Sedmá dakarská účast bude pro Martina Michka zcela jiná než všechny předchozí. Nejrychlejší český motorkář totiž nastoupí ve slavné soutěži poprvé jako tovární jezdec. Bude hájit barvy čínské značky Hoto.
„Myslím si, že má kariéra vstupuje do úplně jiné fáze. Můžu prozradit, že budu továrním jezdcem, což považuji za velký krok,“ uvedl českobudějovický závodník před týdnem na výstavě Racing Expo. Své angažmá v týmu Hoto definitivně potvrdil v úterý 11. listopadu v budově Autoklubu České republiky.
Přestože Michek na sociálních sítích během letoška o svých závodnických aktivitách s výjimkou Dakaru neinformoval, za Hoto už si letos zazávodil. Na přelomu května a června za tohoto výrobce nastoupil do dvoutýdenní Taklimakan rallye, která je pro svou náročnost považována za „čínský Dakar.“ Tento start dopadl úspěšně. V kategorii motocyklů totiž dokázal vyhrát.
Na veletrhu Racing Expo v pražských Letňanech Michek potvrdil, že ačkoli není během letoška tolik na očích, rozhodně nezahálí. „Poslední týdny a měsíce jsem nalétal tolik hodin, kolik jsem snad ani nenaspal. Jezdím na testování, dokonce jsem byl i závodit. Mám za sebou dva velké závody,“ prozradil.
Nové angažmá je pro Michka výzvou nejenom ze závodnické perspektivy. „Toto je něco úplně jiného. Je to daleko složitější skrze jazykovou bariéru a další věci. Já už jsem ale jezdil za hodně cizích týmů v motokrosu, takže tak nějak vím, jak se přizpůsobit a snažím se komunikovat. Je to pro mě ale úplně nový začátek,“ řekl.
Pro Martina Michka půjde v lednu o sedmé vystoupení na Rallye Dakar. Této soutěže se účastní od roku 2020. Svá předchozí vystoupení absolvoval v barvách stáje Orion – Moto Racing Group, kde sedlal motocykl KTM. S týmem Ervína Krajčoviče dosáhl nejlépe na dvě desátá místa. Ta vybojoval v letech 2021 a 2024. V obou případech se jednalo o vyrovnání českého maxima v rámci kategorie motocyklů. Kromě Michka skončil na Dakaru tak vysoko už jenom Stanislav Zloch, který obsadil 10. příčku v roce 1998.
Foto: Taklimakan Rally
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.