Předposlední etapa Dakaru: Macíka posouvají Van den Brinkovy potíže na druhé místo, první tři motorkáře dělí 91 sekund

Martin Macík se před poslední etapou letošní Rallye Dakar nečekaně posunul na druhé místo. Pomohlo mu jednak další etapové vítězství, ale také potíže Martina van den Brinka. V kategorii motocyklů sice zůstává na špici Toby Price, druhý Kevin Benavides ale na něj ztrácí před posledním dnem pouhých 12 sekund. Daleko navíc není ani třetí Skyler Howes, který zaostává o 1 minutu a 31 sekund.

154 kilometrů dlouhý měřený úsek ze Šajby do Hofufu zdolal Macík v čase 3 hodiny, 2 minuty a 43 sekund. Jde už o jeho páté letošní etapové vítězství, což je největší počet triumfů ze všech účastníků kategorie kamionů v letošním roce.

Celkový lídr Janus van Kasteren ztratil na českého jezdce 3 minuty a 25 sekund a obsadil druhou pozici. Jezdec stáje De Rooy Iveco se díky tomuto výkonu opět přiblížil k celkovému vítězství, které pro něj po sobotě vypadá opět o hodně reálněji. Do nejlepší trojice sobotní etapy se vešel i Jaroslav Valtr. Jezdec Buggyry dal třetím místem zapomenout na své páteční trápení. Během 12. etapy se totiž v dunách převrátil.

Van Kasteren se k celkovému triumfu přiblížil mimo jiné i proto, že jeho týmový kolega a současně úhlavní rival Martin van den Brink musel řešit problémy s převodovkou a nabral velkou ztrátu. V etapě skončil až devatenáctý se ztrátou 2 hodin, 13 minut a 25 sekund na Van Kasterena.

Pascal de Baar ze stáje Riwald se sice páteční etapy nemohl zúčastnit kvůli problémům s těsněním hlavy kompresoru, v sobotu se ale vrátil do akce. A to navíc úspěšně. Nizozemec dovezl hybridní Renault z dílen severočeského MKR Technology ke čtvrté příčce.

Kromě Martina Macíka skončili v nejlepší desítce také dva další kamiony z dílen MM Technology. Jezdec stáje Firemen Richard de Groot zajel pátý čas a Claudio Bellina obsadil devátou pozici.

Martin Šoltys skončil v sobotu na sedmé pozici. Tomáš Vrátný skončil jedenáctý, jeho týmový kolega ze stáje Fesh Fesh Vajdotas Paskevičius dvanáctý, týmový kolega Pascala de Baara u stáje Riwald Adwin Hoondert čtrnáctý, Robert Kasák z Buggyry patnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý.

Janus van Kasteren půjde díky potížím Martina van den Brinka do poslední etapy s náskokem 1 hodiny, 16 minut a 42 sekund. Van den Brinka navíc sobotní potíže nepřipravily jenom o šance na vítězství, ale také o druhé místo. Stříbrnou příčku totiž nyní přebírá Martin Macík. Van den Brink za ním zaostává o téměř hodinu a půl. Pokud tedy do hry nevstoupí nějaké další problémy, jen těžko se toto pořadí změní.

Jaroslav Valtr stále figuruje na páté pozici. Martin Šoltys je šestý, Richard de Groot osmý, Tomáš Vrátný devátý, Adwin Hoondert dvanáctý, Claudio Bellina třináctý, Pascal de Baar patnáctý, Robert Kasák šestnáctý, Vajdotas Paskevičius sedmnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý třetí.

Rekord pro Loeba, štěstí v neštěstí pro Prokopa

V kategorii automobilů byl vytvořen nový rekord. Ani tentokrát totiž nenašel přemožitele Sébastien Loeb. Francouz vyhrál už šestou etapu za sebou, což je v kategorii automobilů nový dakarský rekord.

