Kolocová se učila v Dubaji. Při dakarské generálce se dostala do elitní desítky

Desáté místo celkově, páté v kategorii vozů T1+. Aliyyah Kolocová pokračovala při soutěži Dubai International Baja v přípravě na svůj druhý start v Rallye Dakar. Josef Macháček obsadil mezi lehkými prototypy páté místo a úspěšně otestoval nová vylepšení vozu.

„Hodně jsme se toho naučili a mám z toho velmi dobrý pocit. Druhý soutěžní den nám vyšel lépe, vyvarovali jsme se několika drobných jezdeckých a navigačních chyb. Čím víc toho člověk najezdí, tím je to přínosnější, zvlášť když s tímto autem nemám moc zkušeností,“ pochvalovala si Kolocová.

V zásadě pozitivně hodnotil vystoupení své devatenáctileté dcery také Martin Koloc: „Byly tam dobré i špatné kousky, ale Aliyyah se hodně zlepšuje, a to je hlavní. Našli jsme také nové oblasti, na které se můžeme zaměřit. Nakonec to nelze předstírat. Aliyyah potřebuje kilometry a o to se snažíme. Naším hlavním úkolem je ještě před Dakarem najezdit co nejvíce kilometrů v poušti, aby se jí auto dostalo pod kůži,“ říká šéf Buggyry.

O tom, kde je třeba se zlepšit, má Kolocová jasno: „Vím, kde mám přidat. Zatím mi chybí při jízdě agresivita. Obě soutěže, které jsem s tímto vozem zatím absolvovala, tady v Dubaji a v Jižní Africe, mi rozhodně pomohly se jako jezdci zlepšit. Ale ještě mě čeká hodně kilometrů v poušti, abych z auta dostala ještě víc,“ dodává.

Dubai International Baja představovala pro Kolocovou druhý start za volantem speciálu Red-Lined REVO T1+. Ten první zaznamenala v srpnu při podniku Parys 400, který byl součástí jihoafrického šampionátu. V této sérii se ukázala také během května při soutěži Sugarbelt 400. Tehdy ale ještě jela s vozem starší specifikace T1. Kromě dálkových rallye jsme letos Aliyyah vídali i na okruzích. V evropském šampionátu 24H Series vybojovala spolu s Davidem Vršeckým a Adamem Lackem celkové stříbro ve třídě GT4.

V lednu roku 2024 bude Kolocová na Dakaru závodit podruhé v životě. Do vozu kategorie T1+ sice usedne poprvé, loni ale slavnou soutěž absolvovala s lehkým prototypem. Její vystoupení tehdy zkomplikovaly technické problémy, kvůli kterým mimo jiné nenastoupila do poslední etapy. Klasifikována byla jako třicátá třetí.

Macháčkův úspěšný test

Buggyru nereprezentovala v Dubaji pouze Aliyyah Kolocová. V akci se ukázal také Josef Macháček s lehkým prototypem Buggyra Can-Am DV21. Dakarský matador obsadil ve své kategorii páté místo. Hlavním cílem však bylo otestovat nové díly.

„Jsem moc rád, že jsem se mohl vrátit do pouště. Byla to nádhera, jeli jsme v krásném terénu,“ říká 63letý veterán. „Jsem rád, že jsme v pořádku dorazili do cíle. Dubai International Baja je fakticky sprint, takže nemáte moc prostoru na chyby,“ uvedl.

Macháčkovo vystoupení se ale přesto bez komplikací neobešlo. O slovo se totiž přihlásily technické problémy. „Postihlo nás to v sobotu, ale kluci v bivaku stihli za velmi krátkou dobu auto opravit a mohli jsme pokračovat,“ oddechl si.

Dubai International Baja uzavřela letošní ročník světového poháru FIA v cross-country bajách. Během tří dnů účastníci absolvovali 700 kilometrů, z toho 350 bylo měřených. Duny a cesty, které musely posádky zdolávat, se podobaly trase nadcházejícího ročníku Rallye Dakar. Ta se bude konat od 5. do 19. ledna v Saúdské Arábii.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.