V čele Super Trofeo. Mičánek Motorsport powered by Buggyra odstartoval do sezony vítězstvím

Bronislav Formánek a Štefan Rosina vedou po prvním závodu Lamborghini Super Trofeo Europe šampionát ve třídě Pro-AM. Na druhé místo ze sobotního závodu, který předčasně ukončila extrémní bouřka, navázala posádka nedělním vítězstvím. Juniorská dvojice Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček zakončila v kategorii PRO svůj úvodní víkend v seriálu patnáctým místem.

„Ten výsledek je prvním krokem ve strategii, kterou jsme si vytknuli – tedy vrátit se na první pozice v seriálu. První víkend pro nás v podstatě nemohl dopadnout lépe. Co víc chtít než dvě pódia, z toho jedno vítězství a k tomu průběžné vedení šampionátu,“ říká manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Cesta ke skvělému výsledku přitom začala těžce. „V pátek jsme měli problémy s řízením, museli jsme ho měnit. Zároveň jsme spravovali druhé auto, které mělo ve druhém tréninku kolizi,“ popisuje hektický začátek víkendu Jiří Mičánek. 

První závod, který rozjížděl Štefan Rosina, poznamenala extrémní bouře, která se přihnala na Imolu. Jezdci pod černým nebem odstartovali na suchých pneumatikách, brzy ale trať pokryly nejdřív ulámané větve ze stromů kolem trati, poté i kapky deště. Týmy ještě stihly vystřídat, Štefan Rosina předával auto Formánkovi na druhém místě v Pro-AM, to se ale už jelo za safety car. Těsně předtím, než race direction rozhodla o ukončení závodu, zajel Broněk Formánek do boxu, to už ale nic nezměnilo na zisku druhého místa, byť o něj tým musel zabojovat v protestu na race direction.

Druhý závod pak Broněk Formánek skvěle odstartoval, velmi rychle se mu podařilo propracovat o několik pozic dopředu a Štefan Rosina pak precizní práci svého parťáka dokončil, když Huracán ST EVO2 v barvách týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra posunul na první místo. „Mám radost, že jsme zúročili poctivou přípravu a potvrzujeme, že patříme mezi absolutní špičku třídy Pro-AM,“ říká Štefan Rosina. Bronislav Formánek, který v Lamborghini Super Trofeo Europe odstartoval už svoji šestou sezonu, si navíc poprvé užívá pocit z průběžného vedení šampionátu. „První a druhé místo nás tam posunulo a teď budeme chtít udělat všechno pro to, abychom tam zůstali.“

Dramatičtější víkend si „ užila“ ve své premiéře v Super Trofeo dvojice Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček. V pátek tým ztratil hodně cenného času na trati po nehodě Matěje Pavlíčka v druhém tréninku. Jeho Huracán skončil až ve svodidlech a kvůli opravě se už tým nestihl na trať vrátit. Kvalifikaci pak oba jezdci zvládli dobře, spokojený byl hlavně Jáchym Galáš. „Podařilo se mi poskládat tři nejrychlejší sektory dohromady, to je dobrá zpráva. Rezervy ještě samozřejmě máme, ale toto nám ukazuje, že na top ten bychom v sezoně mohli myslet,“ míní dvaadvacetiletý pilot. 

Ten si svoji porci smůly vybral na startu prvního závodu, kdy při kolizi se soupeřem poškodil hned na startu auto. „Do vysílačky jsem slyšel, že už je zelená, fyzicky jsem semafor neviděl. Tak jsem přidal, bohužel auta přede mnou ještě zpomalila. Za manévr, který poslal jednoho ze soupeřů do smyku, dostal jako penalizaci průjezd boxovou uličkou, na ni ale nakonec zamířil z jiného důvodu – při kolizi se poškodil chladič. 

Náladu i reputaci u soupeřů si juniorská dvojice spravila ve druhém závodě, ve kterém oba jezdci předvedli agresivní jízdu plnou předjíždění. „Na to že má Imola pověst okruhu, kde se moc nedá předjíždět, je posun o devět míst dopředu skvělý,“ hodnotí Galáš. Jestliže on měl na startu prvního závodu problém, Matěj Pavlíček ten druhý zvládl skvěle a ve skrumáži aut, kde došlo k několika kolizím, se skvěle zorientoval a vytěžil z ní několik pozic. Galáš pak měl možnost posunout se ještě o další místa dopředu, poslední minuty závodu už ale startovní pole strávilo za safety car. „Věřím tomu, že se oba z těch prvních chyb poučili, druhý závod už byl velmi dobrý. Matěj skvěle odstartoval a šel dopředu, Jáchym to pak bezchybně dotáhl,“ hodnotí Jiří Mičánek s tím, že kolize z tréninku a ze startu prvního závodu musí mladá dvojice hodit za hlavu. 

„Celkový dojem je velmi pozitivní. V Pro-AM jsme si vybojovali výsledek, na který můžeme být hrdí a který nám rozhodně nespadl do klína nějakou náhodou. Broněk v neděli dokázal skvěle bojovat, Štefan byl také skvělý. Jsem přesvědčený, že toto je náš standard a pokud nás nebude pronásledovat smůla, tak jej budeme potvrzovat i v dalších závodech,“ uzavírá Jiří Mičánek. 
 

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.