Prokop si chtěl při návratu do WRC zajezdit více. Pro páté místo si dojel i navzdory zdravotním komplikacím

Pátá příčka v kategorii WRC 2 a deset bodů do průběžného pořadí šampionátu. Tak skončil návrat Martina Prokopa do rallyeového mistrovství světa. Jihlavského jezdce mrzely v cíli zrušené rychlostní zkoušky. Rovněž ho potrápily zdravotní trable.

"Tak jako vždy to byl krásný závod. Bylo to ale zvláštní kvůli tomu, že se zrušilo přes sto závodních kilometrů. To byla velká škoda, protože tyto erzety jsou unikátní, nádherné a technické. Ale zvládli jsme to. Fiona (přezdívka Prokopova vozu - pozn. red.) fungovala skvěle a Myšák (spolujezdec Michal Ernst - pozn. red.) také. Jsem rád, že jsme se sem vrátili. Je to speciální závod se skvělou diváckou kulisou. Takových závodů na světě moc není. Je skvělý pocit tady být. Je vidět, že jsou fanoušci rádi, že se sem WRC vrátilo. Úžasný zážitek," hodnotil Prokop své mexické vystoupení.

Pro Prokopa se jednalo o první start v mistrovství světa po půlroce. S vozem Ford Fiesta Rally2 si naposledy zazávodil loni v září při řecké Rallye Akropolis. Zatímco po úvodních dvou krátkých čtvrtečních superspeciálkách figuroval na sedmé pozici kategorie WRC 2, v pátek se posunul na šesté místo. V tom mu pomohly potíže chilského závodníka Jorgeho Martíneze Fonteny.

Nedá se ale říct, že by si Prokop úvodní dva dny soutěže užíval: "Nebylo mi moc dobře. Dovezl jsem si něco z Čech a v pátek mě ještě pozlobilo břicho. Tím pádem jsem neměl žádnou energii. Místo toho, abych si pátek užil, jsem ho vyloženě protrpěl. Nebylo to tak nic moc. Odpoledne už to ale bylo lepší a už jsem trochu vnímal," přiznal Prokop svým fanouškům v sobotu ráno na sociálních sítích.

V sobotu sice Prokop šestou příčku udržel, ani tentokrát ale u něj nepanovala velká spokojenost. Hned na první rychlostní zkoušce dne totiž havaroval do té doby vedoucí muž soutěže Esapekka Lappi. Jezdec Hyundai při svém incidentu srazil telegrafní sloup. Rychlostní zkouška tak byla předčasně ukončena a žádný z jezdců WRC 2 se nestihl vydat na trať. Kvůli poškozením, které Lappiho incident způsobil, musel být zrušen i odpolední průjezd úsekem Ibarrilla. V případě WRC 2 došlo k odpískání i dalších dvou dopoledních testů. Důvodem byly časové prodlevy, které vznikly kvůli úklidu místa, kde se Lappiho incident odehrál.

"Je škoda jet na druhou stranu světa a povozit se tak málo. Potřeboval jsem se tady po té dlouhé pauze dostat s Fionou do tempa. Ty kilometry nám chybí," mrzelo českého jezdce.

V neděli už vše nasvědčovalo tomu, že si Prokop dojede pro šesté místo ve WRC 2. Nakonec ale skončil pátý. Tři rychlostní zkoušky před koncem totiž odešel řemen alternátoru na voze Adriena Fourmauxe. Francouz tak musel dlouho opravovat a ze druhé příčky se propadl až na sedmou.

Nechybělo mnoho a Prokop si připsal bod i do absolutní klasifikace mistrovství světa. V celkovém pořadí totiž obsadil 11. příčku. Jeho ztráta na desátého Kajetana Kajetanowicze ovšem činila téměř tři minuty. Šlo o Prokopův nejlepší výsledek v rallyeovém MS od Rallye Sardinie 2018. Tehdy ještě startoval s Fordem Fiesta RS WRC a i v tomto případě skončil jedenáctý.

Tříměsíční závodní půst

Původně vše nasvědčovalo tomu, že by se měl Prokop v Mexiku zúčastnit i dubnové soutěže Sonora rallye, která bude třetím dějstvím letošního MS v dálkových rallye. V něm Prokop momentálně figuruje na třetí příčce průběžného pořadí za vedoucím Sébastienem Loebem a druhým Násirem al-Attíjou. Do této pozice ho dostaly šesté místo z Rallye Dakar a stříbrná příčka z Abú Zabí Desert Challenge. Jeho slova z cíle Mexické rallye ovšem naznačují, že podnik Sonora rallye nakonec nejspíše neabsolvuje.

Podle svých slov totiž plánuje ve voze Ford Raptor RS Cross Country otestovat nový turbomotor: "Teď bude chvíli pauza, pak zase nějaké závodění. Nyní budeme testovat turbového Shreka a závody nás čekají až zase někdy v červnu," nastínil své nejbližší plány.

Kromě Sonora rallye budou letos součástí MS v dálkových rallye ještě další dvě soutěže. Jsou jimi Desafio Ruta 40 v Argentině (26. srpna - 1. září) a Marocká rallye (12.-18. října).

Ve WRC by měl letos Prokop odjet minimálně ještě Safari rallye v Keni. Ta se bude konat od 22. do 25. června.

V Keni Prokop startoval už v předchozích dvou letech. Ani jednou ale tuto náročnou soutěž nedokončil. Zatímco v roce 2021 odstoupil po velké havárii, při které si jeho spolujezdec Zdeněk Jůrka zlomil obratel, loni ho vyřadila porucha motoru.

Foto: Benzina Orlen Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.