Buggyra vstupuje ve Valencii do evropských NASCAR. Sveze se i Macháček, start Yasmeen zatím s otazníkem

Stáj Buggyra ZM Racing zahájí o víkendu na okruhu Ricarda Torma ve Valencii novou sezonu seriálu NASCAR Whelen Euro Series. Zatímco v nejvyšší třídě EuroNASCAR Pro budou hájit barvy týmu Aliyyah Kolocová s litevským jezdcem Gustasem Grinbergasem, v EuroNASCAR 2 bude týmovou kolegyní Aliyyah její sestra Yasmeen. Její start ve Valencii ale stále není stoprocentně jistý. Jízd pravidelnosti kategorie Club Challenge se ve Španělsku zúčastní šestinásobný dakarský vítěz Josef Macháček.

Aliyyah Kolocová v kategorii EuroNASCAR Pro s Gustasem Grinbergasem a v EuroNASCAR 2 se svou sestrou Yasmeen a také dakarská legenda Josef Macháček v jízdách pravidelnosti třídy Club Challenge. To je sestava stáje Buggyra ZM Racing pro úvodní podnik letošního ročníku NASCAR Whelen Euro Series na okruhu Ricarda Torma ve španělské Valencii. Do evropského seriálu letos tým vstupuje ve spolupráci se stájí Motors Formula.

Ke startu Yasmeen ve Valencii je ale třeba dodat, že stále není stoprocentně jistý. Po nehodě s vozem Mercedes-AMG GT4 při závodě 12 hodin Spa-Francorchamps, který se uskutečnil před třemi týdny, totiž stále není v optimální kondici.

"Yasmeen je bo bouračce ve Spa-Francorchamps pořád zbitá. Má problém se zápěstím a zády, minulý týden při testech pořád ještě neudržela volant. Pojede tréninky ve čtvrtek (soukromé testy - pozn. red) a v pátek a pak uvidíme, jak to půjde," vysvětluje majitel týmu Martin Koloc.

Kategorie EuroNASCAR Pro a EuroNASCAR 2 čekají nejprve v pátek dva volné tréninky. V sobotu pak obě kategorie absolvují kvalifkaci a první závod. V neděli budou mít na programu druhé závody, jejichž startovní rošt bude utvořen podle nejrychlejších kol ze sobotního klání. Josef Macháček absolvuje celý svůj víkendový program již v pátek. Během něj totiž Club Challenge odjede tři jízdy pravidelnosti.

"V rámci možností jsme připraveni, ale musíme vzít v úvahu, že je to náš první závod. S EuroNASCAR nemáme zatím kromě testů žádné zkušenosti. Budeme se hlavně snažit pochopit, jak auto funguje, abychom se závod po závodu posouvali a během sezony byli schopni zajíždět dobré výsledky," dodává Martin Koloc.

Doubkova obhajoba titulu i návrat mezi elitu

Buggyra ale nebude jediná, kdo se v letošním ročníku NASCAR Whelen Euro Series postará o české zastoupení. V sérii totiž bude pokračovat i Martin Doubek. Sedmadvacetiletý rodák z Litomyšle loni dosáhl svého největšího úspěchu. Se stájí Hendriks Motorsport se totiž stal šampionem kategorie EuroNASCAR 2. V té bude pokračovat také letos. Kromě kategorie EuroNASCAR 2 navíc odjede také celou sezonu EuroNASCAR Pro, kde se objevoval už v minulosti.

Součástí letošní sezony NASCAR Whelen Euro Series bude celkem šest podniků. Kromě Valencie zavítají jezdci také do Brands Hatch (11.-12. června), do Vallelungy (9.-10. července), Mostu (3.-4. září), Zolderu (8.-9. října) a Grobniku (29.-30. října). Kategorie Club Challenge bude součástí všech víkendů s výjimkou Brands Hatch.

Při zářijovém podniku v Mostě by měl nastoupit i David Vršecký. Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů se má ukázat v kategorii EuroNASCAR Pro.

Úvodní foto: Buggyra Racing, NASCAR Whelen Euro Series/Klemen Sofric

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.