Dvanáctá etapa Rallye Dakar: Price se ujal vedení v motorkách, Loeb už je druhý mezi auty

Toby Price se ujal vedení v průběžném pořadí kategorie motocyklů, Sébastien Loeb přeskočil díky další vyhrané etapě v autech Lucase Moraese a už je celkově druhý. I taková byla dvanáctá etapa letošního ročníku Rallye Dakar, která byla druhou částí maratonské etapy a jezdcům přichystala 185 měřených kilometrů.

V kategorii motocyklů je opět všechno jinak. Pro etapový triumf si sice dojel José Ignacio Cornejo před druhým Danielem Sandersem (+0:49) a třetím Tobym Pricem (+1:58), byl to ale právě poslední jmenovaný, kdo na sebe strhl nejvíce pozornosti. Na Skylera Howese, který obsadil šesté místo, totiž najel 56 sekund. To mu stačilo k posunu do čela průběžného pořadí.

"Maratonská etapa dopadla dobře. Musím přiznat, že jsem včera moc dobře nespal, ale v dunách jsem do toho dal všechno. Když jsem přijel do cíle, nebyl jsem si výsledkem úplně jistý, ale jsem zpět na špici a vedu závod," byl Price v cíli spokojen.

Na vavřínech Australan neusíná: "Je to momentálně opravdu velmi těsné a sebemenší problém vás může stát vítězství. Mým plánem je tlačit na to i v dalších dvou dnech a budu se u toho snažit bavit," dodává.

Skyler Howes, který o vedení přišel, měl ke svému pátečnímu vystoupení výhrady: "Opravdu bych neřekl, že to byla má nejlepší etapa. Na pár dunách jsem to nevymyslel úplně nejlépe, což bylo vážně frustrující. Musel jsem zastavovat na průjezdním bodě, abych si připnul na záda sledovací zařízení. Bylo to sice jen pár sekund, které jsem sem a tam poztrácel, i tak to ale nebyl můj nejlepší den," mrzelo jezdce továrního týmu Husqvarna.

Pokud se Pricovi podaří udržet vedoucí pozici i ve zbývajících dvou dnech, získá už svůj třetí dakarský triumf. Jezdec továrního týmu KTM totiž triumfoval již v letech 2016 a 2019. Třetím vítězstvím by vyrovnal Richarda Saincta, se kterým by se v historické tabulce motocyklů dělil o šesté místo. Před nimi by byli pouze Stéphane Peterhansel (6), Cyril Neveu (5), Cyril Despres (5), Marc Coma (5) a Edi Orioli (4).

Martin Michek zajel sedmnáctý čas. David Pabiška se umístil jako 41., Jan Brabec skončil 44. a pod americkou vlajkou startující Petr Vlček obsadil 71. místo.

Náskok Tobyho Price na prvním místě průběžného pořadí činí pouze 28 sekund před Skylerem Howesem. Velmi blízko se ale stále drží také třetí Kevin Benavides. Argentinec zaostává za svým týmovým kolegou Pricem o 2 minuty a 40 sekund. Martin Michek zůstává třináctý, Jan Brabec je třicátý čtvrtý, David Pabiška třicátý devátý a Petr Vlček šedesátý první.

Varga prohnal Medeirose

Ve čtyřkolkách vyhrál etapu už potřetí za sebou Marcelo Medeiros. Původně mohli mít radost také slovenští fanoušci. Medeirose totiž proháněl Juraj Varga a nejprve byl klasifikován jako druhý. Poté ale dostal patnáctiminutovou penalizaci, která ho srazila na čtvrtou příčku. Na druhé místo se posunul Giovanni Enrico a na třetí Francisco Moreno.

Nepříliš vydařenou etapu zažil lídr průběžného pořadí Alexandre Giroud. Francouz ztratil na Medeirose mimo jiné i po patnáctiminutové penalizaci 41 minut a 39 sekund a obsadil pouze sedmé místo. Jezdec české stáje Story Racing Laisvydas Kancius dopadl ještě hůře. Musel zastavovat kvůli problémům se spojkou a se ztrátou téměř hodiny a půl skončil devátý.

Giroud sice nezažil nejlepší den, stále má ale velmi dobře nakročeno k tomu, aby obhájil loňské vítězství. Jeho náskok na čele ale klesl pod jednu hodinu. Druhý Francisco Moreno totiž zaostává už jen o 44 minut. Třetí místo drží Pablo Copetti. Laisvydas Kancius je sedmý.

