Druhé místo je super, ale u Macíků už přemýšlejí o dalším Dakaru

Tým MM Technology se vrátil z Dakaru domů obtěžkaný soškami beduínů, které vybojovali pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda za druhé místo v kategorii kamionů.

Tento úspěch nyní definitivně potvrdil cestu, kterou se před 20 lety vydal Martin Macík starší. Úspěch na letošním Dakaru pomůže závodníkům, konstruktérům, mechanikům a dalším, kteří s týmem spolupracují, pokračovat ve své vášni a dělat práci, která je baví, a ve které dnes už patří mezi nejlepší na světě. Teď je chvíli čas na odpočinek, rodinu a klid. Ale dalších plánů je celá řada.

„Všechno, co se stane na Dakaru, ti většinou dojde až s několikadenním zpožděním. Letošní Dakar byl těžký. Ale bojovali jsme až do samotného konce, s vyrovnanými soupeři. A to mě hrozně bavilo. A měl jsem radost z fungování našeho týmu. Opravdu, každý z kluků má svoje zásluhy,“ řekl Martin Macík mladší, který letos absolvoval svůj 11. dakarský start.

Ačkoliv přijel domů o čtyři kila lehčí, díky předchozí poctivé přípravě se až do konce závodu cítil fyzicky dobře a dokázal si udržet čistou hlavu. Navigátor František Tomášek, který na trati spolehlivě odhaloval všechny navigační chytáky, s Macíkem do závodní kabiny zasednul po osmé. Palubní mechanik David Švanda posádku technicky podporoval po čtvrté. Během etap hlídal stav speciálu, bleskově odhalil a vyřešil všechny technické problémy, zároveň celý rok pracoval na stavbě nových vozů.

Cenné kovy i ze Světového poháru

Posádka týmu MM Technology na Dakaru dokázala vyhrát čtyři etapy i prolog. Ze Saúdské Arábie si přivezla také šest medailí získaných v rámci Světového poháru.

„Samozřejmě nás i letos potkala různá úskalí – ve druhé etapě kámen zničil brzdy, spálily se nám pneumatiky. V druhé polovině závodu nás zdržela řeka, když jsme zapadli do bahna. To byly obtížné momenty. Ale k Dakaru patří. A i díky předchozím zkušenostem jsme věděli, že musíme dál jet naplno a nesmíme polevit,“ říká Macík

Jezdec ocenil, že pořadatelé Dakaru letos splnili slib, když ještě před startem oznamovali nejdrsnější saudskoarabský ročník. K náročnosti přispěly dlouhé a extrémně rozbité etapy v první polovině i duny Pusté končiny v druhé části. Roli sehrálo i počasí, které znesnadňovalo zdolání některých úseků trati a současně komplikovalo práci mechanikům. Neplánovaně proběhly dokonce dvě maratonské etapy.

Ani navigace nebyla snadná. „Je to stále navigační soutěž a už nejde jen o to bod nějak trefit, ale najít ho na první dobrou. A to František dokázal. Myslím, že v rámci navigace je jeden z nejlepších,“ sdělil Martin Macík a dodal, že posádce hodně pomohl klid, který si v kabině dokázala pěstovat.„Zažíváte situace, které jste si nedovedli ani představit, a pokud bychom ztráceli nervy, třeba duny Empty Quater bychom určitě neprojeli tak hladce,“ říká Macík.

Kamion Čenda splnil očekávání

„Čenda nezklamal. V rámci techniky jsme se potýkali spíše s detaily. Zásadní věci fungovaly dobře. Většina oprav přišla proto, že nás trefil kámen, někam jsme skočili. Vysloveně technických problémů nebylo moc. A naše sedlčanské kamiony dobře sloužily i dalším posádkám,“ řekl šéf týmu MM Technology Martin Macík starší, který si svůj první dakarský kamion upravil už pro Dakar 2003 společně s Ladislavem Fajtlem. Ten letos v týmu také nechyběl. I oranžový speciál, v němž posádka na letošním Dakaru vybojovala 2. místo, postavili mechanici podle jeho návrhu.

Macíkovi s ním v tuto chvíli počítají i pro příští ročník Dakaru. Během roku má Martin Macík starší v plánu Čendu  opět vylepšit. Dokonce si s sebou ze Saúdské Arábie přivezl dlouhý seznam poznámek k dalšímu vývoji. V zázemí MM Technology se v tuto chvíli staví také další dva závodní stroje, které jsou už konstruované podle nových technických specifikací FIA.

A pracuje se i na elektrickém speciálu pro některý z příštích ročníků Dakaru. Během toho letošního se v kamionech od Macíků, svezli Claudio Bellina z Italtrans Racing týmu, Kees Koolen z Projectu 2030 a  Richard de Groot z Fireman Dakar Teamu.

V letošní sezoně má Čenda v plánu ještě účast v několika závodech, oblíbené Baja Aragon nebo v Marocké rallye, která se každoročně stává skvělým testem před Dakarem. A tým počítá také s tradičním testováním techniky v Tunisku – toho se budou účastnit také fanoušci.

Nejbližším krokem, který teď na závodníky čeká, jsou akce Posedlí Dakarem. Už v únoru a březnu se na nich posádka i další členové týmu potkají s fanoušky. Budou si vyprávět vše, na co během lednového závodu nebyl čas, uvidí videa a připomenou si nejzajímavější situace, které sedlčanský tým letos na trati zažil.

Foto: MM Technology

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.