Chorvatská rallye: Ogier porazil Evanse o pouhých šest desetin

Letošní sezona Mistrovství světa v rallye pokračovala o víkendu třetím podnikem. Na programu byla Chorvatská rallye. Ta byla součástí kalendáře světového šampionátu vůbec poprvé v historii. Pro vítězství si v této ryze asfaltové soutěži dojel Sébastien Ogier. Pro sedminásobného šampiona se jednalo o 51. triumf v kariéře závodníka WRC, díky kterému se vrátil zpět do čela průběžného pořadí šampionátu.

Cesta za vítězstvím ale nebyla pro Ogiera snadná. Bez komplikací se u něj neobešel již pátek, tedy úvodní den soutěže. Francouze totiž v závěru úvodní rychlostní zkoušky potkal defekt pneumatiky. Mnoho tímto problémem ale neztratil. Na konci dne mu patřila druhá příčka se ztrátou 7,7 sekundy na vedoucího Thierryho Neuvillea a s náskokem tří desetin sekundy před třetím Elfynem Evansem.

Po sobotě už ale Ogier figuroval na prvním místě, přestože ho během dne postihl další defekt pneumatiky. Na druhé pozici se nacházel se ztrátou 6,9 sekundy jeho týmový kolega Elfyn Evans. Thierry Neuville se v sobotu propadl na třetí místo. Belgičan ztratil mimo jiné v úvodních čtyřech rychlostních zkouškách dne, pro které zvolil špatnou pneumatikovou strategii. Zatímco většina účastníků nasadila pouze tvrdou směs pneumatik, Neuville dopředu nasadil tvrdé gumy a dozadu měkké. K tomu se navíc přidaly problémy s motorem a brzdami.

Thierry Neuville sice po pátku vedl, v sobotu ale o první místo přišel. Foto: Hyundai Motorsport

V neděli ale ještě musel Ogier o své vítězství zabojovat. Cestou na první erzetu ho totiž potkala dopravní nehoda a jeho Toyota Yaris nevyvázala z tohoto incidentu bez úhony. Ogier a jeho spolujezdec Julien Ingrassia ovšem byli schopni v soutěži pokračovat. Během dne sice ztratili vedení a do poslední rychlostní zkoušky vstupovali jako druzí se ztrátou téměř čtyř sekund na prvního Evanse, při závěrečné powerstage se ale Ogierovi povedlo zvrátit situaci ve svůj prospěch a nakonec se mohl radovat z vítězství.

Druhý Elfyn Evans se mimo jiné i po chybě v závěru poslední rychlostní zkoušky musel spokojit se druhou příčkou. Na svého parťáka Ogiera ztratil ovšem pouze šest desetin sekundy. Jednalo se o třetí nejtěsnější rozestup mezi prvními dvěma v historii WRC. Za Ogierem a Evansem udržel třetí příčku Thierry Neuville.

Jako čtvrtý se umístil Ott Tänak. Pátý skončil při své premiéře s vozem specifikace WRC Adrien Fourmaux. Bodovali také šestý Takamoto Katsuta, sedmý Gus Greensmith, osmý Craig Breen, devátý Mads Østberg a desátý Teemu Suninen. Ze závěrečné powerstage si odnesli bonusové body vítězný Ogier (5), druhý Breen (4), třetí Neuville (3), čtvrtý Evans (2) a pátý Tänak (1).

Celkově devátý Østberg se mohl radovat rovněž z vítězství v kategorii WRC 2. Ve WRC 3 triumfoval Kajetan Kajetanowicz. V hodnocení JWRC byl nejlepší Jon Armstrong. Pozornost českých fanoušků mohl v JWRC budit slovenský jezdec Martin Kočí, kterého navigoval Čech Petr Těšínský. Po pátku se dvojice nacházela v JWRC na prvním místě. V sobotu ji ale postihl defekt a propadla se. Nakonec skončila čtvrtá.

Mads Østberg zvítězil v kategorii WRC 2. Foto: Citroën Racing

Na Chorvatskou rallye nebude vzpomínat v dobrém Kalle Rovanperä, který po úvodních dvou podnicích vedl průběžné pořadí šampionátu. Fin totiž boural hned v první rychlostní zkoušce a jeho vystoupení tak skončilo velice brzy.

Kallemu Rovanperovi Chorvatská rallye nevyšla. Foto: Toyota Gazoo Racing WRC

Další podnik letošní sezony se koná 20.-23. května v Portugalsku. Vedoucí muž šampionátu Ogier do něj půjde s náskokem osmi bodů před druhým Neuvillem a s desetibodovým náskokem před třetím Evansem. Ve WRC 2 stále vede Andreas Mikkelsen, a to i přesto, že v Chorvatsku v pátek urazil kolo a nakonec skončil jako pátý. Ve WRC 3 vede Yohan Rossel, který v Chorvatsku skončil třetí. V JWRC je první Jon Armstrong.

Kompletní výsledky Chorvatské rallye

Průběžná pořadí šampionátu

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Toyota Gazoo Racing WRC

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.