Po třech týdnech znovu na dráze. Galáš zabojuje o další body na neoblíbeném Paul Ricardu

Jáchyma Galáše čeká o víkendu druhé letošní vystoupení v seriálu TCR Europe. Uskuteční se na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet, kde se pokusí navázat na dva bodované výsledky z úvodního podniku v Algarve. Jezdec však přiznává, že francouzský okruh jeho stylu příliš nevyhovuje.

Jáchym Galáš si po třech týdnech znovu zazávodí. Po úvodním podniku sezony v portugalském Algarve má totiž TCR Europe na programu druhé letošní klání. Jeho dějištěm bude okruh Paula Ricarda ve francouzském Le Castellet. Do víkendu Galáš vstupuje jako jedenáctý muž průběžného pořadí s 27 body na kontě, které si v Algarve připsal díky 11. a 7. místu. V Le Castellet navíc loni vybojoval své premiérové body v TCR Europe poté, co byl v prvním závodě klasifikován na 12. příčce. I přes tuto skutečnost sle ale tento okruh k jeho oblíbeným neřadí. Je tomu spíše naopak.

"Paul Ricard vždy mému stylu jízdy vyhovoval snad nejméně. Jsem typ jezdce, který do zatáčky brzdí rovně. Guma pak pracuje jen na tom, aby brzdila a ne na tom, aby zatáčela. Paul Ricard je ale v tomto ohledu pravý opak. Je pro mě trochu problém se tomu opět přizpůsobit. Zatáčky na tomto okruhu jsou specifické tím, že jsou velmi široké a v podstatě nekonečné," přiznává Galáš.

Rozhodně si ale nemyslí, že by jeho vůz Hyundai Elantra měl na trati ležící v blízkosti Marseille oproti konkurenci zaostávat: "Auto má dobrou aerodynamiku, což se hodí na rovinkách, zvláště na Mistralu, kde trvá velmi dlouho, než ho přejedete. Myslím si, že Elantra tu žádný velký problém nemá. Možná někdo může mít dojem, že je dlouhá a tím pádem nebude zatáčet, ale není to tak. Chová se dobře tak nějak všude," vysvětluje.

V pátek už Galáš absolvoval dvojici volných tréninků. Při nich se pohyboval ve druhé desítce. Zatímco v prvním skončil patnáctý, ve druhém si polepšil na 14. místo. Jeho zkušenějšímu týmovému kolegovi Maťu Homolovi se dařilo více. Slovák obsadil nejprve pátou a poté sedmou příčku. Někdejší vicemistr TCR Eastern Europe si ale nemyslí, že by mezi ním a Homolou byl ve Francii velký rozdíl.

"Myslím si, že ve srovnání s ním jsem na tom docela dobře. Potřebuji jen poskládat všechny sektory dohromady, jinak jsem na tom stejně," říká.

Po úvodním podniku sezony se Galáš nachází v průběžném pořadí před Homolou. Slovák totiž nezažil v Portugalsku nejpříjemnější vstup do sezony. Zatímco v prvním závodě dojel dvanáctý, ve druhé jízdě obsadil po kolizi se soupeřem a následné návštěvě mechaniků 18. příčku. V šampionátu je tak čtrnáctý se ztrátou 20 bodů na Galáše.

Úvodní foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.