Poslední podnik ME tahačů v Misanu přinesl Buggyře jednu "bednu", Lacko končí na celkové třetí příčce

Závěrečný podnik letošního ročníku ME tahačů skončil pro stáj Buggyra jedním umístěním na stupních vítězů. Ve druhém sobotním závodě se o něj postaral Téo Calvet, který skončil na stříbrné příčce. Adam Lacko nakonec obsadil v celkovém pořadí šampionátu třetí pozici.

Letošní sezona mistrovství Evropy v závodech tahačů o víkendu 16.-17. října vyvrcholí. Na jezdce a týmy totiž čeká závěrečný podnik sezony. Jeho dějištěm bude okruh v italském Misanu. Tam se seriál přesouvá dva týdny poté, co se představil na španělském okruhu Jarama nedaleko Madridu.

Lackova šance na titul stále žije

Okruh kandidátů na zisk titulu se po předposledním podniku sezony zúžil na tři jména. Mezi nimi se stále nachází i Adam Lacko. Závodníkovi stáje Buggyra, který letos dosáhl nejlepšího výsledku při druhém závodě v Zolderu, kde zvítězil, patří se ziskem 179 bodů třetí místo. Na lídra šampionátu Norberta Kisse, který sahá po svém třetím titulu, už ale ztrácí 49 bodů, což vzhledem ke skutečnosti, že ve hře zbývá již jen 60 bodů, posílá šance českého jezdce spíše jen do roviny teorie. Mezi Kissem a Lackem se nachází druhý Sascha Lenz, který je o tři body před Lackem.

„V případě Norberta je možné úplně všechno, ale nejdříve musím porazit minimálně o čtyři body Saschu Lenze,“ říká Lacko, který ovšem pro boj o nižší pódiové pozice počítá také s celkově čtvrtým Antoniem Albacetem a pátým Jochenem Hahnem. „Vzhledem k vývoji šampionátu nelze vyloučit, že se o celkové stupně vítězů bude bojovat do poslední jízdy, jisté šance mají totiž i Antonio a Jochen. Mám rád vypjaté závody,“ dodává.

Lacko rovněž doufá, že se podařilo týmu udělat pokrok ohledně nastavení a výkonu, což jsou oblasti, kterými se v přestávce mezi předposledním a posledním podnikem u stáje zabývali: „V Le Mans a Jaramě nám nevycházela sobotní superpole, je rozdíl, jestli člověk startuje z první nebo třetí řady. Snad jsme se někam posunuli. Zatím se mi dařilo v závodech ztráty stahovat, ale v Misanu půjde opravdu o každý bod. Taky z toho může být taktická šachová partie.“

Calvet pořád může přeskočit Breretona v Goodyear Cupu

Téa Calveta, který si před dvěma týdny v Jaramě připsal své první celkové vítězství v ME, jsme mohli po většinu sezony vídat v čele průběžného pořadí Goodyear Cupu. Z něj byl ale sesazen poté, co v Le Mans závody evropského šampionátu vynechal a místo toho se zúčastnil francouzského seriálu, v němž se stal šampionem. Před podnikem v Misanu je v Goodyear Cupu druhý. Na vedoucího Shanea Breretona ovšem ztrácí 34 bodů. Matematickou naději na celkové vítězství má i Steffen Faas, který je ale už 59 bodů za Breretonem. V celkovém pořadí se Calvet nachází na osmé příčce. Na sedmou Steffi Halmovou a šestého Andrého Kursima ztrácí 18 bodů.

Aliyyah Kolocová se po zisku svých prvních dvou bodů do celkového pořadí za deváté místo ve třetím španělském závodě nachází na 16. příčce průběžného pořadí. V Goodyear Cupu je se 100 body pátá.

V šampionátu týmů se Buggyra nachází s 274 body na druhé příčce. První je tým Titan (392 bodů), který již má prvenství mezi týmy jisté. Buggyra si ovšem stříbrnou příčkou ještě být jistá nemůže. Teoreticky ji totiž mohou stále přeskočit týmy Die Bullen von Iveco (251 bodů) a Löwen Power (244 bodů).

Sobota

První volný trénink

Adam Lacko vstoupil do víkendu třetím nejrychlejším časem. Českého jezdce porazili první Norbert Kiss a druhý Sascha Lenz. Téo Calvet skončil třináctý a Aliyyah Kolocová patnáctá.

Druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku si Adam Lacko v porovnání s prvním tréninkem o jednu příčku pohoršil a skončil čtvrtý. Nejrychlejší byl znovu Norbert Kiss před druhým Saschou Lenzem. Třetí příčku tentokrát obsadil Jochen Hahn.

Téo Calvet s Aliyyah Kolocovou zopakovali výsledky z prvního tréninku. Francouz zajel třináctý čas a Kolocová skončila patnáctá.

