Buggyra chybí, ale evropské trucky i tak pojede hodně zkušených harcovníků

Evropský šampionát tahačů na okruzích (FIA ETRC) odtajnil startovní listinu. Čítá ji 13 stálých účastníků.

Podle očekávání na seznamu účastníků letošního ročníku FIA ETRC chybí český tým Buggyra ZM Racing, který se definitivně zaměřil na starty v dálkových rallye a vytrvalostních závodech automobilů. Naopak se nepotvrdily zvěsti o konci kariéry jediné ženy v ME, Steffi Halmová pojede i letos. Nováčkem bude Brit Mark Taylor, který má ale hodně zkušeností z ostrovního seriálu.

Na čele startovního roštu je čtyřnásobný šampion Norbert Kiss s vozem MAN v barvách týmu Reveśz Racing. Maďarský jezdec získal předchozí dva tituly a v letošní sezóně bude chtít zkompletovat hattrick. Logicky startuje s číslem 1. Jochen Hahn, jeden z Kissových největších soupeřů v posledních sezonách, bude odhodlán vrátit se na trůn, který obsadil naposledy v roce 2019. Hahnovo Iveco mělo na nedávném testu na mosteckém autodromu dobrou formu a Němec se určitě pustí do boje s Kissem.

Další Němec Sascha Lenz vyjede na trať v novém voze a s novou karoserií. Lenz, který v loňském roce s Hahnem prohrál jen o 10 bodů, bude mít v letošní sezoně velkou motivaci dostat se před svého krajana. Španělský veterán Antonio Albacete bude bojovat ve zbrusu novém trucku MAN. Albacete by rád využil svých bohatých zkušeností, aby s týmem TSport Bernau bojoval o další vítězství.

Brit Jamie Anderson byl v roce 2022 druhý v Promoter’s Cup za pilotem Buggyry Téo Calvetem, celkově mu patřila šestá příčka. Vyhrál čtyři závody a také v tomto ročníku bude jistě jedním z těch jezdců, kteřáí stojí za pozornost. Steffi Halmová pojede v oranžovém Ivecu v barvách týmu Schwabentruck. Ráda by stála častěji na stupních vítězů a připomněla všem mužským soupeřům, že s ní musí opět počítat.

Třetí Iveco bude řídit André Kursim. Jezdec týmu Don't Touch Racing ukončil rok 2022 vítězně, což ho určitě navnadilo. Jeho krajan a další Němec Steffen Faas, bude horkým kandidátem na titul šampiona v Promoter’s Cup. Jezdec týmu tankpool24 loni byl desetkrát "na bedně".

Faasovým velkými soupeři chtějí určitě být portugalský závodník a úřadující francouzský šampion v závodech tahačů na okruzích José Eduardo Rodrigues a jeho kolega z týmu Scania Clemens Hecker.

Španěl Luis Recuenco pojede opět celou sezonu FIA ETRC, přitom vymění MAN za repasované Iveco. Britský závodník John Newell, který se loni zúčastnil dvou podniků, letos absolvuje všechny Velké ceny. Jeho cílem bude pravidelně stát na stupních vítězů v Promoter’s Cupu.

Novým přírůstkem v pedoku se stane britská stáj Taylors Trucksport Racing Team. Mark Taylor, který v posledních pěti letech závodil v britském šampionátu, využije svých zkušeností a bude se snažit vyzvat své kolegy z kategorie Chrome k boji o stupně vítězů.

Šampionát startuje třetí květnový víkend v italském Misanu. Jednou z jeho devíti zastávek bude už tradiční podnik v Mostě, který je naplánován na 26. a 27. srpna. Novikou v klaendáři je polská Poznaň.

Startovní listina FIA ETRC 2023:

Č. jezdec vůz tým
1 NORBERT KISS MAN RÉVÉSZ RACING
2 JOCHEN HAHN IVECO TEAM HAHN RACING
3 SASCHA LENZ MAN SL TRUCKSPORT 30
11 ANDRE KURSIM IVECO DON'T TOUCH RACING
18 JOHN NEWELL MAN JOHN NEWELL
23 ANTONIO ALBACETE MAN T SPORT BERNAU
24 STEFFEN FAAS SCANIA TANKPOOL24-RACING
25 CLEMENS HECKER SCANIA HEINRICH HECKER RACING
33 JAMIE ANDERSON MAN ANDERSON RACING
38 JOSÉ EDUARDO RODRIGUES MAN REBOCONORTE RACING TRUCK TEAM
44 STEFFI HALMOVÁ IVECO TEAM SCHWABENTRUCK
64 LUIS RECUENCO IVECO LUIS RECUENCO
81 MARK TAYLOR MAN TAYLORS TRUCKSPORT RACING

Foto: Radek VIčík

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.