh Fesh. Jeho jezdec Vajdotas Paskevičius totiž zvítězil v poslední etapě.

Už po sobotě bylo jasné, že závěrečná etapa bude v kategorii motocyklů pořádné drama. Toby Price totiž do finálového dne letošního ročníku vstupoval s náskokem pouhých 12 sekund na svého týmového kolegu z továrního týmu KTM Kevina Benavidese. Daleko navíc nebyl ani třetí Skyler Howes z Husqvarny, který za Pricem zaostával o 1 minutu a 31 sekund.

A Price skutečně své vedení nezvládl udržet. V poslední etapě totiž zajel druhý čas, zatímco jeho týmový kolega Kevin Benavides dokázal navázat na sobotní triumf a připsal si další etapové vítězství. Svému kolegovi nadělil 55 sekund, což znamená, že letošní Rallye Dakar vyhrává s náskokem pouhých 43 vteřin.

Pro argentinského závodníka jde o druhé dakarské vítězství. Na to první dosáhl už v roce 2021, tehdy ovšem ještě v sedle tovární Hondy. Druhým triumfem vyrovnal mimo jiné i právě Tobyho Price. Dále mají v kategorii motorek na kontě dvě vítězství také Sam Sunderland, Hubert Auriol, Gaston Rahier a Fabrizio Meoni.

Spolu s Benavidesem a Pricem skončil v neděli mezi nejlepší trojicí také Pablo Quintanilla. Skyler Howes obsadil páté místo, na jeho celkové třetí pozici to ale nic nezměnilo.

Jedenáctým časem zakončil letošní Dakar Martin Michek. Stejnou pozici obsadil i v celkovém pořadí. Jan Brabec se s letošním ročníkem rozloučil 35. časem a celkově skončil třicátý první. David Pabiška byl v neděli klasifikován jako čtyřicátý devátý. V konečné klasifikaci je jeho výsledek o něco lepší. Končí totiž na 36. místě. Pod americkou vlajkou závodící Petr Vlček byl v poslední etapě padesátý osmý a absolutně obsadil 59. pozici.

Čtyřkolky: Česká radost na závěr, titul pro Girouda

Kategorie čtyřkolek skončila druhým letošním českým triumfem. Nejrychlejší čas totiž zajel Laisvydas Kancius z české stáje Story Racing. Druhou pozici obsadil Pablo Copetti a třetí skončil Marcelo Medeiros.

Alexandre Giroud sice zaznamenal pouze šestý čas, i tak ale dokázal obhájit loňské celkové prvenství. Druhý končí se ztrátou 43 minut a 11 sekund Francisco Moreno a bronz si odváží Pablo Copetti. Laisvydas Kancius se v letošním ročníku umístil na sedmé pozici.

Al-Attíjův pátý triumf

Sébastien Loeb v kategorii automobilů sedmý etapový triumf za sebou nepřidal. Tentokrát totiž zvítězil Guerlain Chicherit před Mattiasem Ekströmem a Sebastianem Halpernem, který se na třetí pozici posunul po dvouminutové penalizaci pro Henka Lategana. Zatímco Loeb skončil šestý, Al-Attíja osmý a Lucas Moraes čtrnáctý.

Martin Prokop zakončil letošní Rallye Dakar 12. místem. Francouzský jezdec Antoine Galland, kterého naviguje Čech David Křípal, ještě do cíle nedorazil.

Vítězem letošního ročníku se stal Násir al-Attíja, který tak slaví už pátý dakarský triumf. Druhou pozici obsadil Sébastien Loeb a třetí skončil hned při svém prvním vystoupení na Rallye Dakar Lucas Moraes. Martin Prokop udržel šestou příčku a vyrovnal tak české maximum v kategorii automobilů. Zatímco v roce 1994 skončil v souhrnném pořadí aut a kamionů šestý Karel Loprais, v roce 2019 dosáhl na tento výsledek právě Prokop.

Goczal vítězem hned napoprvé

V lehkých prototypech vyhrála poslední etapu Cristina Gutiérrezová. Druhý skončil Ignacio Casale a třetí David Zille. Zatímco Josef Macháček obsadil 25. místo, Aliyyah Kolocová bohužel nemohla kvůli technickým potížím do poslední etapy nastoupit a na cílové rampě se tak neukázala.

Její nedělní absence byla důsledkem sobotních technických potíží: "Všichni pracovali na Can-Amu celou noc, nikdo nešel spát.  Některé věci se dodělávaly ještě na přejezdu. Byl to důsledek včerejších technických trablů. Je však jasné, že když všechno funguje jak má, je schopná jet ve špičce a sbírala zkušenosti. Je to základ pro další starty,“ uvedl šéf Buggyry Martin Koloc k odstoupení své dcery.

Vítězem letošního ročníku se ovšem stává Austin Jones, který tak navázal na své loňské prvenství z kategorie side-by-side. Druhý končí Seth Quintero a třetí Guillaume de Mevius. Josef Macháček při svém nejspíše posledním Dakaru obsadil 11. pozici. Aliyyah Kolocová sice poslední etapu neabsolvovala, v konečné klasifikaci ovšem figuruje na 33. pozici.

Ve side-by-side jsme mohli vidět podobný zvrat jako v motorkách. Etapu sice vyhrál Carlos Vento před Cristianem Batistou a Michalem Goczalem, o největší rozruch se ale postaral Eryk Goczal. Polák sice zajel až osmý čas, na celkového lídra Rokase Baciušku ale najel okolo 20 minut. Litevec totiž skončil až na 36. místě poté, co musel řešit problémy se stabilizátorem.

Eryk Goczal se tak hned při své dakarské premiéře stal celkovým vítězem. Druhý skončil právě Rokas Baciuška a třetí Marek Goczal.

Vítězná rozlučka pro Fesh Fesh, stříbro pro Macíka

Kategorie kamionů skončila v neděli překvapením. Pro české barvy šlo ale o překvapení velmi příjemné. Vítězem etapy se totiž stal Litevec Vajdotas Paskevičius z ostravské stáje Fesh Fesh. Druhý skončil Mitchel van den Brink a třetí Jaroslav Valtr.

Martin Macík obsadil šesté místo. Do elitní desítky se vešli také osmý Robert Kasák z Buggyry, devátý Tomáš Vrátný a desátý Martin Šoltys.

Ze stáje Riwald byl lepší dvanáctý Adwin Hoondert. Pascal de Baar byl klasifikován na 16. příčce. Nizozemec mohl pomýšlet na další umístění mezi nejlepší trojicí, pak ho ale zradila hadice turba, která praskla. Spolu se svou posádkou proto musel zastavovat a upevnit ji pomocí svorek. Richard de Groot a Claudio Bellina s kamiony od MM Technology obsadili 13., respektive 18. místo. Tomáš Tomeček byl dvacátý.

Svůj první Dakar ovládl letos v kamionech Janus van Kasteren. Radovat se ale mohou i Češi. Druhý totiž končí Martin Macík, který se tak postaral o první české pódiové umístění v kategorii kamionů od roku 2007. Tehdy obsadil třetí místo Aleš Loprais. Letos skončil na bronzové pozici Martin van den Brink. Jaroslav Valtr končí pátý, Martin Šoltys šestý, Richard de Groot osmý, Tomáš Vrátný devátý, Adwin Hoondert dvanáctý, Claudio Bellina třináctý, Pascal de Baar patnáctý, Robert Kasák šestnáctý, Vajdotas Paskevičius sedmnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý druhý.

Foto: MM Technology

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.