Lepši pocit než ve Spa, říká Galáš ke stříbru v Monze. Věřil si hlavně v poslední zatáčce

Jáchym Galáš měl po zisku druhého místa při úvodním závodě TCR Europe v Monze ještě lepší pocit než z vítězství ve Spa-Francorchamps. Obzvlášť silný se během mokrého závodu cítil v poslední zatáčce, kde předvedl dva předjížděcí manévry. Mimo jiné i to prozradil v cíli.

"Tento výsledek byl daleko více vybojovaný než ve Spa. Tam to bylo tak, že jsem vedl od startu do cíle. Na druhou stranu jsem ale musel držet tempo, i když jsem neměl k dispozici větrný pytel. V Monze se ale jelo na vodě a záleželo tak na tom, kdo najde jako první co nejvíce přilnavosti. A to se mi přesně podařilo. Bojoval jsem, předjížděl a musel jsem se také bránit. Ve Spa to bylo o udržování náskoku," srovnává Galáš největší dva úspěchy své kariéry.

Základy svému druhému pódiovému umístění v TCR Europe Galáš postavil již při ranní kvalifikaci. Ta se rovněž konala na vodě a český jezdec v ní zajel třetí čas. Hned v úvodních metrech závodu ale přišla komplikace. Dostal se před něj totiž z páté pozice startující Marco Butti. Galáš se tím pádem propadl na místo čtvrté.

"Jeho start byl opravdu skvělý," uznává.

Mimo pódiové pozice ale nezůstal Galáš dlouho. V náročných podmínkách se totiž cítil velmi dobře. To platilo zejména o poslední zatáčce Alboreto, která byla dlouho známá pod názvem Parabolica. A právě na tomto místě se ve třetím kole dokázal vrátit na bronzovou pozici.

"Během pár kol jsem si byl Buttiho schopen přečíst. Jeho Audi sice mělo vyšší maximální rychlost, ale já jsem na tom byl dost dobře v poslední zatáčce. Každé kolo jsem tam zkoušel něco jiného, abych zjistil, která stopa je ta nejlepší. Současně jsem zjistil, že Butti je tam naopak dost slabý. Já jsem si tam byl po stránce přilnavosti a trakce jistý, tím pádem jsem si to nachystal a venkem jsem ho předjel," popisuje Galáš svůj první předjížděcí manévr.

Ani poté si ale nemohl oddechnout. Brzy se na něj totiž dotáhl Josh Files. Šampion TCR Europe z roku 2019, se kterým Galáš svedl velký souboj v závěru srpna na Nürburgringu, si na našeho jezdce brousil zuby a na okamžik se před něj dokonce dostal. Nakonec se ale před něj Galáš vrátil a zvládl mu ujet.

Cílem nakonec Galáš neprojel na třetím místě, ale dokonce na druhém. Tři kola před cílem si totiž byl schopen poradit i s Nicolou Baldanem, opět v závěrečné zatáčce.

"Všiml jsem si, že i on tam jede trochu jinak než já. Byl jsem si jistý a nachystal jsem si výjezd. Ten jsem měl opravdu mnohem lepší a na rovince už jsem byl před ním," říká Galáš k manévru, který rozhodl o jeho výsledku.

V závěru se chtěl náš reprezentant vydat stíhat i lídra závodu Johna Filippiho. Honbu za Francouzem mu ale překazil Mike Halder.

"Říkal jsem si, že bych ho mohl začít nahánět. Halder mi to ale trochu zkomplikoval. Hondy byly hodně rychlé, obzvlášť on. Ze čtrnácté pozice se dostal až na třetí, což je obdivuhodné. I já jsem se mu musel bránit a Filippi díky tomu trochu poodjel. Myslím si ale, že jsem odvedl dost dobrou práci, když jsem za sebou Haldera udržel. Byl jedním z nejrychlejších jezdců na dráze. Jsem moc spokojen," uzavírá Galáš hodnocení závodu.

Stříbrný výsledek Galášovi pomohl i v průběžném pořadí. Tam totiž poskočil z desátého místa až na sedmé. Před ním je právě sobotní vítěz John Filippi, který má o šest bodů více.

Na startu nedělní jízdy dojde k otočení nejlepší desítky z kvalifikace. To tak znamená, že Galáš tentokrát vyrazí z osmého místa. Start je naplánován na 12:25 hodin našeho času.

Foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.