Titul ve skupině i celkový bronz. Rybníček si vychutnal sladký návrat do Čierneho Balogu

Další dvě vítězství, které definitivně stvrdily letošní titul. Marek Rybníček odjížděl z pátého podniku vrchařského mistrovství republiky v Čiernem Balogu jako novopečený šampion skupiny 2. Jezdec stáje Liqui Moly Racing se rovněž blýskl celkovým třetím místem.

„S celým víkendem jsem velice spokojen. Auto fungovalo, jak mělo a po oba dny panovalo pěkné počasí. Závody se podle mě pořadatelům velice vydařily. Chtěl bych jim poděkovat za dobrou organizaci a věřím, že se sem v dalších letech vrátím,“ pochvaloval si Rybníček svůj výlet na Slovensko.

Úspěchem skončila pro závodníka startujícího s modelem KTM X-Bow GTX již sobota. Během ní si nejprve připsal čas 1:55,055 při prvním pokusu a poté zrychlil na 1:54,234. Ve skupině 2 mu tyto výkony přinesly další letošní vítězství. V absolutním pořadí, jehož součástí byli kromě účastníků českého mistrovství také jezdci slovenského šampionátu, obsadil šestou pozici.

V cíli ovšem Rybníček cítil, že mohl dosáhnout na ještě lepší celkové umístění. „Trochu jsme se trápili s pneumatikami. Nasadili jsme obutí, které se ukázalo pro tento typ asfaltu jako nevhodné,“ přiznal jezdec z Náměště nad Oslavou.

Z těchto potíží si vzal zkušený závodník v neděli ponaučení. Tentokrát obul nové gumy a dokázal zajíždět výrazně rychlejší časy než o den dříve. Zatímco první pokus zdolal za 1:52,485, při závěrečné jízdě vydoloval ze svého auta čas 1:50,767. To stačilo na další triumf ve skupině 2, díky kterému si již dva podniky před koncem zajistil titul šampiona. Zadařilo se mu ale také v celkové klasifikaci, kde skončil jako třetí.

Podnik Čierny Balog se letos uskutečnil poprvé po dlouhých deseti letech. Řada závodníků se proto na 4 650 metrů dlouhé trati, která je na Slovensku považována za nejrychlejší, představila vůbec poprvé. U Marka Rybníčka tomu tak sice nebylo, jeho předchozí zkušenosti s tímto závodem ale byly prakticky nepoužitelné.

„Jel jsem tu sice už před 20 lety, dráhu už jsem si ale vůbec nepamatoval. Musel jsem proto pořádně potrénovat,“ říká český jezdec, ve kterém podnik zanechal silný dojem. „Průměrná rychlost se pohybovala okolo 150 kilometrů za hodinu. To je pro vrchařskou přírodní trať opravdu hodně,“ dodává.

Také předposlední podnik letošního mistrovství republiky se uskuteční na Slovensku. Od 20. do 21. července bude na programu Pezinská Baba.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.