James Hunt by oslavil pětasedmdesátiny. Jeho životní příběh vydal na kasovní hollywoodský trhák

James Hunt by se v pondělí 29. srpna dožil 75 let. Vzpomeňme si na něj netradičně prostřednictvím filmu. (Uvnitř galerie).

Bouřlivý mistra světa formule 1 z roku 1976 by vydal na román. Anebo na film. Ale počkejte, vždyť on byl i natočený!.

V roce 2012 přišel i do českých kin film Rivalové (The Rush) a mezi fanoušky vzbudil velký ohlas. Vedle opusů Grand Prix (1966), Le Mans (1971) nebo později Le Mans '66 alias Ford versus Ferrari (2019) se jednalo o jeden z nejrealističtějších zobrazení motoristických závodů. Navíc jeho příběh vycházel ze skutečné rivality dvou velkých osobností formule 1: Hunta a Nikiho Laudy.

Rozbor celé story by byl asi nošením dříví do lesa, tak aspoň ve stručnosti. V ročníku 1976 se proti sobě postavili britský nováček v McLarenu a obhájce titulu mistra světa z Rakouska. Lauda měl dlouho bodově navrch. Pak ale přišla osudná Velká cena Německa, kde na Nürburgringu málem uhořel. Ale trvalo mu pouhých 42 dní, než se přes utrpěné těžké popáleniny a poškození plic vrátil zpět do závodů.

Před poslední Grand Prix dělily oba soky pouhé tři body. V japonském Fudži přišel monzunový liják, který udělal z trati spíš bazén pro vodní pólo než závodní okruh. Ale i tak byl závod odstartován. Ovšem Lauda, který poznal cenu svého života, zajel po dvou kolech do depa. Hunt se ve vodní ruletě dokázal probít na třetí místo a o jediný bod porazit svého rivala.

Jako každý správný hollywoodský trhák nabízí i tento film další linky včetně Huntových milostných eskapád či Lauda až chorobného perfekcionismu, který přiváděl ležérní Italy v Maranellu téměř k šílenství. Režisér Ron Howard dbal na historickou přesnost, takže na závodních monopostech ani znalec nenajde téměř žádné chyby. Jedinou kuriozitou je snad skutečnost, že se v údajné Monze objevily kopečky, neboť ji zastupoval jeden z řady britských okruhů.

Scény vyprošťování Laudy z hořící vraku se zúčastnil také britský pilot Sean Edwards, jeho otec Guy patřil mezi čtyři hrdiny, kteří Rakušana v roce 1976 skutečně dostávali z vraku hořícího Ferrari.

Není se čemu divit, že film Rivalové byl úspěšný po celém světě. V kinech vydělal dohromady 98,2 milionů USD, což z něj při nákladech 26,9 mil. USD činí velmi lukrativní investici. O to se postarali i skvělí představitelé hlavních rolí. Bonvivána Hunta skvěle ztvárnil jeho krajan Chris Hemsworth, Laudu i s jeho typickým přízvukem zahrál německý herec Daniel Brühl.

Trailer k filmu Rivalové (The Rush):

Další fotografie z filmu najdete v galerii pod článkem.

Foto: Bioscop/Rush Film Limited

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.