Loeb už je druhý

Ani v páteční etapě nenašel přemožitele Sébastien Loeb. Francouz tak oslavil už páté etapové vítězství v řadě a současně šesté v letošním ročníku. O 3 minuty a 19 sekund porazil závodníka Audi Mattiase Ekströma. Třetí skončil se ztrátou 3 minut a 31 sekund Násir al-Attíja.

Loeba může kromě vítězství těšit také jeho výkon v porovnání s Lucasem Moraesem. Brazilský nováček totiž na legendu WRC ztratil 11 minut a 38 sekund, což znamená, že v celkovém pořadí padá ze druhého místa na třetí. Morase v pátek obsadil desáté místo.

"Zajeli jsme dobrou etapu. Nedělali jsme vůbec žádné chyby a po celou dobu jsme na to tlačili. Byla to pro mě perfektní etapa, takže to bylo velmi dobré. S autem jsem velice spokojen, žádné potíže nemáme. Chci druhého místo a udělám, co bude v mých silách," řekl Loeb.

Martin Prokop zajel další vydařenou etapu. Na Sébastiena Loeba ztratil 9 minut a 58 sekund. Obsadil sedmou příčku. Antoine Galland, kterého naviguje David Křípal, zažil těžkou etapu. Kvůli problémům s řazením obsadil pouze 108. příčku.

Náskok Násira al-Attíji činí po páteční etapě 1 hodinu, 27 minut a 10 sekund. Na druhém místě už je po dvanácté etapě Sébastien Loeb. Třetí Lucas Moraes momentálně ztrácí na Francouze 121 sekund. Martin Prokop zůstává šestý. Antoine Galland je šedesátý.

V lehkých prototypech zvítězil Mitchell Guthire před Ignaciem Casalem a Guillaumem de Meviusem. Celkový lídr Austin Jones skončil pátý a jelikož na vítězného Guthireho ztratil jen 3 minuty a 21 sekund, mohl být v klidu. Zadařilo se Aliyyah Kolocové. Ta totiž obsadila desátou pozici. Josef Macháček skončil dvacátý třetí.

Macháček se musel v úvodu dne popasovat s komplikacemi. Poté už u něj pátek probíhal více méně hladce.

"Etapa nám začala tím, že kontrolovali nehořlavé prádlo a já jsem si vzal starý ponožky. Tak jsem se musel pro ty správné vracet. Tím to začalo. Po startu nám šel motor na dva válce. Z první duny jsme se museli vrátit, zastavit a rozdělat auto. Opravili jsme jednu cívku a vydali se na jízdu. Asi po dvou kilometrech jsme si ještě skočili hodně tvrdě na předek. Tím jsme si naštěstí dnešní problémy vybrali a pak už jsme jeli podle toho, co umíme. Blo to hodně těžký, ale pro nás je to malina," řekl ke svému výkonu.

Celkově vede Austin Jones o 1 hodinu, 4 minuty a 37 sekund před druhým Sethem Quinterem, což znamená, že je velmi blízko k vítězství. Guillaume de Mevius, kterého připravily o naděje na vítězství čtvrteční technické problémy, zůstává třetí. Josef Macháček je momentálně jedenáctý a Aliyyah Kolocová třicátá druhá.

V side-by-side byl nejlepší Michal Goczal. Rokas Baciuška ale ztratil jen 13 vteřin. Marek Goczal skončil třetí. Baciuškovo celkové vedení narostlo na 7 minut a 43 sekund před Erykem Goczalem. Třetí pozici drží Marek Goczal.

Van Kasteren dal zapomenout na trápení

Zatímco ve čtvrtek se Janus van Kasteren převrátil na jedné z dun a jeho celkové vedení se smrsklo na pouhou 1 minutu a 12 sekund, po pátku už může být opět klidnější. Ve 12. etapě totiž zvítězil s násokekm 18 minut a 38 sekund před Mitchelem van den Brinkem. Van Kasterenův další týmový kolega a současně největší soupeř v boji o celkové vítězství Martin van den Brink skončil třetí s mankem 31 minut a 51 sekund. Van den Brinka staršího zdržely potíže s převodovkou. Nemohl zařadit vyšší než čtvrtý rychlostní stupeň a nešel mu ani neutrál. Navíc musel své Iveco několikrát zastavit a znovu nastartovat. Do toho ještě měnil pneumatiku.

