Videa: Trefit víko od kanálu ve 300 km/h? V Las Vegas nic nemožného!

Vůbec první trénink na nové trati v ulicích Las Vegas přerušila po pouhých 10 minutách bizarní havárie Carlose Sainze juniora ve Ferrari.

Španěl trefil uvolněné víko kanálu a zničil si spodek svého monopostu. Ovšem to, co se Sainzovi stalo, v plné míře ukázaly až záznamy nehody od fanoušků. Víko se uvolnilo přímo na Stripu, tedy hlavní ulici Las Vegas. V té chvíli už v místě mávaly žluté vlajky, jezdec Ferrari byl čtvrtým, kdo tím místem pod vlajkami projížděl. A právě to se ukázalo jako osudné.

Jako poslední viděl zelené Esteban Ocon s Alpine, když dojel do 14. zatáčky na konci Stripu. Za ním spatřil žluté varování jeho týmový kolega Pierre Gasly a za ním Alexander Albon v AlphaTauri. Dalším pilotem byl Fernando Alonso s Aston Martinem. Zdálo se, že Španěl na trati něco zahlédl a uhnul doleva přibližně ve stejném místě, kde jeho krajan narazil do kanálu.

To, co se stalo poté, zachytilo několik fanoušků na místě a také kamera uzavřeného televizního okruhu namířená na tento úsek trati. Sainz, jedoucí rychlostí přibližně 300 km/h, narazil do odkrytého krytu tak velkou silou, aby si notně poničil svůj vůz a vytvořil obrovskou spršku jisker.

Sainzovi se při nehodě naštěstí nic nestalo a mohl se zúčastnit druhého tréninku. Ten se po opravách a kontrolách na trati konal až o dvě a půl hodiny později, než jak bylo plánováno. "Při incidentu, který jste všichni viděli, jsem dostal docela velkou ránu na záda a krk. Bohužel byl zřejmě poškozen podvozek, pohonná jednotka, baterie a dokonce i moje sedačka," vysvětlil španělský závodník.

Kvůli výměně poškozených částí vozu ho ale čeká ztráta deseti míst na startu Grand Prix. "To, co se dnes stalo, je pro mě jasným příkladem toho, jak lze tento sport v mnoha ohledech zlepšit. Tohle by se dalo jasně aplikovat jako vyšší moc, abych nemusel dostat trest. Ale nějakým způsobem se vždycky najdou lidé, kteří tuhle situaci pro jednotlivce zhorší. A v tomto případě jsem na řadě já," prohodil smutný pilot.

První pohled fanouška:

Video přímo z úrovně trati:

Takhle to viděli ve VIP zóně:

Video z průmyslové kamery:

Foto: Pirelli

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.