Mistr opět v čele. Calvet vede francouzské tahače, zachránily ho červené vlajky

Vítězství ve třetí jízdě, k tomu trojice stříbrných výsledků a posun do čela průběžného pořadí. Téo Calvet po třetím letošním podniku v Magny-Cours už zase kraluje francouzskému mistrovství tahačů. Jezdec Buggyra Academy France mohl být vděčný za předčasné ukončení posledního závodu.

„Byl to úžasný víkend,“ pochvaloval si šéf projektu Fabien Calvet vystoupení svých jezdců. Ti se museli vypořádat s proměnlivými podmínkami. „V sobotu počasí řádilo jak v Dantově pekle, v neděli zase svítilo sluníčko,“ popisuje.

Už při prvním závodě víkendu, který se konal za deště, byl Calvet blízko k vítězství. Úřadující šampion po celých 10 kol tlačil na lídra Thomase Robineaua. Do cíle ale nakonec dojel se ztrátou tří desetin jako druhý.

„Byl to náročný závod. Po celou dobu jsem útočil na vedení, jenže na vodě to moc nešlo. V jednu chvíli jsem nabral ztrátu, ale ke konci závodu jsem ji zase stáhnul. Poslední tři kola byla dramatická až do poslední zatáčky,“ říká Calvet ke svému výkonu.

Na stříbrný výsledek se francouzskému jezdci podařilo dosáhnout i při druhém závodě. Tentokrát se musel kvůli otočenému roštu prodírat až ze čtvrté řady. Za start ze zadních pozic málem zaplatil daň již v úvodu. „Po startu byla do první zatáčky pořádná tlačenice, až jsem skončil v kačírku,“ popisuje dramatický moment, který nakonec zvládl ustát.

V neděli se Calvet dočkal vítězství. Po startu z pole position ovládl třetí jízdu. Ve čtvrtém závodě dojel na druhé pozici, ke které se opět probojoval až ze čtvrté řady. Mohl však být vděčný za to, že byl závod předčasně ukončen. V opačném případě by totiž nedojel.

„Trefil mě zřejmě kus tlumiče, na který najel kamion přede mnou. Zasáhl mi chladič a z tahače vytekl skoro všechen olej. Musel jsem proto zastavit, protože to na autě udělalo spoustu škody. Kvůli oleji na trati ale vyvěsili červenou vlajku, takže jsem i tak byl nakonec klasifikován na druhém místě,“ vysvětluje.

Výsledky dosažené v bývalém dějišti Velké ceny Francie F1 posunuly Calveta do čela šampionátu. Před Thomasem Robineauem má nyní k dobru 14 bodů. Lionel Montagne, který vedl před začátkem podniku, ztrácí ze třetí pozice 28 bodů.

Kompletní stupně vítězů

Třetí závod víkendu byl pro Buggyra Academy France obzvlášť úspěšný. Stáj totiž neslavila jenom vítězství Téa Calveta, ale také další dvě pódiová umístění. Zatímco na druhé pozici dorazil do cíle Raphaël Sousa, třetí skončil jeho otec José. Akademie tím pádem zabrala kompletní stupně vítězů.

„Stalo se tak poprvé v historii a je to výsledek, na který se nezapomíná,“ byl Fabien Calvet nadšený. Trojité pódium udělalo radost i jeho synu Téovi. „Pro Buggyra Academy France je to úžasný výsledek. Ukazuje to, že akademie funguje opravdu skvěle a že rosteme,“ dodal.

José Sousa si odnesl třetí místo i z posledního víkendového závodu. V sobotních jízdách si připsal šestou, respektive patnáctou pozici. Raphaël Sousa skončil v prvním závodě šestý, ve druhém devátý a ve čtvrtém sedmý. V průběžném pořadí patří Raphaëlovi pátá příčka a Josému šestá.

Sezona francouzských tahačů bude nyní pokračovat až o víkendu 28.-29. září. Pojede se v Le Mans a půjde o předposlední podnik letošního ročníku.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.