Na španělském asfaltu kraloval Neuville, o novém šampionovi se rozhodne až při posledním podniku

Letošní ročník Španělské rallye ovládl jezdec továrního týmu Hyundai Thierry Neuville. Druhý skončil Elfyn Evans a jelikož lídr šampionátu Sébastien Ogier obsadil čtvrté místo, rozhodne se mezi těmito dvěma jezdci o titulu až při posledním podniku v italské Monze. Spolu s Neuvillem a Evansem vystoupil na stupně vítězů třetí Dani Sordo.

Byl to ovšem Evans, kdo do předposledního podniku letošní sezony vstoupil nejlépe. Brit vedl po ranní části pátečního programu téměř o osm sekund před Neuvillem. Všechny tři odpolední rychlostní zkoušky už ale patřily Neuvillovi a Belgičan tak na konci dne figuroval na prvním místě s náskokem sedmi desetin sekundy před Evansem, který zažil odpoledne mimo jiné jednu krizovku a musel krotit svůj vůz.

Pod taktovkou belgického závodníka se poté odehrával i zbytek soutěže. V sobotu Neuville vyhrál pět rychlostních zkoušek z celkových sedmi a jeho náskok na Evanse, kterému nepomohly ani změny v nastavení, činil na konci dne již více než šestnáct sekund. V neděli Neuville svůj náskok ještě navýšil a dojel si pro své druhé letošní prvenství. Podruhé zvítězil i ve Španělské rallye, kde slavil již v roce 2019. Evans se musel spokojit se druhou příčkou.

Korunovace šampiona se odkládá

I přesto, že nezvítězil, ale nemusel být Evans příliš zklamaný. Jeho týmový kolega u Toyoty a současně lídr šampionátu Sébastien Ogier, který do podniku vstupoval s náskokem 24 bodů na Evanse a mohl si tak zajistit titul, totiž skončil až čtvrtý. To znamená, že o novém šampionovi se mezi Ogierem a Evansem rozhodne až o víkendu 18.-21. listopadu, kdy uzavře letošní sezonu Rallye Monza.

Ogier držel od začátku soutěže až do konce sobotních jízd třetí příčku. Již v sobotu se ale ukázalo, že to nebude mít lehké s Danim Sordem, který se letos dělí o třetí vůz továrního týmu Hyundai s Craigem Breenem. Domácí závodník se po ranní části sobotního programu dotáhl na Ogiera na pouhé dvě desetiny. Odpoledne Ogier dokázal po změnách v nastavení vozu navyšovat náskok. Na poslední erzetě dne ale ztratil, když mu zhasl motor a na konci dne měl na domácího jezdce k dobru pouze 1,2 sekundy.

V neděli pak Sordo vyhrál všechny čtyři rychlostní zkoušky včetně závěrečné powerstage a nakonec ukořistil třetí příčku. Ani jeho vystoupení se ale neobešlo bez problémů. V pátek byl totiž široký v jedné ze zatáček a pátou erzetu musel dokončit s poškozeným ráfkem kola.

Pátý skončil Kalle Rovanperä. Fin se dokázal v sobotu vypořádat mimo jiné i s defektem pneumatiky a divokým momentem, po kterém se na okamžik ocitl mimo trať. Body brali také šestý Gus Greensmith, kterého v sobotu rovněž postihl defekt a kromě toho musel řešit problémy s chlazením. Dále bodovali sedmý Oliver Solberg, pro kterého se jednalo o první vystoupení s vozem WRC, osmý Nil Solans, který nahradil u týmu M2 Competition zraněného Pierra-Louise Loubeta, devátý Eric Camilli, který vyhrál ve WRC 2, a desátý Nikolaj Grjazin. Ve WRC 3 vyhrál Emil Lindholm a ve JWRC Sami Pajari.

Z powerstage si kromě vítězného Sorda odnesli bonusové body také druhý Neuville, třetí Evans, čtvrtý Ogier a pátý Rovanperä.

Havárie Kacuty a Tänaka

Milé vzpomínky si ze Španělska neodvezou Takamoto Kacuta a Ott Tänak. Oba totiž již v pátek havarovali. Jezdec Toyoty boural už na první rychlostní zkoušce poté, co špatně porozuměl rozpisu a očekával snadnější zatáčku, než ve skutečnosti byla. Ve čtvrté rychlostní zkoušce pak potkala nehoda i Tänaka. Mistr světa z roku 2019 sjel z cesty a narazil do pahýlu stromu. Pro Tänaka tímto soutěž skončila. Kacuta sice ještě nakonec byl schopen s poškozeným zavěšením dokončit první páteční erzetu, zbytek dne už se ho ale také netýkal. V sobotu se ovšem vrátil a nakonec soutěž dokončil na 40. místě.

Problematické bylo španělské vystoupení také pro Adriena Fourmauxe ze stáje M-Sport. Francouz si v sobotu po kontaktu s bariérou přivodil defekt levé přední pneumatiky a také poškodil zavěšení, rameno řízení a hnací hřídel. Pro zbytek dne musel hnací hřídel vyndat a dojížděl tak pouze s pohonem dvou kol. Nakonec skončil šestnáctý.

Cais bronzový ve WRC 2, Stříteský šel přes střechu

Ve startovní listině jsme mohli vidět i dva Čechy. Byli jimi Erik Cais a Dominik Stříteský. Cais nastoupil s Fordem Fiesta Rally2 v rámci kategorie WRC 2 a Stříteský se Škodou Fabia Rally2 Evo ve WRC 3. Pro Caise skončila jeho premiéra v mistrovství světa pódiovým výsledkem. Ve WRC 2 totiž obsadil třetí místo za již zmíněným vítězem Camillim a druhým Teemu Suninenem. Celkově obsadil 13. příčku. Stříteský po sobotní havárii do cíle nedorazil.

Do posledního podniku půjde Ogier s náskokem 17 bodů před Evansem. Rozhodnuto stále není ani mezi značkami. Zde je ale Toyota k prvenství velmi blízko. V Monze totiž bude k dispozici již jen 52 bodů a japonská značka vede před Hyundai o 47. Sezona JWRC se ve Španělsku uzavřela. Šampionem tohoto hodnocení se stal Sami Pajari. Rozhodnuto už je i ve WRC 2. Zde má po předposledním podniku jistý titul Andreas Mikkelsen, a to i přesto, že ve Španělsku nestartoval.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: Hyundai Motorsport

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.