5 minut a 28 sekund ztratil na Loeba druhý Násir al-Attíja. Katařan by ztratil o minutu méně, dostal ale minutovou penalizaci. I tak se ale nemusí přiliš trápit. Před poslední etapou je totiž velmi blízko svému již pátému dakarskému vítězství. Třetí skončil v sobotu Mattias Ekström.

Nový rekord sice Loeba těšil, zas tolik ho ale neprožíval: "Je to skvělé, i když rekord nebyl nutně mým cílem. Chtěl jsem si jenom upevnit druhou příčku," uvedl.

Martin Prokop se pořádně zapotil. Jezdci stáje Benzina Orlen odešel už po třech kilometrech přední diferenciál. Zprvu si sice pohrával s myšlenkami na odstoupení, nakonec ale pomalým tempem dojel do cíle. Skončil ovšem až na 72. pozici se ztrátou 44 minut a 15 sekund na Loeba.

Ideální nebyla etapa ani pro francouzského jezdce Antoina Gallanda s českým spolujezdcem Davidem Křípalem. Dvojice měla dva defekty pneumatik a také ji postihly potíže se servořízením. Nakonec obsadila 94. příčku.

Násir al-Attíja vede před poslední etapou o 1 hodinu, 21 minut a 42 sekund před Sébastienem Loebem. Se ztrátou 14 minut figuruje na třetí příčce Lucas Moraes. Brazilec je tak velmi blízko k tomu, aby hned při svém prvním startu na Dakaru získal pódiové umístění. Martin Prokop sice zažil těžkou etapu, na druhou stranu mu ale pomohla havárie jeho pronásledovatele Briana Baragwanatha. Zůstává proto šestý s téměř hodinovým náskokem. Antoine Galland je padesátý osmý.

V lehkých prototypech zvítězil Mitchell Guthire před Ignaciem Casalem a Sethem Quinterem. Josef Macháček obsadil 31. pozici a Aliyyah Kolocová byla klasifikována na 32. příčce.

Kolocová nebyla schopna navázat na desáté místo z pátku mimo jiné kvůli potížím s motorem: „Dneska to nestálo za nic. Krátce po startu měřeného úseku jsme měli problém s výkonem motoru a zůstali jsme stát. Naštěstí jsme se dostali do cíle,“ mrzelo dceru Martina Koloce.

Celkově stále vede Austin Jones s náskokem 54 minut a 30 sekund na Setha Quintera. Třetí příčka patří Guillaumu de Meviusovi. Josef Macháček je jedenáctý a Aliyyah Kolocová figuruje na 32. příčce.

V kategorii side-by-side zazářil v sobotu Eryk Goczal. Polák nejenže zvítězil ve své kategorii, ale dokonce skončil na čtvrtém místě mezi všemi automobily. Porazili ho tak pouze Loeb, Al-Attíja a Ekström. Na druhé pozici skončil v side-by-side Rokas Baciuška a třetí místo bral Jasir Sajídan.

Goczalův výkon je o to úctyhodnější, když uvážíme, že většinu etapy odjel jen s jednou rukou: "Makal jsem srdcem. Na třicátém kilometru přišla velká rána a já si poranil levou ruku. Bylo to tak poprvé, co jsem musel řídit jen jednou rukou. Bylo to bolestivé, ale udělal jsem, co jsem mohl," prozradil Polák v cíli.

Celkovým lídrem zůstává před poslední etapou Baciuška, Eryk Goczal se ale přiblížil na 3 minuty a 24 sekund. Třetí místo nadále patří Marku Goczalovi.

Tři nejlepší motorkáři v minutě a půl

V motocyklech se ve zbytku Dakaru ještě můžeme těšit na pořádně napínavou podívanou. Předposlední etapu totiž vyhrál Kevin Benavides před Michaelem Dochertym a svým bratrem Lucianem. Právě Luciano Benavides se původně radoval z etapového vítězství, pak ale dostal minutovou penalizaci za překročení rychlosti.