První kvalifikace

První závod víkendu nebude pro Adama Lacka lehký. Český jezdec totiž skončil v úvodní kvalifikaci až sedmý a čeká ho tak start ze čtvrté řady. Zatímco Lacko vyrazí jako sedmý, zbylým dvěma uchazečům o titul Norbertu Kissovi a Saschovi Lenzovi se podařilo navázat na formu z tréninků. Kiss získal pole position a pokud se mu podaří v úvodním závodě zvítězit, bude moci slavit titul. Lenz znovu skončil druhý.

Téu Calvetovi s Aliyyah Kolocovou se do rozhodujícího superpole postoupit nepodařilo. Zatímco Francouz opět skončil třináctý celkově a čtvrtý v hodnocení Goodyear Cupu, Kolocová zopakovala 15. místo z tréninků. V klasifikaci Goodyear Cupu z toho byla šestá příčka.

První závod

Adam Lacko si dokázal po startu ze sedmé příčky polepšit o dvě pozice. Zatímco na šesté místo se posunul hned v úvodních metrech, pátou pozici, na které nakonec dojel, získal po výletu Antonia Albaceteho mimo trať. Tento výsledek ovšem pro jezdce Buggyry znamenal definitivní konec šancí na zisk titulu.

O novém šampionovi již je totiž rozhodnuto. Stal se jím Norbert Kiss. Maďar projel cílem jako první před Saschou Lenzem. Nakonec se ale z vítězství radoval Lenz. Kiss totiž německého jezdce během závodu předjel pod žlutými vlajkami. Za to ho sportovní komisaři potrestali pěti sekundami. I druhé místo mu ale stačilo k zisku titulu. Jedná se o jeho třetí evropský primát. Předchozí dva získal v letech 2014 a 2015.

Spokojenost mohla po skončení závodu panovat u Téa Calveta. Francouz totiž dojel na celkové osmé příčce a současně zvítězil v hodnocení Goodyear Cup. K triumfu v této klasifikaci mu pomohla mimo jiné i penalizace průjezdu boxy pro Steffena Faase. Němec v tomto hodnocení dlouho vedl, pak byl ale potrestán za překračování traťových limitů. Calveta rovněž mohlo těšit, že stáhl náskok průběžného lídra Goodyear Cupu Shanea Breretona. Brit obsadil celkovou devátou příčku a v Goodyear Cupu dojel druhý.

Aliyyah Kolocová dorazila do cíle na celkové 11. příčce a v Goodyear Cupu skončila čtvrtá.

Na startu druhého závodu víkendu dojde k otočení první osmičky z úvodní jízdy. To znamená, že na Calveta čeká start z pole position. Lacko vyrazí jako čtvrtý a Kolocové bude patřit 11. příčka.


Druhý závod

Po startu z pole position se Téo Calvet musel bránit útokům Reného Reinerta. Německého závodníka ale za svými zády udržel a poté vedl až do sedmého kola. V něm ho ovšem předjel Jochen Hahn, který se předtím dostal na druhé místo.

Ve zbytku závodu pak Calvetovi dával zabrat Norbert Kiss. Již jistý šampion se několikrát pokusil Francouzovi stříbrnou příčku sebrat. Calvet ho ale nakonec za svými zády udržel a cílem projel jako druhý za vítězným Hahnem a před třetím Kissem. Pro Calveta, který současně vyhrál v Goodyear Cupu, se jednalo o páté pódiové umístění v sezoně.

Adam Lacko se po startu dostal na třetí místo a zdálo se, že by mohl ohrozit i Calveta s Reinertem. Útok na vedoucí dvojici mu ale nevyšel a v dalších metrech ho pokořili Anthony Janiec s Jochenem Hahnem. Ve druhém kole se ale Lacko před Janieca vrátil a v šestém kole se na okamžik ocitl na třetím místě poté, co předjel Reinerta. Jeho pobyt na bronzové příčce byl ale velmi krátký, neboť jeho souboje s Reinertem využil Kiss a oba jezdce předjel.

V dalších kolech jezdil Lacko těsně za druhým Calvetem a třetím Kissem. Na českého závodníka byl zase nalepen Sascha Lenz. V úvodu desátého kola se zdálo, že by Lacko mohl využít Kissova nepovedeného pokusu o předjetí Calveta a dostat se před něj. Maďar ale pozici uhájil a Lacko navíc v poslední zatáčce chyboval, čehož využil k posunu dopředu Lenz. Mistr Evropy z roku 2017 tak nakonec zopakoval pátou příčku z prvního závodu.

Aliyyah Kolocová dorazila do cíle jako celkově dvanáctá. Původně devátý Anthony Janiec byl ale penalizovaný deseti sekundami za překročení maximální povolené rychlosti a propadl se na 12. příčku. To Kolocové pomohlo k posunu na 11. pozici. V hodnocení Goodyear Cupu skončila šestá.

