Světová rallye míří do Španělska, katalánská silničky mohou seriál rozhodnout

Předposlední díl světového šampionátu v rallye může korunovat Sébastiana Ogiera a v soutěži týmů jeho Toyotu.

Katalánská rallye byla vždy o to větší výzvou, že jako jediná nabízela mix šotolinových a asfaltových vložek. Týmy tak musely být připraveny doslova přestavět vozy tak, aby po hlinité (a často i blátivé) části měli piloti k dispozici speciály pro jízdu na klikatých katalánských silničkách. Letos se ale organizátoři rozhodli zůstat po celý tři dny pouze na asfaltu.

I tak možná už tuto neděli poznáme letošní mistry světa v rallye.  V hodnocení jezdců vede před Katalánskem a závěrečným podnikem mistrovství světa v Monze jezdec Toyoty Sébastien Ogier se 190 body.

"Těším se zpátky na asfalt. Jsem rád, že na něm pojedeme všechny tři dny, protože na těhle cestičkách si závodění užívám. Španělsko je prvním místem, kde mám reálně šanci získat titul. A já vím, co potřebuju k tomu, aby se to povedlo," uvedl sebevědomě pilot usilující o osmý titul světového šampiona.

Průběžně druhý je jeho týmový kolega Elfyn Evans, který situaci zdramatizoval triumfem ve Finské rallye. Britský jezdec ztrácí na Francouze 24 bodů. "I po vítězství ve Finsku je titul stále ještě daleko. Ale my uděláme všechno pro to, abychom ve Španělsku dosáhli na co nejlepší výsledek," řekl rodák z Walesu.

Při možnosti získat maximálně 60 bodů už nezůstává další rival, který by je mohl pokořit. Třetí Thierry Neuville by sice mohl teoreticky Ogiera dohnat, jenže při rovnosti bodů nemá šanci překonat jeho bilanci čtyř vítězných soutěží.

Ještě jasnější je situace v hodnocení značek. Toyota Gazoo Racing WRT má před ekipou Hyundai Shell Mobis WRT náskok 61 bodů. Což japonské stáji dává při možném zisku nejvýše 51 bodů velkou šanci oslavit už Katalánsku titul.

Na startu budou také dvě české naděje. Pro Erika Caise ve Fordu Fiesta Rally2 i Dominika Stříteského se Škodou Fabia Rally2 evo to bude premiéra soutěži světového šampionátu.

Katalánská rallye má tradiční centrum v Salou na pobřeží Costa Daurada jižně od Barcelony. Pátek přinese sérii tří erzet, které se budou opakovat po poledním servisu. V sobotu se pojede na místech známých ze starších rozpisů a program uzavře divácky vděčná vložka v ulicích Salou. Nedělní finále nabídne návrat populární sekcí Santa Marina a Riudecanyes, obě se pojedou dvakrát.

Foto: Red Bull Content Poll a Toyota Gazoo Racing

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.