Z českých jezdců dopadl nejlépe čtvrtý Martin Macík. Během etapy se mu ale také nevyhnuly problémy. Několikrát totiž musel zastavovat kvůli potížím s elektronikou. Další jezdec startující pod hlavičkou MM Technology Claudio Bellina byl šestý. Richard de Groot ze stáje Firemen, která také využívá kamiony od MM Technology, skončil sedmý. V nejlepší desítce se umístil i devátý Adwin Hoondert ze stáje Riwald Dakar.

Kamiony Tatra Jamal stáje Fesh Fesh skončily těsně za nejlepší desítkou. Vajdotas Paskevičius obsadil 11. místo a Tomáš Vrátný byl klasifikován jako dvanáctý. Složitá byla etapa pro Buggyru. Jaroslav Valtr obsadil pouze 13. místo a Martin Šoltys patnácté. Třetí jezdec Buggyry Robert Kasák obsadil 16. příčku, Tomáš Tomeček byl osmnáctý.

U Buggyry se pátek 13. ledna rozhodně nezapíše mezi nejlepší dny. Valtr, Šoltys i Kasák se totiž v dunách přetočili. V těchto složitých situacích zafungovala týmová spolupráce.

"Přišel asi patnáctý kilometr a nájezd do dun. Viděl jsem, jak se tam trápí Van Kasteren, takže musím jet opatrně. Našel jsem si stopu, kterou to on zřejmě projel, ale dokázal ten trychtýř nějakým způsobem projet. Byl strašně úzký a já do něj lehnul. Musel jsem čekat asi půl hodiny, než přijel Martin Šoltys. Pak jsme s tím bojovali. Přijel ještě Robo Kasák, takže jsme Tatru tahali dvěma kamiony. Postavili jsme ji, vytáhli ven a jeli dál," popisuje Valtr své trable.

Kráce poté, co Šoltys Valtrovi pomohl, potřeboval "píchnout" i on sám. I on se totiž převrátil v dunách, a to hned dvakrát. Zatímco poprvé ho ze svízelné situace dostal právě Valtr, poté posádka stáje LA7. Na záchranných akcích se ale podílel opět také Robert Kasák.

"Jsem naštvaný na sebe. Podělal jsem to dneska dvakrát. Za šest let jsem neudělal tolik chyb jako v této etapě," sypal si Šoltys popel na hlavu.

Po středečním vítězství a třetím místě ve čtvrtek zažil Pascal de Baar daleko méně vydařenější etapu. Nizozemec ze stáje Riwald, která využívá hybridní kamiony Renault z dílen severočeského MKR Technology, totiž cestou na start měřeného úseku odhalil technické problémy a místo toho, aby nastoupil do etapy, se vrátil zpět do bivaku. Na vině byl problém s těsněním hlavy kompresoru.

Van Kasteren navýšil své celkové vedení na 33 minut a 3 sekundy před Martinem van den Brinkem. Martinu Macíkovi patří třetí místo. Zatímco na Van Kasterena ztrácí 1 hodinu, 20 minut a 7 sekund, před čtvrtým Mitchelem van den Brinkem už má náskok větší než dvě hodiny. Jaroslav Valtr se propadl zpět na páté místo. Martin Šoltys je šestý, Richard de Groot osmý, Tomáš Vrátný devátý, Adwin Hoondert dvanáctý, Claudio Bellina třináctý, Robert Kasák patnáctý, Pascal de Baar šestnáctý, Vajdotas Paskevičius sedmnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý čtvrtý.

V Dakar Classic vyhrál letos už třetí etapu Urbano Alfonso Gherardo Clerici. Ondřej Klymčiw byl osmnáctý, Ondřej Martinec dvacátý devátý, Olga Roučková čtyřicátá druhá, Radovan Kazarka čtyřicátý devátý a Radek Vávra padesátý sedmý.

Celkově vede stále Juan Morera. Radovan Kazarka je třicátý osmý, Ondřej Martinec čtyřicátý, Olga Roučková padesátá první, Ondřej Klymčiw padesátý šestý a Radek Vávra šedesátý.

Foto: KTM Factory Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.