Šampioni. Buggyra zpečetila v Misanu titul ve 24H Series

Čtyři závody, čtyři triumfy a předčasné oslavy titulu ve třídě GT4. Stáj Buggyra ZM Racing odejde z letošního ročníku evropské série 24H Series s titulem šampionů. Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Kolocová o tom rozhodli již při předposledním podniku v italském Misanu.

„Jsem nesmírně pyšný na celý tým. Práce, kterou odváděli všichni během sezony, je neuvěřitelná,“ neskrýval po skončení dvanáctihodinovky v Misanu své nadšení šéf stáje Martin Koloc. Bývalý dvojnásobný evropský šampion v závodech tahačů rovněž zdůraznil, že jeho tým neměl v letošním ročníku snadnou situaci. „Od prvního závodu se pereme s handicapem v podobě Balance of Performance. Naše auto nemá top speed, ostatní auta ve třídě mají povolený větší výkon,“ vysvětluje.

Do Misana přijížděla Buggyra ve velmi slibné pozici. Všechny z předchozích tří letošních závodů 24H Series totiž dokázala vyhrát. Zatímco při dvanáctihodinovkách v Mugellu a Spa-Francorchamps dosáhli ve třídě GT4 na triumf Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Kolocová, při 24 hodin dlouhém závodě v portugalském Portimau pomohl trojici k úspěchu zkušený Jaroslav Janiš.

V Misanu se sice tým kvalifikoval na třetí pozici, při sobotním závodě, jehož 12 hodin se odjelo na jeden zátah, se ale díky bezchybnému výkonu propracoval k triumfu. „Nebyl to jednoduchý den. Díky tomu, že bylo opravdu mega vedro, tak všechno trpělo. Vyhnuly se nám problémy, protože kluci perfektně připravili auto. A my s Davidem a Alčou jsme to odřídili bezpečně,“ přibližuje náročnost závodu Adam Lacko.

Kromě vítězství ve třídě GT4 se Buggyra v Misanu blýskla také celkovým sedmým místem. Nad její síly byly pouze vozy specifikace GT3. Velkou radost měla v cíli mimo jiné i nejmladší členka posádky Aliyyah Kolocová.

„Bylo to dlouhých a velmi vyčerpávajících dvanáct hodin, ale tým si vedl skvěle. Ovládli jsme celý šampionát, takže jsme všichni moc šťastní. Některé závody byly hodně těsné, ale po celou sezonu jsme byli konzistentní a každý závod jsme jeli na sto procent. Víte, Adam a David jsou tak dobří jezdci. Za každé situace jsme fungovali jako tým a moc jim děkuji,“ ocenila své parťáky.

Letošní výkony jezdců vyzdvihuje i Martin Koloc. „Všichni jeli výborně. Nicméně klíčem k úspěchu našeho týmu je, že máme tři vyrovnané jezdce, kteří zajíždějí časy v pár desetinách. Právě konzistence je klíč k úspěchu ve vytrvalostních závodech,“ dodává Koloc, který nezapomněl ocenit ani úsilí mechaniků nebo inženýrů. „Díky systematické práci celého týmu jsme dokázali dojíždět konzistentně. Dělali jsme minimální chyby a všechny závody jsme zajeli s fantastickou strategií,“ chválí.

Na titul dosáhla Buggyra při své druhé kompletní sezoně v seriálu 24H Series. Už loni byla stáj zapojena do boje o nejvyšší příčky a naděje na prvenství si mohla dělat až do samotného závěru. Nakonec si připsala stříbrný výsledek.

Poslední podnik letošního ročníku, ke kterému už může Buggyra přistoupit s klidem, se uskuteční od 13. do 15. září. Bude jím čtyřiadvacetihodinovka v Barceloně.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.