Benavides nahnal 2 minuty a 28 sekund na Tobyho Price, který skončil na páté pozici. Skyler Howes, kterému po pátku patřila druhá pozice, ztratil na Benavidese 3 minuty a 31 sekund a obsadil sedmou příčku.

Price v cíli přiznal, že se mu během soboty nevyhnuly potíže: "Okolo 130. kilometru jsem udělal jednu malou chybu. Jel jsem příliš moc doprava a když jsem se koukal na vrchol duny, tak jsem upadl," uvedl jezdec KTM.

Martin Michek skončil na 19. příčce. Do poslední chvíle se ale nervoval, zdali do cíle vůbec dojede. Padesát kilometrů před cílem ho totiž postihly potíže se vstřikováním. Měřený úsek sice zvládl absolvovat, do bivaku už mu ale musel pomoci Štefan Svitko.

„Úplně jsem se zastavil. Naštěstí jsem potkal Štefana Svitka, který mě táhnul na přejezdu na laně. Moc mu za to děkuji. V rámci povolené asistence mi pomohl také můj tým,“ byl Michek vděčný.

Jan Brabec byl klasifikován jako třicátý devátý. David Pabiška se umístil na 44. pozici a Petr Vlček obsadil 71. místo.

Do etapy už nenastoupil Mason Klein. Američan, který se v úvodu letošního ročníku objevil chvíli i na čele, měl v deváté etapě dva pády. Rentgen sice žádné zranění neodhalil, Kleina ale v dunách sužovaly bolesti krku a před sobotní etapou se rozhodl odstoupit. Do té doby byl desátý.

Letošní ročník Dakaru skončil i pro Matthiase Walknera. Rakušan upadl a byl přepraven na vyšetření do nemocnice. Vítěz Dakaru z roku 2018 byl sice při vědomí, stěžoval si ovšem na bolest zad. Na přílet zdravotnického vrtulníku s ním počkal jeho týmový kolega Kevin Benavides, kterému byl později čas strávený po boku Walknera odečten. Před startem etapy patřilo Walknerovi celkové deváté místo.

Před posledním dnem stále vede Toby Price, rozhodně ale nemůže být v klidu. Na druhé místo se totiž posunul Kevin Benavides a ten na svého týmového kolegu z KTM ztrácí pouhých 12 sekund. Třetí příčku drží Skyler Howes, který navíc také není daleko. Za Pricem zaostává jen o 1 minutu a 31 sekund. Martin Michek se po odstoupeních Kleina a Walknera posunul na 11. příčku. Na desátého Franca Caimiho ztrácí zhruba pět minut. Jan Brabec je třicátý první, David Pabiška třicátý šestý a Petr Vlček padesátý devátý.

Ve čtyřkolkách ani v sobotu neskončila vítězná šňůra Marcela Medeirose. Druhý skončil Giovanni Enrico a třetí Francisco Moreno. Alexandre Giroud obsadil pátou příčku a jezdec české stáje Story Racing Laisvydas Kancius byl klasifikován jako sedmý.

Alexandre Giroud má před posledním dnem soutěže náskok 40 minut a 20 sekund před Franciscem Morenem a směřuje ke svému druhému dakarskému triumfu v řadě. Třetí je Pablo Copetti. Laisvydasi Kanciusovi patří sedmé místo.

Pro soutěž Dakar Classic už letošní ročník skončil. Čtvrté etapové vítězství si připsal Urbano Alfonso Gherardo Clerici. Ondřej Klymčiw skončil čtrnáctý, Ondřej Martinec dvacátý první, Olga Roučková třicátá třetí, Radovan Kazarka padesátý šestý a Radek Vávra padesátý sedmý.

Vítězem letošního ročníku se stal Juan Morera. Radovan Kazarka skončil třicátý šestý, Ondřej Martinec třicátý sedmý, Olga Roučková padesátá první, Ondřej Klymčiw padesátý pátý a Radek Vávra padesátý osmý.

Foto: MM Technology

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.