Po sobotních závodech se Adam Lacko nachází na třetí příčce průběžného pořadí. Stále má ale šanci stát se vicemistrem. V neděli totiž stále bude ve hře třicet bodů a Lacko jich na druhého Lenze ztrácí šestnáct. Třetí místo už má ale jisté. Čtvrtý Jochen Hahn (153 bodů) a pátý Antonio Albacete (151 bodů) už totiž o šanci na umístění v nejlepší trojici přišli. Calvet je s 88 body osmý a Kolocová se dvěma body šestnáctá.

V hodnocení Goodyear Cupu stále pro Calveta existuje matematická šance na vítězství. Za vedoucím Shanem Breretonem ale zaostává o 27 bodů. Kolocová je pátá. Mezi týmy drží Buggyra stále druhé místo.

Neděle

Warm-up

Neděle začala Adama Lacka druhým místem. Tuto pozici obsadil v ranním warm-upu, kde nestačil pouze na Norberta Kisse. Téo Calvet zajel šestý čas a Aliyyah Kolocová obsadila 15. místo.

Druhá kvalifikace

Třetí závod víkendu začne pro Adama Lacka ze čtvrté řady. Český závodník totiž obsadil v kvalifikaci čtvrtou příčku. Ze souboje se Saschou Lenzem, kterému stále může sebrat titul vicemistra, ovšem vyšel jako poražený. Němec totiž zajel druhý čas. Vítězem kvalifikace se stal Norbert Kiss a třetí skončil Jochen Hahn.

Téo Calvet zajel celkově devátý čas. V rámci Goodyear Cupu bude startovat jako druhý. Porazil ho totiž pouze Lukas Hahn. Calveta mohl těšit skalp celkového lídra této klasifikace Shanea Breretona. Brit obsadil třetí příčku. I tak ale Breretonova situace vypadá velmi příznivě. Aby se totiž Calvet udržel v boji o celkové vítězství v Goodyear Cupu i do posledního závodu víkendu, musí třetí jízdu vyhrát a doufat, že Brereton nedojede.

Aliyyah Kolocová do rozhodujícího superpole nepostoupila. Celkově obsadila 16. příčku a v Goodyear Cupu se umístila na šesté pozici.

Třetí závod

Třetí závod víkendu skončil pro Adama Lacka šestou příčkou. Jeho soupeř v boji o titul vicemistra Sascha Lenz se umístil na páté pozici a tímto výsledkem si Němec zajistil titul vicemistra. Lacko tak končí v letošní sezoně evropského šampionátu tahačů třetí.

Rozhodlo se i v Goodyear Cupu. Téo Calvet totiž dostal po startu ránu od Andrého Kursima a později na její následky ze závodu odstoupil. Celkové vítězství v Goodyear Cupu si tak definitivně zajistil Shane Brereton, který dojel na deváté příčce celkově a na druhé v Goodyear Cupu.

Aliyyah Kolocová projela cílem jako celkově dvanáctá. Po diskvalifikaci původně sedmého Anthonyho Janieca za porušení pravidel parc fermé ale povyskočila na 11. příčku. V hodnocení Goodyear Cupu skončila čtvrtá.

Čtvrtý závod

Po startu ze třetího místa se Adam Lacko propadl hned v úvodu na čtvrtou příčku. Předjel ho totiž Sascha Lenz. O pár zatáček později se Lacko pokoušel využít potíží Stephanie Halmové, která byla široká ve čtvrté zatáčce. V úvodu šestého kola byl ale jezdec Buggyry dlouhý, z čehož vytěžili Antonio Albacete, Jochen Hahn i Norbert Kiss. Lacko se tak propadl na sedmou příčku. O několik okamžiků později se ocitl i pod tlakem Lukase Hahna. Před ním se ale zvládl udržet a obsadil sedmou příčku.

Téo Calvet ani Aliyyah Kolocová šachovnicovou vlajku neviděli. Calvet se ve druhém kole ocitl v hodinách, jejichž příčinu kamery nezachytily. Francouz se sice dokázal znovu rozjet, později ale odstoupil. Aliyyah Kolocová odstavila v úvodu předposledního kola svůj tahač poté, co se z něj začal valit dým. Nedlouho poté byla vyvěšena červená vlajka a závod ukončen. Kolocová sice nedojela, byla ale klasifikována na celkové 12. příčce a současně na páté pozici v Goodyear Cupu.

Lacko tak končí v šampionátu na třetí příčce s 203 body. Calvet obsadil osmou příčku (88 bodů) a Kolocová šestnáctou pozici (2 body). V Goodyear Cupu končí Calvet s 224 body jako druhý a Kolocová na páté příčce (131 bodů). V hodnocení týmů nakonec Buggyra končí třetí (316 bodů). Ze druhé pozice ji nakonec sesadil tým Die Bullen von Iveco.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.