Dakarský veterán Pabiška uspěl v kategorii bez asistence

Motocyklový závodník David Pabiška zaznamenal úspěch na Rallye Dakar. V kategorii Original by Motul pro jezdce bez asistentce, ve které obsadil čtvrté místo.

V prestižní soutěži skončil po 14 etapách a celkově 8 500 kilometrech v západní části Saúdské Arábie v absolutním pořadí na 36. místě. Zkušený závodník zazářil také v kategorii Rally2 Veteran Trophy, ve které dokonce vyhrál.

"Čtrnáctá účast na Dakaru dopadla skvěle a plně mi tak vynahradila předchozí smolnou účast. Podařilo se mi splnit cíl a dostat se mezi top 5 závodníků bez asistence, a navíc jsem uspěl v kategorii Rally2 Veteran Trophy, ve které jsem nakonec zvítězil. Letošní závod určitě patřil k těm nejtěžším, dovolím si říct, že na území Saúdské Arábie to byl nejtěžší ročník ze všech. Proto jsem rád, že jsem skutečně nepodcenil přípravu a všechny ty hodiny na orbitreku a v posilovně se vyplatily," uvedl David Pabiška, motocyklový závodník a majitel týmu SP Moto Bohemia Racing Team.

"Letošní 45. ročník Rallye Dakar byl právem považován za jeden z nejtěžších v historii tohoto závodu. O to větší mám radost z dosažených úspěchů českého závodníka Davida Pabišky, kterého naše společnost podporuje. Gratuluji Davidovi ke skvělým výkonům na Dakaru a věřím, že úspěšně na ně naváže i v dalších závodech série mistrovství světa," uvedl Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro ČR a Slovensko. Ta je hlavním sponzorem úspěšného dakarského motorkáře.

Rallye Dakar byla prvním ze série mistrovství světa, která celkem obsahuje pět velkých soutěží. Zúčastnit se všech zbývajících podniků mistrovství světa je jeden z hlavních Pabiškových cílů pro tuto sezonu. Mezi další plánované závody bude patřit i mistrovství České republiky.

Liberecký rodák motocyklovou kariéru zahájil již ve 14 letech a od roku 1996 sbírá řadu trofejí a ocenění v České republice i v zahraničí. Přelomovým milníkem v jeho kariéře byl rok 2007, kdy se poprvé zúčastnil, jednoho z nejznámějších závodů, Rallye Dakar, kde se umístil na 8. místě mezi nováčky v kategorii Malle Moto (42. místo absolutně).

Následně se Daakru zúčastnil v dalších dvanácti ročnících. Mezi nejpovedenější starty patří, vedle letošní účasti, také ročník 2014, ve kterém skončil na 18. místě a na 5. místě ve třídě amatérů. Úspěchu dosáhl i v ročníku 2012, ve kterém v pozici navigátora obsadil v kategorii trucků slušné 12. místo.

David Pabiška se vyznačuje pevnou disciplínou, tvrdým tréninkem a fair play. V roce 2000 obdržel světovou cenu Fair Play UNESCO za záchranu života. V roce 2022 spojil své jméno
a zkušenosti s americkou značkou Harley-Davidson. Stal se ambasadorem stroje Pan America. Vedle závodění se Pabiška také věnuje přednáškám, besedám a soukromým instruktážím.

Zdroj: Panattoni Development Company
Foto: Panattoni Development Company, A.S.O a archiv Davida Pabišky

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.