Kostrounův titul, Jánošovo stříbro a Purmovy potíže. Tak skončila autokrosová sezona GT2 Motorsportu

Vít Kostroun se stal šampionem třídy RB160 a Tomáš Jánoš vybojoval celkové druhé místo v kategorii TouringAutocross1600. Mimo jiné i těmito úspěchy skončila pro tým GT2 Motorsport letošní sezona autokrosového mistrovství republiky.

Kostrounova situace ve třídě RB160 vypadala slibně už před začátkem víkendu. Do podniku totiž vstupoval jako lídr průběžného pořadí s náskokem 11 bodů před Janem Žalským mladším a s náskokem 13 bodů před jezdcem závodícím pod pseudonymem Denis The Menace. Rozhodně ale neměl nic jistého. Kromě toho, že ho stále mohli soupeři dohnat, totiž mělo vstoupit do hry i odečtení dvou nejhorších výsledků.

Kostroun ovšem udělal maximum pro to, aby se na prvním místě celkového pořadí udržel. Zvítězil totiž jak v rozjížďkách, tak i ve finálové jízdě. Ze Sedlčan si tak odvezl maximální počet 35 bodů a to mu stačilo k zisku titulu. Po smazání dvou nejhorších výsledků zvítězil s náskokem 16 bodů před Denisem The Menacem. Třetí Jan Žalský mladší nakonec zaostal o 21 bodů.

GT2 Motorsport si ale ze Sedlčan odvezla dvě pódiová umístění ze závodů kategorií Racer Buggy. Ve třídě RB250 totiž obsadil třetí pozici Martin Stuchlík. Celkově skončil na šestém místě.

Jánoš vicemistrem, Purmu zastavila převodovka

Ve třídě TouringAutocross1600 měl už před začátkem podniku GT2 Motorsport velmi slušně nakročeno k tomu, aby získal titul vicemistra. Nebylo ale jasné, kdo z jezdců na stříbro dosáhne. Jako druhý muž průběžného pořadí šel sice do víkendu Tomáš Jánoš, pouze 12 bodů na něj ale ztrácel jeho parťák Milan Purma. Pozice Purmy navíc byla lepší v tom, že díky odstoupení v Humpolci kvůli problémům s motorem nemusel odečítat ani bod.

Tento souboj byl ale rozhodnut předčasně. Vystoupení Milana Purmy totiž skončilo už po druhé rozjížďce. V ní ho zastavily potíže s převodovkou. V celkovém pořadí se tak musel spokojit s bronzem.

"Ty potíže mě samozřejmě velice mrzí. Už v Dolním Bousově jsme měli s převodovkou problémy a tak jsme ji před závody opravovali. Bohužel nám ale nevydržela. Přes zimu to budeme řešit, ať jsme na příští sezonu připraveni lépe," uvedl Purma po svém odstoupení.

Vzhledem ke všem strastím, které musel letos vytrpět, byl ale s celkovým třetím místem spokojen: "Vzhledem k tomu, jaké jsme měli problémy, to je dobré. Kvůli převodovce jsme nedojeli tři závody a v Humpolci jsme navíc měli problém s motorem. Můžu tak děkovat že jsem se vůbec dostal na stupně vítězů," dodává.

Purmovo odstoupení tak otevřelo Tomáši Jánošovi cestu za titulem vicemistra. Druhý ale neskončil pouze v šampionátu, ale také v Sedlčanech. Na stupně vítězů navíc vystoupal i jeho syn Jakub, který dojel třetí. Společně si během finálové jízdy zabojovali.

"Nejlepší startovní pozice byla v Sedlčanech levá strana. Tu si ale vybral Luděk Dubravský a já se tak rozhodl pro pravou stranu. Pořádně jsem se ale nepodíval před sebe. Tam totiž byly dvě ohromné kaluže a když jsem do nich najel, tak jsem musel auto krotit. I tak jsem to ale ustál a na kopci se mi podařilo vybojovat druhé místo. Za čtvrtou zatáčkou ale byla asfaltová pasáž, kde to hodně kllouzalo a tam mě Kuba podjel. Ja na něj ale hodně tlačil a on ještě v tom stejném kole udělal chybu, díky které jsem se před něj vrátil," popsal Jánoš starší rodinnou bitvu.

V náročných deštivých podmínkách ztratil Tomáš Jánoš na vítězného Denise Pytelu zhruba dvě a půl sekundy. V cíli Jánoš uvedl, že mu tempo na vítězství nechybělo, nechtěl však zbytečně riskovat.

"Auto mi jelo více než Denisovi. Dojížděl jsem ho, ale i kdybych ho dojel, tak by mi hodně zahazoval přední sklo a neviděl bych. Byl by to tím pádem risk. Jel jsem o celkové druhé místo, takže jsem nechtěl riskovat. Raději jsem se tedy smířil se druhým místem," přiznal.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.