Prostořekému Piquetovi je sedmdesát. Svůj první titul mistra světa získal v nevadském peklu

Trojnásobný mistr světa formule 1 Nelson Piquet slaví ve středu 17. srpna jubileum, je mu sedmdesát (uvnitř galerie).

Kariéru ve formuli 1 začal rodák z Rio de Janeira v roce 1978. Po "pytlíkování" v týmech Ensing se stejnojmenným monopostem a BS Fabrications s McLarem angažoval Bernie Ecclestone na poslední závod sezony talentového Brazilce do stáje Brabham.

A Piquet se mu za to brzy odvděčil. Monoposty poháněné motory Alfa Romeo nebyly v sezoně 1979 zrovna moc spolehlivé, tak z toho budoucí hvězda vytěžila jen čtvrté místo v Zandvoortu.

Ale o rok později už spojení Brabham - Ford Cosworth DFV začalo přinášet úspěchy. První vítězství přišlo 30. března 1980 v americkém Long Beach. Do konce sezony Piquet přidal další dvě, což v konečném účtování znamenalo druhé místo se ztrátou sedmi bodů na Alana Jonese s Williamsem.

Pilot Williamsu byl Brazilcovým vyzyvatelem v boji o titul také v následující sezoně. Do města hazardu dorazil jako lídr se 49 body Carlos Reutemann. Piquet ale získal jen o jeden méně. Teoretickou šanci vyhrát měl ještě pilot Ligieru Jacques Laffite se 43 body.

V Las Vegas se závodilo na trati vytýčené na parkovišti kasina Caesars Palace, které se pro její tvar přezdívalo Mickey Mouse. Horší, než málo možností k předjetí, ale bylo tropické horko, které v té době v Nevadě panovalo. Kvalifikaci vyhrál Reutemann, Piquet byl až čtvrtý.

Jenže Argentinci start z pole position nevyšel a do vedení šel Jones. Navíc ho brzy předjeli také Gilles Villeneuve, Alain Prost a Bruno Giacomelli, takže první kolo dokončil až na páté pozici. Těsně za ním jel Piquet, který se svého rivala snažil ze všech sil předjet. V jedné ze zatáčce dokonce do Williamsu jedoucího před ním málem narazil, ale manévr zvládl a dostal se před Reutemanna.

"Viděl jsem, jak jeho vůz začala trápit přetáčivost, pak hodně brzy zabrzdil. Možná doufal, že do něj vrazím a tím si zajistí titul. Ale viděl jsem to a snadno jsem Carlose předjel," pospal Piquet klíčový moment posledního závodu a vlastně celé sezony. Ve 22. kole se dostal před Johna Watsona s McLarenem a zajistil si tak dva body, které ho posunuly k premiérovému titulu mistra světa.

Na klíčovém pátém místě také dojel, ale v cíli byl nový šampion totálně vyčerpaný a dehydratovaný. "Po 30 ze 75 kol jsem přemýšlel, jestli vůbec dojedu do cíle. Když bylo signalizováno 33 kol do konce, málem jsem zkolaboval. To už mi hlava v zatáčkách padala z kokpitu. Už jsem byl skoro hotový... Moje záda a pravé rameno byly v agónii," popsal Brazilec svá muka v Las Vegas.

Prvním triumfem v MS to vše teprve začalo. Příchod éry turbomotrů zastihl Brabham připravený. S agregáty BMW dokázal úspěšně bojovat s ostatními týmy, což v roce 1983 dokázal Piquet svým druhým titulem světového šampiona. Jenže britský tým pak začal postupně ztrácet půdu pod nohama a v roce 1986 Brazilec odešel do Williamsu.

Z toho se stal v kombinaci s agregáty Honda král F1 a svoji druhou sezonu se stájí z Grove Piquet proměnil v korunu mistra světa číslo tři.

Následující ročník ale už absolvoval v Lotusu, jemuž zůstal jako jasná jednička věrný také dva roky. Kariéru pilota formule 1 ukončil v Benettonu. V GP Austrálie 1990 oslavil svůj poslední, 23. triumf v seriálu a byl celkově třetí. O rok později se v Adelaide s kolotočem Velkých cen definitivně rozloučil.

Šampionát ale temperamentní Jihoameričan, jehož synové Nelson junior a Pedro pokračují v jeho závodnických stopách, stále sleduje a glosuje. A právě jeden takový komentář jej letos na jaře stál pěknou ostudu. Vyšlo totiž najevo, že Piquet při hodnocení loňského silverstonského karambolu Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena, jenž chodí s jeho dcerou Kelly Piquetovou, použil pro Brita slůvko "neguinho".

Zatímco Hamiotna a řada jiných jej považovala za rasistickou urážku, exšampion se bránil tím, že to v portugalštině znamená "chlapík". Všechno marné, musel se omluvit a vedení formule 1 mu dokonce během Grand Prix zakázal vstup do pedoku.

Foto: BMW, Williams F1 a Newspress

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.